Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
JAV tęsiasi protestai dėl afroamerikiečio G. Floydo mirties

Po afroamerikiečio George‘o Floydo mirties per brutalią policijos operaciją Mineapolyje padėtis JAV nerimsta. Virtinėje šalies miestų šeštą naktį iš eilės vyko protestai, vietomis peraugę į smurtą. Stotis CNN pranešė, kad Niujorke į gatves išėjo tūkstančiai žmonių. Filmuotoje medžiagoje buvo matyti liepsnojantys automobiliai Bostone ir plėšikavimai Filadelfijoje.

Sostinėje Vašingtone demonstrantai sekmadienio vakarą vėl patraukė prie Baltųjų rūmų. Čia kilo susirėmimai su policija. Demonstrantai skandavo „Nebus ramybės be teisingumo“. CNN pranešė, kad jau penktadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas dėl protestų prie Baltųjų rūmų valandą praleido slėptuvėje.

CNN duomenimis, mažiausiai 40 miestų paskelbė naktinę komendanto valandą, tarp jų – Vašingtonas. Ši priemonė taikoma iš viso 10 mln. žmonių. Arizonos valstijos gubernatorius Dougas Ducey‘is naktinį draudimą gyventojams išeiti iš namų paskelbė net visai savaitei iki birželio 8-osios. Mažiausiai 15 JAV valstijų iš 50 mobilizavo nacionalinę gvardiją, pranešė CNN. Nacionalinė gvardija yra JAV ginkluotųjų pajėgų rezervas, ji valstijose gali būti pasitelkta į pagalbą esant ekstremalioms situacijoms.

D. Trumpas dėl riaušių sekmadienį apkaltino kairiąsias radikalias grupuotes. Jis paskelbė, kad „Antifa“ judėjimas JAV turėtų būti priskirtas prie teroristinių organizacijų, tačiau detalių neatskleidė.

46-erių G. Floydas mirė pirmadienį po brutalaus sulaikymo. Vienam iš keturių operacijoje dalyvavusių pareigūnų penktadienį buvo pateikti kaltinimai dėl nužudymo – jis kelias minutes keliu spaudė ant žemės gulinčio vyro kaklą, nors šis sakė dūstąs. Tada afroamerikietis prarado sąmonę. Tai praeiviai užfiksavo mobiliaisiais telefonais.

Jau ankstesnėmis naktimis protestai Mineapolyje ir daugelyje kitų miestų peraugo į smurtą.

JK protestavo tūkstančiai žmonių

Augant pasipiktinimui dėl brutalaus afroamerikiečio George‘o Floydo nužudymo per policijos operaciją Mineapolyje (JAV), Jungtinės Karalystės (JK) sostinėje Londone ir kituose šalies miestuose sekmadienį tūkstančiai žmonių protestavo, reikšdami solidarumą su afroamerikiečių aktyvistais.

Transliuotojo BBC teigimu, Trafalgaro aikštėje centriniame Londone susirinko šimtai žmonių. Vėliau jie žygiavo pro JAV ambasadą Londone. Dauguma ėjo nešini plakatais su užrašais „Juodaodžių gyvybės svarbios“ ir „Teisingumas G. Floydui“.

Per protestą JK sostinėje sulaikyta 11 žmonių dėl tokių tariamų nusižengimų, kaip puolamųjų ginklų turėjimas ir policijos pareigūnų užpuolimas. Tačiau protestas iš esmės buvo taikus.

Kinija kritikuoja JAV dėl protestų

Kinija pirmadienį teigė, kad pastarieji neramumai JAV išryškino dideles rasizmo ir policijos naudojamo smurto šioje šalyje problemas.

„Juodaodžių gyvybės taip pat yra gyvybės. Jų žmogaus teisės irgi privalo būti užtikrintos“, – pirmadienį sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas, omenyje turėjęs praėjusią savaitę JAV policininko nužudytą neginkluotą juodaodį George'ą Floydą.

„Jungtinėse Valstijoje rasizmas etninių mažumų atžvilgiu – chroniška Amerikos visuomenės liga. Dabartinė situacija dar kartą parodo rasizmo ir policijos smurto problemų rimtumą JAV“, – sakė atstovas.

Kinijos diplomatai ir valstybinė žiniasklaida pasinaudojo smurtiniais neramumais JAV, kuriuos paskatino afroamerikiečio G. Floydo mirtis, kad apkaltintų JAV veidmainiškumu. Jie, be kita ko, protestuotojus JAV palygino su demokratijais siekusiais demonstrantais Honkonge.

Pekiną smarkiai papiktino Vakarų šalių sostinių, ypač Vašingtono, kritika dėl to, kaip Kinija tvarkėsi su pernai Honkongą krėtusiais protestais.

Pasak Z. Lijiano, JAV vyriausybės atsakas į pastarojo metus protestus jų šalyje „yra vadovėlinis visam pasauliniam žinomų jų dvigubų standartų taikymo pavyzdys“.

„Kodėl JAV laiko Honkongo nepriklausomybės ir juodo smurto elementus didvyriais ir aktyvistais, o žmones, protestuojančius prieš rasizmą, vadina maištininkais?“ – klausė Z. Lijianas.

Rekomenduojami video