Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
JAV rinkimai: kas žinoma?

Scenarijus, kurio daugelis bijojo, virto realybe: lapkričio 3-ioji praėjo, o vis dar nežinoma, kuris iš kandidatų – prezidentas respublikonas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ar jo varžovas demokratas Joe Bidenas (Džo Baidenas) – ateinančius ketverius metus šeimininkaus Baltuosiuose rūmuose.    

Pateikiame svarbiausius jau žinomus faktus ir galimus tolesnius scenarijus.

Kas žinoma?

Pagal jau iškovotas pergales valstijoje J. Bidenas yra užsitikrinęs 238 rinkikų balsus, D. Trumpas – 213.

Kad būtų paskelbtas nugalėtoju, kandidatui reikia užsitikrinti absoliučią daugumą Rinkikų kolegijos narių balsų – 270 iš 538.

D. Trumpo pirmtako Baracko Obamos (Barako Obamos) administracijoje viceprezidento pareigas ėjęs J. Bidenas trečiadienį paryčiais sulaukė džiugios žinios apie iškovotą svarbią pergalę Arizonoje, kur 2016-aisais triumfavo jo varžovas respublikonas.

Išlieka neaišku, kas laimėjo likusiose svyruojančiose valstijose – Džordžijoje, Mičigane, Šiaurės Karolinoje, Pensilvanijos ir Viskonsine.

Taip pat dar neturima rezultatų iš Aliaskos ir Nevados, tačiau čia juos gerokai lengviau prognozuoti, nes pirmoji tradiciškai balsuoja už respublikonus, o antroji – už demokratus.

Kada paaiškės visi rezultatai? 

Daugelio minėtų valstijų pareigūnai nurodė, kiek laiko truks balsų skaičiavimas, turint galvoje, kad šįmet padėtį gerokai komplikavo koronaviruso pandemija, dėl kurios rekordiškai daug žmonių balsavo paštu.

Džordžija, Mičiganas ir Viskonsinas nurodė, kad galutinis vaizdas turėtų paaiškėti trečiadienį. Pensilvanija pranešė, kad balsų skaičiavimas gali trukti iki lapkričio 6-osios. Tuo tarpu Šiaurės Karolinoje rinkimų dieną paštu išsiųsti balsalapiai bus priimami iki lapkričio 12 dienos.

Visgi iš tiesų viskas tebėra labai neaišku. Atvirame laiške rinkėjams Filadelfijos meras Jimas Kenney (Džimas kenis) paprašė didžiausio Pensilvanijos miesto gyventojų būti kantriais.

Kas toliau?

J. Bidenui pareiškus, kad jis tiki savo šansais laimėti rinkimus, D. Trumpas žengė dar toliau ir pasiskalbė laimėtoju bei pažadėjo kreiptis į JAV Aukščiausiąjį Teismą, kad apgintų savo pergalę.

Kalbėdamas Baltuosiuose rūmuose D. Trumpas sakė: „Norime, kad visas balsavimas liautųsi.“ Prezidentas veikiausiai turėjo omenyje, kad nori sustabdyti paštu išsiųstų balsalapių skaičiavimą. Valstijų rinkimų komisijos teisiškai gali priimti šiuos balsalapius ir praėjus rinkimų dienai.

Manoma, kad demokratai daug aktyviau nei D. Trumpo šalininkai balsavo paštu. Respublikonai jau anksčiau pareiškė, jog visais būdais sieks, kad Pensilvanijoje po rinkimų dienos atėję balsalapiai būtų atmesti.

Valstijos gubernatorius demokratas Tomas Wolfas (Tomas Vulfas) trečiadienį socialiniame tinkle „Twitter“ jiems atkirto, kad liko suskaičiuoti dar milijoną balsų.

„Pažadėjau pensilvaniečiams, kad suskaičiuosime kiekvieną balsą. Būtent tai ir darysime“, – pabrėžė jis.

Valstijos aukščiausios instancijos teismas leido skaičiuoti paštu atsiųstus balsalapius, gautus laikotarpiu iki trijų dienų po lapkričio 3-iosios. JAV Aukščiausiasis Teismas atsisakė blokuoti šį sprendimą, tačiau nurodė, jog gali grįžti prie šio klausimo po rinkimų. Naujos konservatyvių pažiūrų teisėjos Amy Coney Barrett (Eimi Konet Baret) paskyrimas į Aukščiausiąjį Teismą gali būti lemiamas sprendžiant tą klausimą.

Daugelis rinkėjų nerimavo dėl galimų pilietinių neramumų rinkimų dieną, tačiau jų buvo išvengta.

BNS

Rekomenduojami video