Jungtinės Valstijos ėmėsi karinių veiksmų prieš Siriją. Iš amerikiečių karo laivų Viduržemio jūroje į taikinius Sirijoje paleista 59 sparnuotosios raketos „Tomahawk“.
Papildyta 9:57. Į JAV paleistus smūgius sureagavo pasaulio šalys, praneša „Al Jazeera“: Saudo Arabija pranešė visiškai palaikanti JAV, o Jungtinė Karalystė teigė, kad tai yra tinkamas atsakas į Sirijos režimo įvykdytą „barbarišką cheminio ginklo ataką“. Palaikymą taip pat išreiškė Australijos premjeras Malcolmas Trunbullas.
Tuo metu Bolivija paraikalavo sušaukti už uždarų durų vyksiančias Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos konsultacijas dėl penktadienio įvykių.
Papildyta 9:45. V. Putinas pavadino JAV smūgį Sirijai agresija prieš suverenią valstybę
JAV surengta Sirijos objektų ataka yra agresija, daro žalą tiek Rusijos ir Amerikos santykiams, tiek bendrai kovai su terorizmu. Tokią Rusijos prezidento Vladimiro Putino nuomonę penktadienį išdėstė jo spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas, praneša „Interfax“.
„Prezidentas V. Putinas laiko Amerikos smūgius Sirijai agresija prieš suverenią valstybę pažeidžiant tarptautinės teisės normas išgalvota dingstimi“, – sakė D. Peskovas.
Kremliaus atstovas teigė, kad „Sirijos armija neturi cheminio ginklo atsargų“.
„V. Putino nuomone, visiškas faktų, rodančių, kad cheminį ginklą naudojo teroristai, ignoravimas tik dar labiau sukomplikavo situaciją“, – tikino D. Medvedevas.
Papildyta 8:51. Rusija reikalauja sušaukti skubų Jungtinių Tautų Saugumo tarybos posėdį ir svarsto nutraukti su Amerika karinį bendradarbiavimą.
Apie karinius veiksmus patvirtinęs Jungtinių Valstijų prezidentas sako, kad Amerika tokiu būdu stoja už teisingumą. Pasak Donaldo Trumpo, visos civilizuotos šalys turi dirbti, kad baigtųsi kraujo praliejimas Sirijoje.
„Šiandien nurodžiau surengti karinius smūgius Sirijos oro bazėje, iš kurios buvo surengta cheminė ataka. Užkirsti kelią ir atbaidyti nuo mirtino cheminio ginklo panaudojimo yra JAV nacionalinio saugumo interesas. Negali būti jokių klausimų, kad Sirija panaudojo cheminį ginklą. Taip ji pažeidė savo įsipareigojimus pagal cheminių ginklų konvenciją ir ignoravo Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą. Raginu kitas šalis prisijungti prie mūsų, siekiant sustabdyti žudynes ir kraujo praliejimą Sirijoje“, – teigia JAV prezidentas Donaldas Trumpas, nors prieš tai laikėsi nuomonės, kad Sirijos likimas turėtų priklausyti nuo pačios šalies žmonių.
Tuo metu Sirijos valstybinė televizija ataką pavadino agresija. Šalies kariuomenė praneša apie aukas. Anot šaltinių, per smūgį žuvo 4 Sirijos režimo kariai.
„Oro bazė buvo beveik visiškai sunaikinta – pakilimo takas, degalų talpyklos ir oro gynybos sistemos“, – teigia Sirijos žmogaus teisių stebėjimo organizacija.
Sirijos opozicija sveikina tokius amerikiečių veiksmus ir ragina juos tęsti.
Vašingtonas patvirtina, kad Rusija buvo informuota prieš raketų paleidimą. Tokiu būdu siekiama užkirsti kelią veikti Sirijos oro pajėgoms ir sukurti saugias zonas civiliams.
LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorius Vykintas Pugačiauskas mano, kad „bent jau kol kas tai nėra didesnio karo pradžia“, mat šie veiksmai buvo skirti daugiau atgrasymui. Anot jo, šie veiksmai buvo planuojami dar prieš 4 metus valdant Barackui Obamai, tačiau tuomet jis nesiryžo suduoti karinio smūgio Sirijai.
Jungtinės Valstijos taip pat patvirtino, kad prieš gyventojus Sirijoje buvo panaudotos zarino dujos.
Valstybės sekretorius Rexas Tillersonas teigia, kad po cheminio ginklo panaudojimo prieš gyventojus, Basharui al-Assadui nebus jokio vaidmens toliau valdant Sirijos žmones. Jo teigimu, jau pradėta burti ir tarptautinė koalicija, kuri padėtų priversti Sirijos lyderį pasitraukti iš valdžios.
„Mes svarstomą tinkamą atsakymą už šias chemines atakas, kurios pažeidžia visas buvusias Jungtinių Valstijų rezoliucijas, pažeidžia tarptautines normas ir ilgai galiojusius susitarimus tarp visų pusių – Sirijos režimo, Rusijos vyriausybės ir kitų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narių. Tai rimtas reikalas, reikalaujantis rimto atsako“, – teigia Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius.
Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas ir jo sąjungininkė Rusija atmetė kaltinimus, kad už 86 žmonių gyvybes nusinešusią ataką buvo atsakingas Damaskas. Tačiau „ženklų, kad tai atėjo iš Assado režimo“, pareiškė matanti ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
Izraelio premjeras sako palaikantis JAV karinio smūgio pasiųstą „griežtą žinią“ Sirijai
Izraelio vyriausybės vadovas Benjaminas Netanyahu penktadienį pareiškė, kad palaiko „griežtą ir aiškią žinią“, kurią kaimyninei Sirijai pasiuntė Jungtinės Valstijos, po numanomos cheminės atakos smogusios jai raketomis.
„Žodžiais ir veiksmais prezidentas (Donaldas) Trumpas šiandien pasiuntė griežtą ir aiškią žinią, kad cheminių ginklų panaudojimas nebus toleruojamas“, – rašoma B. Netanyahu biuro išplatintame pareiškime.
„Izraelis visiškai palaiko prezidento D. Trumpo sprendimą ir viliasi, kad ši ryžtinga žinia po siaubingų (Basharo al) Assado režimo veiksmų sulauks atgarsio ne tik Damaske, bet ir Teherane, taip pat kitose pasaulio vietose“, – priduriama pareiškime.
Palaiko ir JAV Kongresas
Aukščiausio rango JAV įstatymų leidėjai, Kongrese atstovaujantys abiem pagrindinėms partijoms, ketvirtadienį išreiškė palaikymą prezidento Donaldo Trumpo įsakymu surengtam dideliam raketų smūgiui vienai Sirijos karinių oro pajėgų bazei, bet kai kurie deputatai perspėjo nesiimti tolesnių veiksmų be Kongreso pritarimo.
D. Trumpas pareiškė Amerikos žmonėms, kad įsakė smogti Sirijos pajėgoms atsakant į „barbarišką“ ir pražūtingą cheminę ataką prieš civilius. Dėl šios atakos D. Trumpas kaltina autoritarinį Sirijos prezidentą Basharą al-Assadą.
„Pasirūpinti, kad Assadas žinotų, jog įvykdęs tokių nepakenčiamų žiaurumų turės sumokėti, yra teisinga“, – savo pranešime nurodė Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeras, šiaip negailintis kritikos neseniai dirbančiai D. Trumpo administracijai.
Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Paulas Ryanas pareiškė, kad šis smūgis yra „tinkamas ir teisingas“. Pasak jo, JAV ataka „aiškiai rodo, kad Assado režimas nebegali tikėtis Amerikos neveiklumo, kai jis vykdo žiaurumus prieš Sirijos žmones“.
Saugumo politikos „vanagas“ senatorius Johnas McCainas, jau daug metų pasisakantis už griežtesnius veiksmus prieš Sirijos režimą, gyrė pastarąjį smūgį kaip „įtikinamą pirmąjį žingsnį“.
„Kitaip negu ankstesnė administracija, prezidentas Trumpas reagavo į lemtingą momentą Sirijoje ir ėmėsi veiksmų“, – sakė jis.
Vis dėlto keli įstatymų leidėjai, tarp jų P. Ryanas ir Ch. Schumeras, pabrėžė, kad D. Trumpui būtina konsultuotis su Kongresu, formuojant tinkamą JAV karinę strategiją Sirijos atžvilgiu.
Senatorius Benas Cardinas, užimantis aukštas pareigas Užsienio ryšių komitete, sakė, kad pasirinktų taikinių bombardavimas „pasiuntė aiškų signalą“, jog Jungtinės Valstijos nusiteikusios ryžtingai.
„Vis dėlto ypatingai pabrėžiu, kad dėl bet kokios ilgalaikės arba didesnės karinės operacijos Sirijoje Trumpo administracija turės konsultuotis su Kongresu“, – pareiškė jis.
Atstovų Rūmų demokratas Adamas Schiffas yra vienas iš kelių įstatymų leidėjų, jau seniai siekiančių, kad būtų iš naujo ir griežčiau apibrėžtas reikalavimas, numatantis, kad JAV kariniams veiksmams turi būti gautas Kongreso pritarimas. Šis klausimas tapo ypač opus po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų, kai JAV paskelbė vadinamąjį karą su terorizmu.
„Iš naujo pateiksiu (reikalavimą) gauti leidimą panaudoti karinę jėgą prieš „Islamo valstybę“ (IS) ir „al Qaeda“, kai Kongresas atnaujins sesiją“ penktadienį, po dviejų savaičių pertraukos, pareiškė A. Schiffas, turėdamas omenyje džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ ir tarptautinį teroristų tinklą.
Dar tiesmukiau kalbėjo demokratė Barbara Lee, priklausanti karo priešininkų koalicijai kartu su keliais respublikonais, pasisakančiais už izoliacionizmą ir prieštaravusiems ankstesniam prezidentui Barackui Obamai, kai šis 2013 metais prašė pritarimo planui surengti intervenciją Sirijoje.
„Tai yra karo aktas, – ji rašė savo „Twitter“ žinutėje. – Kongresas turi grįžti į sesiją ir surengti debatus. Bet kas mažiau būtų mūsų nusišalinimas nuo atsakomybės.“
Senato respublikonas Randas Paulas pridūrė, kad „mes visi smerkiame žiaurumus Sirijoje, bet Jungtinės Valstijos nebuvo užpultos“.
D. Trumpui „reikalingas Kongreso leidimas kariniams veiksmams, kaip reikalauja konstitucija“, pridūrė R. Paulas. Pasak jo, intervencija Sirijoje „niekaip nepadarys mūsų saugesnių“.
Atstovų Rūmų demokratas Tedas Lieu pritarė pozicijai, kad D.Trumpas turi gauti leidimą imtis karinių veiksmų.
„Kongresas įgaliojo (prezidentą) naudoti jėgą prieš teroristus. Mes NIEKADA nedavėme leidimo naudoti jėgą, kad būtų įgyventa cheminių ginklų sutartis“, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.