Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Įvardytas išpuolio Berlyne įtariamasis

Pirmadienį vakare didžiulis nuomotas sunkvežimis dideliu greičiu įlėkė į pačiame Berlyno centre Breitscheidenplatz esantį Kalėdų turgų. Pranešama, kad sunkvežimis, kurį vairavo pakistanietis arba afganistanietis įvažiavo į šventiškai išpuoštus mugės namelius. Policija patvirtino apie 12 žuvusiųjų ir 48 sužeistuosius.

Vokietijos žiniasklaida įvardijo įtariamąjį Dienraštis „Die Welt“ įtariamąjį įvardijo kaip 23 metų Navedą B. iš Pakistano, teigiama, kad jis gimė 1993 m. sausio 1 d. Die Welt teigia, kad įtariamasis galėjo glaustis pabėgėlių prieglaudoje.

Policija patvirtino, kad išpuolis tiriamas kaip „galima teroro ataka“ tiriama versija, kad sunkvežimis specialiai rėžėsi į žmonių minią Kalėdinėje mugėje. Vokietijos vidaus reikalų ministras Thomas de Maizière teigė, kad pirminiai įrodymai rodo, kad tai buvo teroristinis išpuolis.

Žinomas policijai

Vairuotojas pareigūnams žinomas dėl smulkių nusikaltimų. Jis yra pabėgėlis ir Pakistano arba Afganistano, į Vokietiją atvykęs vasarį.

Dėl šio išpuolio Paryžiaus ir kitų didžiųjų Europos miestų saugumo tarnybos nusprendė skubiai sustiprinti kalėdinių mugių ir kitų panašių objektų apsaugą.

Reaguodamos į Berlyne įvykusią nelaimę, telekomunikacijų bendrovės skelbia, kad „Tele2“, „Teo“ ir „Omnitel“, „Pildyk“, „Bitė“, „Labas“ klientams mobiliojo ir fiksuotojo ryšio skambučiai bei SMS į Vokietiją ir tinklo mobiliojo ryšio skambučiai ir SMS iš Vokietijos į Lietuvą nuo gruodžio 19 d. 22 val. iki gruodžio 21 d. 22 val. yra neapmokestinami.

Pareiškė užuojautą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir Lietuvos žmonių vardu pareiškė nuoširdžią užuojautą Vokietijos Federacinės Respublikos prezidentui Joachimui Gauckui dėl prieš nekaltus žmones nukreipto brutalaus išpuolio Berlyne.

Prezidentės teigimu, šis šventes visiems Vokietijos žmonėms užtemdęs aktas negali būti niekaip pateisintas. Šalies vadovė pabrėžė, kad Lietuva griežtai smerkia šį teroro išpuolį ir reiškia solidarumą su Vokietijos tauta.

Prezidentė palinkėjo didžiausios stiprybės aukų šeimoms ir artimiesiems, susitelkimo ir vienybės Berlyno ir visos Vokietijos žmonėms, rašoma prezidentūros pranešime spaudai.

Lietuvos užsienio reikalų ministras L. Linkevičius taip pat pareiškė užuojautą dėl tragiško išpuolio Berlyne. Anot L. Linkevičiaus, Vokietija yra viena svarbiausių Lietuvos partnerių ir mes solidarizuojamės su Vokietija kovoje su terorizmu ir bet kokiomis neapykantos apraiškomis.

Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad šio tragiško įvykio Berlyne metu būtų nukentėję Lietuvos Respublikos piliečiai.

Lietuvos ambasada Vokietijos Federacinėje Respublikoje susisiekė ir palaiko ryšį su kompetentingomis šalies institucijomis.

Sunkvežimis veikiausiai buvo užgrobtas

Oficialiai patvirtinta, kad žuvęs keleivis buvo lenkas, iš kurio sunkvežimis veikiausiai buvo užgrobtas. Kol kas įvykis vadinamas tyčiniu išpuoliu.

Vokietijos vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere sakė, kad daug dalykų nurodo, jog tai buvo tyčinė ataka. Policija Twitteryje pranešė, kad kalėdinės mugės metu į žmonių minią įvažiavusio sunkvežimio vairuotojas buvo sulaikytas, o šalia jo sėdėjęs keleivis mirė nuo sužalojimų.

Sunkvežimis registruotas Lenkijoje

Sunkvežimyje su lenkiškais numeriais (sunkvežimis registruotas Lenkijoje, Gdansko mieste) sėdėjo du vyrai, iš jų vienas žuvo avarijos metu, kitam pavyko pabėgti, bet nepraėjus nei valandai po įvykio Berlyno policija pranešė jį sulaikiusi. Berlyno policijos atstovas Winfriedas Wenzelis sakė, kad įtariamas sunkvežimio vairuotojas buvo sulaikytas apie 2 km nuo išpuolio vietos, netoli Berlyno Pergalės kolonos ir šiuo metu yra apklausiamas.

Lenkijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Joanna Wajda teigė, kad lenkai jau palaiko ryšį su Vokietijos policija.

Kompanijos, kuriai priklauso į minią įsirėžęs sunkvežimis, savininkas Ariel Zurawski teigė, kad teroro akto jo vairuotojas įvykdyti negalėjo: „Manau, kad sunkvežimis buvo pavogtas, gal jie kažką padarė vairuotojui. Tai tikrai ne jo darbas. Galiu už jį laiduoti, jis mano pusbrolis.“ A. Zurawski sakė, kad su vairuotoju paskutinį kartą kalbėjo vidurdienį, o krovinį jis turėjo iškrauti tik kitą dieną. Pranešama, kad kelios valandos iki išpuolio vairuotojo žmona negalėjo jam prisiskambinti. Sunkvežimis grįžo iš Italijos.

Nežinomi motyvai

Pasak liudininkų, sunkvežimis, įvažiavęs į minią buvo išjungtomis lempomis, kas sustiprina teroristinio įvykio tikimybę. Policijos atstovai patvirtino, kad nebuvo ir stabdymo žymių. Pasak kito liudininko, jis matęs kaip iš sunkvežimio iššoko kauke prisidengęs vyras. Policija kol kas neatskleidžia vairuotojo tapatybės. Dar vienas liudininkas teigia, kad iškart po įvykio tarp žmonių panikos nebuvo, žmonės gulėsi ant žemės, prisidengę galvą. Pareigūnų teigimu, kai kurie sužeisti sunkiai ir tikėtina, kad žuvusių skaičius iki ryto išaugs.

Liudininkai praneša, kad policija atvyko per kelias minutes ir veikė operatyviai. Didelės panikos minioje nebuvo, žmonės iš pradžių nesuprato, kas vyksta, o ir lankytojų mugėje pirmadienio vakarą nebuvo labai daug. Pradžioje buvo galvojama, kad tai tiesiog klaiki avarija.

LRT RADIJO bendradarbė Berlyne Vida Kaluca, sakė: „Negarantuojama, kad tai teroro išpuolis. Policija dar svarsto, kad tai gali būti ir nelaimingas atsitikimas. Pranešama, kad vienas – žuvęs vyras – žuvo nuo avarijos pasekmių, o kitas pabėgo. Vilkikas turėjo lenkiškus numerius, bet neaišku, kiek tame tiesos, ir ar tie numeriai tikri“.

Berlyno meras Michaelis Miuleris atvykęs į įvykio vietą patvirtino, kad visos specialiosios tarnybos dirba pilnu pajėgumu ir tikisi, kad greitai galės paaiškinti žmonėms, kas iš tiesų įvyko.

Breitscheidplatz yra pačiame Berlyno centre, tai buvusio Vakarų Berlyno centras, gausiai lankomas turistų, o Kaizerio Vilhelmo atminimo bažnyčios nudaužtas bokštas yra senai tapęs laisvos Europos simboliu. Kalėdų mugė šioje vietoje labiau mėgiama turistų, nei vietinių.

Socialiniuose tinkluose paskelbtose nuotraukose matyti sulaužyti prekystaliai, nušluotos prekybos palapinės. Sužeisti žmonės guli ant žemės.

„Berliner Morgenpost“ reporteris Berlyne teigė, kad įvykio vietoje tiesiog siaubinga.

Sunkvežimyje – pakistanietis ir lenkas

Focus.de praneša, kad vairuotojas buvo pakistanietis, nors iš pradžių manyta, kad jis čečėnas. Šalia jo sėdėjęs keleivis buvo nušautas, pranešama, kad jis buvo lenkas.

Įtariamas ISIS prisidėjimas

„New York Post“ skelbia, kad už šios nelaimės slypi „Islamo valstybė“. Esą socialiniame tinkle „Twitter“ buvo paskelbta, kad ši teroristinė organizacija jau prisiėmė atsakomybę už šį įvykį. Vis dėlto tai dar kol kas nėra patvirtinta.

Kanclerė gedi žuvusiųjų

Vokietijos kanclerė Angela Merkel gedi žuvusiųjų, kai pirmadienį į Kalėdų mugę Berlyno centre įsirėžus sunkvežimiui žuvo mažiausiai devyni žmonės, pranešė jos atstovas.

„Gedime žuvusiųjų ir tikimės, kad sužeistieji gali būti išgelbėti“, – „Twitter“ parašė jos atstovas Steffenas Seibertas.

Apie nelaimės metu nukentėjusius lietuvius žinių nėra

Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) neturi žinių, kad per išpuolį Berlyne būtų nukentėję lietuviai.

„Susisiekėme su ambasada, kol kas duomenų, kad būtų nukentėję Lietuvos piliečiai, neturime“, – BNS sakė užsienio reikalų ministro atstovas spaudai Kęstutis Vaškelevičius.

S. Skvernelio užuojauta

Premjeras Saulius Skvernelis „Facebook“ pareiškė užuojautą ne tik Berlyno gyventojams.

„Šiandienos išpuoliai tiek Berlyne, tiek Ankaroje yra tiesiog apgailėtinos neapykantos ir silpnumo apraiškos. Tokie nusikaltimai negali būti pateisinami karo nusikaltimais, įvykdytais Alepe ar kitais motyvais. Kraujas negali būti nuplaunamas krauju, o kerštas nė vienos visuomenės ar grupės žmonių niekur nenuvedė.

Privalome būti budrūs – kur bebūtume.

Galiu užtikrinti, kad Vyriausybė rado galimybių stiprinti mūsų gynybinius bei žvalgybinius pajėgumus, o artimiausiu metu sustiprinsime ir į Vyriausybės lygmenį pakelsime krizių suvaldymą.

Šiandien mintimis esu su sužeistaisiais Berlyno centre ir nuoširdžiai užjaučiu Vokietijos bei Rusijos Federacijos žmones“.

Rekomenduojami video