Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Indijoje uždraustos „žaibiškos“ islamiškos skyrybos

2017 metais Indijos konstitucinis teismas pritarė musulmonių moterų argumentams, pažymėjo, jog žaibiškos ir vienpusės skyrybos yra „nekonstitucinė“ praktika ir nurodė parlamentui priimti atitinkamus įstatymus. Nuo 2017 metų pradžios užregistruota beveik 500 žaibiškų skyrybų atvejų, tačiau gali būti, kad ne apie visus žinoma, atsižvelgiant į šalies dydį, menką žmonių raštingumą ir bendro registro trūkumą.

2018 m. gruodžio 27 d. Indijos parlamento žemieji rūmai uždraudė vieną islamiškų skyrybų praktiką, kuri vadinama „trigubu talaqu“. Žodį „talaq“ galima išversti „išsiskiriu“, „išsižadu“ arba „atleidžiu“. Įstatymo projektas taip pat numato įkalinimo ir pinigines bausmes pažeidėjams. Įstatymo projektą turi patvirtinti Indijos parlamento aukštieji rūmai.

Indijoje, etniškai ir religiškai labai margoje šalyje, neretai toleruojami istoriniai bendruomenių papročiai ar normos. Kita vertus, nėra reti atvejai, kai juos sunku suderinti su šalies demokratine konstitucija ir joje užtikrintomis teisėmis. „Trigubo talaqo“ atvejis yra vienas tokių. Tai viena iš islamo teisėje pripažįstamų ir praktikuojamų, nors ir ne visuotinai, skyrybų formų, kai sutuoktiniui pakanka savo žmonai tris kartus pareikšti „talaq“ ir jų santuoka yra nutraukiama tą pat akimirką. Tai galima padaryti žodžiu, laišku, per pasiuntinį arba giminaitį. Pasitaikė atvejų, kai tai buvo padaryta elektroniniu laišku ar  telefono žinute.

Pažymėtina, kad iniciatyva uždrausti šią skyrybų formą kilo tarp pačių moterų musulmonių, kurios 2007 metais susibūrė į „Indijos musulmonių moterų judėjimą – BMMA“. Jam šiuo metu priklauso per trisdešimt tūkstančių narių. Pasak judėjimo, žaibiškų skyrybų praktika diskriminuoja moteris. Sutuoktiniai paprasčiausiai atsikrato žmonomis ir vaikais. Be darbo ar be tėvų pagalbos jų laukia tik skurdas. Kartais skyrybas lemia paprasčiausias pykčio priepuolis.  Ši skyrybų praktika yra vienpusė: paskelbti apie žaibiškas skyrybas gali sutuoktinis, o sutuoktinė tokios teisės neturi.

Islamo teisė tokiais atvejais nurodo, jog moteris turi gauti išmoką, jai turi būti sugrąžintas kraitis, duodama dalis turto arba užtikrinamas išlaikymas. Tačiau surinkti duomenys rodo, jog didžiuma atvejų buvusi žmona ir vaikai tiesiog paliekami likimo valiai, sunkiai išsireikalauja kas jiems priklauso, neturi pakankamai išsilavinimo ar galimybių išsireikalauti teisingų sąlygų.

Rekomenduojami video