Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ilgaamžio verslo pamokos – Japonijoje

„Aš tikrai ten sugrįšiu“, – taip į klausimą, kokį įspūdį paliko Japonija, atsako Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) tarptautinio verslo studijų magistrantas Rolandas Jakaitis. Jis buvo vienas iš 42 Europos šalių studentų, dalyvavusių unikalioje Japonijos vyriausybės finansuojamoje MIRAI jaunimo mainų programoje. Rolandui ši šalis paliko labai stiprų įspūdį, o vertingiausias, anot vaikino, iš ten parsivežtas dalykas – tvarumo vertybė. Ja Rolandas planuoja vadovautis kurdamas ir savo ateitį.

Kaip reikia kurti vertę

„Man labai patiko japonų požiūris į kultūrą, tradicijas ir tvarumą. Ši šalis turi kelis tūkstančius verslų, veikiančių daugiau nei 100 metų. Pagal šį skaičių Japonija yra pirma pasaulyje. Tai puikiai iliustruoja, kaip japonai puoselėja savo tradicijas, perduoda jas iš kartos į kartą“, – sako Rolandas.

Tarptautinio verslo magistrantūrą šiemet baigęs vaikinas verslo duonos ragavo dar bakalauro studijų metu, kai jo komandos idėja – neinvazinis cukraus kiekio kraujyje matuoklis (GlucoCarer projektas) – buvo aukštai įvertinta Silicio slėnyje (JAV) vykstančiame konkurse „Silicon Innovation challenge“. Nepaisant to, R.Jakaitis savęs vadinti verslininku dar neskuba.

„Verslininku savęs tikrai nelaikau. Aš dar tik mokausi, kaip tvariai reikia kurti vertę. Greitai galima pasiekti vieną ar kitą laimėjimą, įvykdyti pardavimą, tačiau tai gali sukelti iliuziją, kad tu jau viską išmanai. O taip toli gražu nėra“, – mintimis dalijasi Rolandas.

Pasak jo, tik praėjus ilgesniam laikotarpiui – dvejiems, trejiems ar netgi daugiau metų – pamatoma, ar klientai sugrįžta, ar kuriama vertė sulaukia nuolatinio, o ne vienkartinio susidomėjimo.

„Japonija man atvėrė kur kas platesnį požiūrį į verslo kūrimą. Mano tikslas – išmokti ir suprasti, kaip susikuria ilgalaikiai ir tvarūs dalykai“, – pabrėžia R.Jakaitis.

R.Jakaitis: „Ši šalis turi kelis tūkstančius verslų, veikiančių daugiau nei 100 metų. Tai puikiai iliustruoja, kaip japonai puoselėja savo tradicijas.“

Šalutinis darbštumo poveikis

Iki MIRAI programos Rolandas mažai žinojo apie Japoniją, jos kultūrą, žmones. Išankstinė nuomonė, kad tai uždara šalis, ten nuvykus visiškai nepasitvirtino. Vaikino teigimu, japonai yra draugiški, atviri, be galo darbštūs, o jų punktualumas tiesiog pribloškia.

„Mūsų veiklos buvo suplanuotos minučių tikslumu – tai labai maloniai stebino: mes niekur nevėlavome, nė karto nenukrypome nuo dienotvarkės“, – pasakoja jis.

Tiesa, vaikino nuomone, perfekcionistais dažnai vadinami japonai iš lietuvių galėtų pasimokyti kiek paprastesnio požiūrio į gyvenimą.

„Mes į viską žiūrime paprasčiau. Japonai – labai darbštūs, punktualūs žmonės. Imdamiesi bet kokios veiklos iš savęs reikalauja maksimaliaus tobulumo. Tačiau toks reiklumas sau verčia juos jausti nuolatinę įtampą. Gal todėl Japonijoje yra toks didelis savižudybių skaičius“, – svarsto Rolandas.

Sukrečiantis susitikimas

Kartu su kitais programos MIRAI dalyviais, Rolandas turėjo galimybę aplankyti Tokiją, Hirošimą, Miyajimos salą, kai kurias ten veikiančias įmones. Dalyvaudami tradicinėje arbatos gėrimo ceremonijoje, origamio bei kaligrafijos užsiėmimuose, jie taip pat galėjo iš arti pažinti Japonijos kultūrą, papročius.

„Ko gero, labiausiai šokiruojantį įspūdį paliko susitikimas su moterimi, Antrojo pasaulinio karo metu –1945 metais – išgyvenusią atominės bombos sprogimą Hirošimoje, – įspūdžiais dalijasi Rolandas. – Ji pasakojo, kaip po sprogimo viskas akimirksniu buvo sulyginta su žeme, dalijosi prisiminimais ir jausmais, kurie vyravo tuomet masiškai deginant nuo radiacijos poveikio mirusius artimuosius, vaikus. Klausantis tokių pasakojimų tiesiog šiurpo oda.“

Pasak vaikino, šis susitikimas su tragiškų įvykių liudininke jį labai sukrėtė ir privertė susimąstyti, kokie iš tiesų galingi ir naikinantys yra pačių žmonių kuriami ginklai bei kaip neatsakingai pasaulio lyderiai jais didžiuojasi.

Lietuvis turėjo progą pažinti Japonijos kultūrą, tradicijas.

Ateities planuose – Japonija

Japonų kalboje MIRAI reiškia „ateitis“. Taip pavadintos Japonijos užsienio reikalų ministerijos remiamos programos tikslas – suburti skirtingų šalių bei kultūrų žmones ir padėti būsimiems Japonijos lyderiams sukurti stiprius tarptautinius ryšius. Į trumpalaikę jaunimo mainų programą MIRAI kviečiami politikos, ekonomikos, tarptautinių ryšių ir panašių programų studentai iš 150 didžiausių Europos ir centrinės Azijos universitetų.

Pasak R.Jakaičio, ši programa savo tikslą tikrai įgyvendino ir tik laiko klausimas, kada Japonija vėl atsidurs jo kelionių tikslų sąraše.

„Japonija paliko neišdildomą įspūdį ir didelį norą ten vėl sugrįžti. Galbūt vyksiu kaip turistas, o galbūt pavyks užmegzti ir su verslu susijusius kontaktus, pradėti bendradarbiavimą“, – ateities planais dalijasi KTU EVF studentas.

VL

Rekomenduojami video