Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Įkvepiantis pavyzdys: miestelis šiukšles rūšiuoja į 45 kategorijas, kad visiškai nustotų teršti

Mažas miestelis Pietų Japonijoje užsibrėžė tikslą jau kitąmet visiškai nebešvaistyti ir visas atliekas perdirbti. Kad pasiektų tokį rezultatą, gyventojai šiukšles rūšiuoja į 45 kategorijas. Kruopštus rūšiavimas jau davė rezultatų – miestelyje perdirbama 80 procentų atliekų. 

Japonijos Kamikatsu miestelio gyventoja Saeko Takahashi ruošia atliekas perdirbimui. Kruopščiai nuvalo ir nuplauna kiekvieną šiukšlę. Bet sudėtingiausia susigaudyti kur kokias šiukšles dėti, mat rūšiuoti reikia ne tik plastiką, popierių ar stiklą.

„Yra daugiau nei keturiasdešimt kategorijų ir, pripažįstu, kartais galima pasiklysti. Reikia atskirti ir stiklą, ir skardines, ir popierių ar žurnalus“, – žurnalistams sako moteris.

Išrūšiuotas atliekas į miestelio šiukšlių perdirbimo gamyklą gyventojai veža patys. Ten kiekvienai šiukšlių kategorijai, pavyzdžiui dantų šepetukams, vaistų buteliukams ar pagalvėms priskirtos atskiros dėžės.

Taip iki ateinančių metų Kamikatsu planuoja tapti visiškai nešvaistančiu miestu ir visas šiukšles perdirbti. Gamyklos darbuotojai sako, kad su nauju miestelio tikslu, pasikeitė ir jų gyvenimo būdas.

„Prieš čia pradėdamas dirbti, jei senas daiktas sugesdavo ar sulūždavo, pirkdavau naują, bet dabar požiūris pasikeitė“, – pasakoja gamyklos darbuotojas Kazujuki Kojihara.

Šiukšlės Japonijoje dėl šalies reljefo yra deginamos, o sąvartynų mažai. Tačiau dėl taršos Kamikatsu prieš du dešimtmečius buvo priverstas sustabdyti atliekų deginimą. Palikta tik viena gamykla. Tuomet ir nuspręsta investuoti į perdirbimą. Tikslas visai nešvaistyti yra čia pat – dabar perdirbama maždaug 80 proc. atliekų. Bet ne viskas priklauso nuo šiukšles rūšiuojančiųjų.

„Manau, vartotojas gali sumažinti atliekų skaičių vienaip ar kitaip. Bet, žinoma, tai priklauso ir nuo gamintojų, kurie turėtų mažinti gamybos mastus. Kitaip, problema nebus išspręsta“, – teigia K. Kojihara.

Miestelyje gyvena pusantro tūkstančio žmonių, todėl tapti nešvaistančia gyvenviete Kamikatsu lengviau. Miesto valdžia sako, kad svarbiau ne Kamikatsu gyventojų surūšiuojamų šiukšlių kiekis, bet pavyzdys kitiems.

„Suprantame, kad vienas Kamikatsu miestas neišspręs problemos pats. Tad mūsų tikslas atkreipti kuo daugiau dėmeso, kad panašūs projektai būtų vykdomi ir kitur“, – sako miesto savivaldybės atstovė Midori Suga.

Skaičiuojama, kad Japonija viena daugiausia plastiko sunaudojančių valstybių. Šalies vyriausybė kitąmet turėtų apmokestinti plastikinius maišelius, bet kitų plastiko pakuočių naudojamas nebus ribojamas. Tad Kamikatsu yra pavyzdys visai šaliai.

Rekomenduojami video