Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Iki superantibiotiką bus galima naudoti ligoninėse, gali praeiti daug laiko

Pasaulinė sveikatos organizacija yra nurodžiusi tris kritines bakterijas, kurių antibiotikai gali neveikti, tad naujasis vankomicinas – didelis išradimas. Taip LRT RADIJUI sako Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės Infekcinių ligų centro direktorius Arvydas Ambrozaitis. „Pasirodo vis mažiau ir mažiau naujų antibiotikų – farmacijos bendrovės nenori investuoti į jų kūrimą, nes jie anksčiau ar vėliau pasidarys neveiksnūs. Taigi ši žinia tikrai gera“, – pabrėžia profesorius.

JAV mokslininkai sukūrė antibiotiko atmainą vankomiciną, galintį kovoti su superbakterijomis – organizmais, neįveikiamais taikant tradicinius gydymo metodus. Mokslininkų nuomone, tai leis išvengti atvejų, kai mikroorganizmai tampa atsparūs antibiotikui. Profesoriau, koks tai išradimas?

– Tai didelis išradimas ir didelis posūkis medicinoje. Šiuo metu mes turime daugiau kaip 200 antibiotikų, deja, dauguma jų tampa neveiksmingi, nes bakterijos darosi atsparios antibiotikams, todėl kai kurių bakterijų nepavyksta išnaikinti, kai kurių ligų nepavyksta išgydyti.

Mes puikiai žinome, kad vienas pagrindinių veiksnių, turinčių įtakos bakterijų atsparumo plitimui, yra netinkamas antibakterinių vaistų vartojimas. Antibiotikai gali veikti selektyviai, kai jautriausios bakterijos žūsta, o atsparios išlieka, ima daugintis, jų atsiranda tiek daug, kad jos pradeda plisti, ir antibiotikas, anksčiau buvęs veiksmingas, tampa neveiksmingas.

Dabartiniu metu pasirodo vis mažiau ir mažiau naujų antibiotikų – farmacijos bendrovės nenori investuoti į jų kūrimą, nes jie anksčiau ar vėliau pasidarys neveiksnūs. Taigi ši žinia tikrai gera.

– Sakoma, kad preparatas, sukurtas trijų vankomicino modifikacijų pagrindu, yra daugiau nei 1000 kartų veiksmingesnis už ankstesnę versiją. Ką tai reiškia?

– Senąją vankomicino versiją mes gana dažnai naudojame. Tai glikopeptidų grupės antibiotikas, naikinantis gramteigiamas bakterijas. Bet gramneigiami mikroorganizmai (pvz., auksinis stafilokokas) atsparūs vankomicinui.

Taigi šis vaistas, kuris, amerikiečių teigimu, yra 1000 kartų veiksmingesnis, manau, bus labai naudingas medicinos praktikoje. Bet kartu reikia pažymėti, kad jis kol kas nėra patvirtintas Europos medicinos agentūros Londone, ir mes kol kas neturime galimybės jį naudoti. Matyt, dar praeis laiko, kol antibiotiką bus galima naudoti ligoninėse.

– Kaip greitai šis medikamentas gali būti paleistas į apyvartą?

– Nuo vaisto sukūrimo iki jo panaudojimo klinikinėje praktikoje praeina apie 10 metų. Tiesiog reikėtų pasitikslinti, kuri dabar klinikinio tyrimo fazė. Tik atlikus trečios klinikinės fazės tyrimus, paprastai duodamas leidimas pardavinėti tą vaistą, jis tampa prieinamas praktikoje, ligoninėse. Galbūt, čia tik pirminiai duomenys, kurie dar turi būti patvirtinti su daugiau ligonių, kad būtų galima įsitikinti, ar pastebėjimai tikri.

– O kokių superbakterijų neįveikia dabartiniai antibiotikai?

– Pasaulinė sveikatos organizacija yra nurodžiusi tris kritines bakterijas – yra labai didelė rizika, kad antibiotikai joms gali būti neveiksmingi. Dvi bakterijos dažnai vadinamos hospitalinėmis, gali būti paplitusios ir ligoninėse, ypač intensyviosios terapijos skyriuose.

Acinetobacter baumannii – bakterija, labai atspari karbapenemų grupės preparatams. Ji sukelia plaučių uždegimą, žaizdų, kraujo infekcijas. Pseudomonas aeruginosa irgi atspari karbapenemų grupės antibiotikams ir taip pat sukelia plaučių uždegimą, kraujo infekciją, ausų uždegimą, odos bėrimus.

Trečia kritinė bakterija Enterobacteriaceae – bakterijų rūšis, gyvenanti žmogaus žarnų spindyje ir galinti sukelti gyvybei pavojingas būkles. Ši bakterijų grupė gali būti atspari karbapenemų ir cefalosporinų grupės preparatams.

Rekomenduojami video