Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Grįžusieji iš Italijos pasakoja, kaip skiriasi tikra ir menama patikra dėl koronaviruso

Lietuvai paskelbus ekstremalią situaciją dėl koronaviruso, kai kurie keliautojai stebisi, kaip skiriasi tikra ir tariama patikra oro uostuose, deklaruojama ir realiai vykdoma keliautojų, kurie vyksta arba grįžta iš koronaviruso užkrėstų teritorijų, kontrolė, jų informavimas. Skelbta, kad Italijoje keliaujantys žmonės gaus trumpąsias žinutes iš savo telefono operatorių, kuriose bus informacija, kaip elgtis sunegalavus, bet iš Italijos grįžę lietuviai sako, kad jokių žinučių negavo, o ir informaciniai lapai, kuriuos užpildė lėktuve, Lietuvoje niekam nebuvo įdomūs.

Iš Italijos sostinės Romos vos prieš dieną grįžusi vilnietė (vardas ir pavardė redakcijai žinoma) sako, kad Romoje panikos nejusti, žmonių su kaukėmis vos vienas kitas, bet žiniasklaida apie viruso grėsmę kalba nuolatos.

Kalba vieną, daro kitą

„Pirmadienį visą dieną vaikščiodama mieste suskaičiavau lygiai dešimt žmonių, kurie dėvėjo kaukes. Ten viskas ramiau, panikos nesijaučia. Mes bendravome su Lietuvos ambasados atstovais Italijoje ir jie pasakojo, kad turintys vaikų ir vedantys juos į darželius ir mokyklas jau pradeda kalbėti, kad reikėtų atidžiau žiūrėti į galimus pavojus. Visgi eidamas mieste nejauti panikos. Tas kaukes, kurias mačiau, dėvėjo turistai, ne vietiniai romiečiai“, – apie situaciją Italijos sostinėje pasakojo moteris.

Anot jos, Romos oro uoste nė vienas darbuotojas nedėvėjo kaukės. Tiesa, jau atvykstant į Romą, o moteris su bičiuliais Italijos sostinėje nusileido šeštadienį, ten jau vykdyta pilna patikra, tikrinta keleivių, atvykusių iš Lietuvos temperatūra, kitų keliautojų – taip pat.

„Mes atvykome iš šalies, kurioje nėra fiksuota nė vieno koronaviruso atvejo, bet mus visus patikrino. Tikrino termovizoriais. O grįžinėjant atgal vakar lėktuve visi gavome užpildyti formą, kurioje reikėjo parašyti vardą, pavardę, kur gyveni, su kuo keliavai, kas lėktuve šalia tavęs sėdėjo. Įprasta, kad ta šalis į kurią atvykstama, šiuo atveju Lietuva, tas užpildytas formas susirinktų ir turėtų papildomą informaciją. Visgi tų formų Lietuvoje niekas nesurinko ir keliautojais iš Romos niekas nesidomėjo“, – sakė pašnekovė.

Ji prisimena, kad oro uoste stovėjo du vyrukai su kamufliažine uniforma ir plakatais, skelbiančiais, „jei atvykote iš Kinijos – praneškite“. „Visi ėjo pro juos ir praėjo. Žinoma, aš suprantu, kad Roma nėra koronaviruso epicentras, bet jei žmonės grįžo iš Italijos, jei užpildė formas, kodėl jų nepaimti? Juk nieko nereikia daryti, tik susirinkti informacines formas. SMS žinučių mes negavome, jokių elektroninių formų – nepildėme. Tų popierinių, kurias užpildėme, niekam nereikėjo. Gal nėra komunikacijos tarp Italijos ir Lietuvos, bet jei jos dalijamos, tai kodėl viena pusė žino, o kita – ne. Pas mus oro uoste neteko eiti per jokį termovizorių, kai Italijoje mus atvykusius visus patikrino“, – stebėjosi ji.

 Anot moters, rekomendacijų neiti į darbą, karantinuotis, ji ir jos bičiuliai taip pat negavo, pasak jos, matyt, tai skirta tik iš Milano ar Venecijos regiono grįžusiems keliautojams.

Panikos nėra, kaukių taip pat

Kitas, po Šiaurės Italiją šiuo metu keliaujantis tv3.lt pašnekovas, IT specialistas (vardas ir pavardė redakcijai žinoma) sako, kad panikos nesijaučia, bet dezinfekcinio skysčio ir kaukių parduotuvėse nėra. „Esame mažame miestelyje greta Bolcano miesto Šiaurės Italijoje. Čia slidinėjimo kurortai veikia, viešbučiai veikia, maisto prekių parduotuvės – nenusiaubtos. Visgi slidinėjančių žmonių gal kiek mažiau“, – pasakojo keliautojas. Vyras teigė, kad slidinėti atvyko dar prieš koronaviruso protrūkį.

„Tiesa, antradienį vežėme kolegę į Milano Malpensos oro uostą, tai kamščių jokių, patikrų jokių, net temperatūros netikrino italai, bet štai Vilniuje jau tikrino. Mes grįžtame po poros dienų, žiūrėsime, kokia bus situacija prie sienos, važiuojant į priekį jokių trikdžių nebuvo“, – pasakojo jis. Tiesa, darbe vyras žada pasirodyti tik po poros savaičių, kaip ir jo sutuoktinė, kuri yra mokytoja, mokykloje galės pasirodyti taip pat tik po dviejų savaičių karantino. Dar prieš porą dienų sveikatos apsaugos viceministras džiugiai skelbė, kad keliautojai žino, kaip elgtis yra ramūs. Pasak jo, šiuo metu žmonės, grįžę iš Italijos tikrinami oro uostuose taip pat, kaip ir tie, kurie grįžo iš Kinijos, nors liudininkai teigia visai ką kitą.

„Tai reiškia, kad mes turime jų duomenis. Jie žino, kaip turėtų elgtis, o mūsų Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai karantino laikotarpiu, 14 dienų bėgyje su jais susisieks. Yra sutarta, kad bus kalbama apie jų sveikatos pokytį, jei toks įvyktų. Ir jie puikiai žino, kad jei sveikatos būklė pablogėtų, kaip jie turėtų elgtis“, – pirmadienį sakė viceministras Algirdas Šešelgis.

 Portalas tv3.lt primena, kad trečiadienį Lietuvoje paskelbta ekstremali situacija dėl koronaviruso. Jos esmė – gyventojų informavimas, oro uostų kontrolė ir skubus reikiamų apsaugos priemonių apsirūpinimas, galimybė naudotis valstybės rezervu. Toks sprendimas priimtas siekiant geriau suvaldyti galimas grėsmes. Vyriausybė taip pat nusprendė steigti Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą, kuris nuo šiol koordinuos veiksmus.

Jo vadovu paskirtas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Sveikatos apsaugos ministerija keliavusiems po Kiniją bei Šiaurės Italiją rekomenduoja dvi savaites neiti į darbą, parduotuves, vaikų neleisti į darželius ir mokyklas. Siūloma save visiškai izoliuoti namuose, nesikviesti draugų, nebendrauti su žmonėmis, jei nėra didelės būtinybės.

Skelbiama, kad su visais, keliavusiais Italijoje SMS žinute susisieks jų telekomunikacijų tiekėjai, bus pateikta svarbiausia informacija. Visgi žinučių sulaukia ne visi. Žmonės, grįžę iš regionų, kur siaučia koronavirusas ir pasijutę prastai, raginama skambinti telefonu 112. Keliautojams nepatariama vykti į 12 savivaldybių šiaurės Italijoje. Lombardijoje į Codogno, Castiglione d'Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano savivaldybes, Veneto regione – į Vo’ Euganeo, Mira. Rekomenduoja laikinai nekeliauti ir į du Pietų Korėjos miestus – Tegu ir Cheongdą. Rekomendacija nevykti į Kiniją galioja jau senokai.

Jūratė Važgauskaitė

Rekomenduojami video