Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Greexit“, „Alxit“ ir „Barrxit“? Trys atvejai, kai ES sumažėjo

Didžioji Britanija ketvirtadienį referendume spręs, ar tapti pirmąja iš Europos Sąjungos pasitrauksiančia šalimi.

Tačiau „Brexit“ nebūtų pirmasis kartas, kai blokas sumažėjo.

Anksčiau iš ES ir jos pirmtakių yra pasitraukę Grenlandija, Alžyras ir Sen Bartelemi.

– Grenlandija –

Didžiausia pasaulio sala priklausė Danijai, kai ši Šiaurės šalis 1973-iaisiais prisijungė prie Europos ekonominės bendrijos.

Kai sala užsitikrino plačią autonomiją nuo Kopenhagos, 1982 metais vyriausybė Nuke organizavo referendumą dėl Grenlandijos vietos Europos ekonominėje bendrijoje.

Surinkusi 53 proc. balsų, referendumą laimėjo pasitraukimo stovykla, sėkmingai pasinaudojusi antieuropinėmis visuomenės nuotaikomis, kurias pakurstė EEB šalių pramoninių laivų pernelyg intensyvi žvejyba Grenlandijos vandenyse.

„Greexit“ (Grenlandijos pasitraukimas iš EEB) oficialiai įvyko 1985 metų vasarį.

Vis dėlto Grenlandija oficialiai tebėra viena iš Europos Sąjungos užjūrio šalių ir teritorijų ir vis dar gali gauti tam tikrą ES finansavimą pagal ES ir Grenlandijos partnerystės susitarimą.

– Alžyras –

Ši Šiaurės Afrikos šalis po Antrojo pasaulinio karo liko Prancūzijos dalimi. Alžyro teritorijos buvo suskirstytos į administracinius teritorinius darinius – „departamentus“, kurie buvo sudėtinė Prancūzijos, kaip valstybės, dalis.

Dėl šios priežasties teisiškai Alžyras taip pat priklausė EEB, kuri buvo įkurta 1957 metais. Po kruvino nepriklausomybės karo Alžyras 1962 metais tapo suverenia valstybe ir todėl pasitraukė iš EEB.

Tačiau daug metų po pasitraukimo Alžyras buvo pilkojoje zonoje, kalbant apie jo santykius su Europa, ir turėjo iš esmės nevaržomą prieigą prie Europos rinkų.

Tai tęsėsi iki 2005 metų, kai ES ir Alžyras pasirašė asociacijos sutartį, kad formalizuotų savo santykius.

– Sen Bartelemi –

Ši nedidelė salų grupė Karibuose anksčiau buvo Gvadelupos, kuri yra Prancūzijos „departamentas“ ir todėl priklauso ES, komuna.

Po 2007 metais įvykusio referendumo Sen Bartelemi tapo atskiru Prancūzijos administraciniu vienetu, o 2012 metais – užjūrio teritorija, todėl nebepriklauso ES.

Nors ES neteko 25 kv. km teritorijos Karibuose, Sen Bartelemi gyventojai tebėra Prancūzijos piliečiai su ES statusu ir pagal specialų susitarimą netgi gali naudoti eurą kaip savo valiutą.

Rekomenduojami video