Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Festivalio liftu – į praeitį

Paskutinėmis rudens dienomis Baltarusijoje trumpam buvo įjungta laiko mašina: Borisovo mieste vyko tarptautinis festivalis „Berezina-2019“, jo dalyvius ir žiūrovus perkėlęs į 1812 metų lapkritį, Rusijos ir Prancūzijos kariuomenių mūšio prie Berezinos upės dienas.

Šiemet buvo paminėtos 207-osios šio istorinio mūšio metinės. Šia proga istorinių įvykių rekonstravimo entuziastai iš Baltarusijos, Rusijos, Prancūzijos, Lenkijos ir kitų šalių susirinko Berezinos pakrantėje, į tas pačias vietas šalia Studionkos kaimo, kur kadaise buvo sprendžiamas ne tik Napoleono Bonaparto ir jo vedamos prancūzų kariuomenės, grįžtančios iš žygio į Maskvą, bet ko gero ir visos Europos likimas.

Istorinių rekonstrukcijų entuziastai praeitį stengiasi atkurti iki menkiausių smulkmenų.

Prancūzų ir rusų kariais persirengę entuziastai stengėsi kaip galima tikroviškiau atkurti mūšio prie Berezinos eigą. Šaudė patrankos, atakavo kavalerija, į žūtbūtines durtuvų kautynes kilo kuopa po kuopos. Įdomu, kad ir po daugiau nei 200 metų nenutyla ginčai dėl to, kas – rusai ar prancūzai – pasiekė pergalę tomis 1812-ųjų lapkričio dienomis.

Prancūzai ir šįkart garbingai išlaikė rūstų Berezinos išbandymą.

Rusijos istoriografijoje mūšis prie Berezinos laikomas Napoleono armijos sutriuškinimu, po kurio jam beliko gėdingai trauktis su jos likučiais. Tuo tarpu prancūzai mūšį prie Berezinos laiko taktine Napoleono pergale, nes jam, atrodytų, visiškai beviltiškoje situacijoje ne tik pavyko sėkmingai persikelti į kitą upės krantą, bet ir po nuožmaus mūšio su kitame krante įsitvirtinusiais Rusijos armijos daliniais išsaugoti savo kariuomenės branduolį, tiesa, labai didele kaina.

Ir šiemet prie Berezinos upės akis į akį susidūrė XIX a. pradžios Prancūzijos ir Rusijos kariuomenės.

Istorikų teigimu, prie Berezinos Napoleonas neteko apie 35 tūkstančių vyrų – nukautų, sužeistų, paimtų į nelaisvę. Keli tūkstančiai istorinių rekonstrukcijų klubų dalyvių iki menkiausių smulkmenų stengėsi atkurti šią istorinę dramą festivalio „Berezina-2019“ laiko mašinoje.

Vienas iš tarptautinio festivalio „Berezina-2019“ renginių – sveikuolių maudynės lediniame Berezinos upės vandenyje.

Rekomenduojami video