Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Europeana.eu – ir tūkstančiai lietuviškų įrašų

Portale Europeana.eu galima rasti 53 mln. įvairiausių duomenų. Įdomu tai, kad ten viešinama ir 10 tūkst. pačių įdomiausių, unikaliausių ir geriausiai atspindinčių Lietuvos kultūrą įrašų iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos archyvo. Beje, tie, kurie žavisi J. R. R. Tolkieno kūryba, portale ras įrašą, kurį įskaito pats „Žiedų valdovo“ ir „Hobito“ autorius.

53 mln. įvairiausių duomenų

Airių liaudies šokį „Maid Behind the Bar“ („Mergina už baro“) dūdmaišiu atlieka muzikantas Leo Rowsome`as, o įrašas mus pasiekia iš 1938 m. Šią linksmą melodiją galima rasti portale Europeana.eu, kur, kaip teigiama, – 53 mln. įvairiausių duomenų: muzika, menininkų darbų bei įvairių istorinių laikotarpių drabužių nuotraukos ir t. t.

Pastaruosius trejus metus Europeana.eu komanda siekė kaip įmanoma gausiau papildyti garso įrašų duomenų bazę. Per minėtą laikotarpį surinkta 0,5 mln. įrašų, ir šiuo metu iš viso jų yra daugiau nei milijonas.

Kaip LRT RADIJUI sako projekto „Europeana Sounds“ koordinatorius Richardas Ranftas, šis projektas sujungia išsklaidytas ir turbūt sunkiai surandamas garsų kolekcijas iš visos Europos – tie įrašai tai vienur, tai kitur egzistuoja jau ilgai, bet juos būdavo sunku atrasti.

„Europeana.eu suteikia galimybę tas kolekcijas lengvai surasti ir ieškant įvairiomis kalbomis. Pavyzdžiui, aš dirbu „British Library“ Londone – tos bibliotekos kolekcijos irgi yra prieinamos internetu, tačiau ten viskas parašyta anglų kalba. Taigi dabartinis projektas, verčiamas į daugelį kalbų, atveria kelią visai Europos bendruomenei“, – pasakoja R. Ranftas

Jo teigimu, projektas skirtas visiems, kam tik įdomu, – muzikos mylėtojams, mokytojams, muzikos ar kalbos tyrinėtojams. Kai kurie įrašai yra pasaulinio garso, kiti – tiesiog vietinės reikšmės: „Turime daug folkloro – pavyzdžiui, iš Škotijos salų. Taigi tai leidžia geriau suprasti regionų ar tautų tapatybę. O kitų įrašų galima pasiklausyti tiesiog dėl malonumo.“

Tūkstančiai lietuviškų įrašų

Projekte, kuris baigsis sausio 1 d., dalyvauja nacionalinės bibliotekos, archyvai, universitetai ir kitos institucijos iš visos Europos. Lietuvai atstovauja Muzikos ir teatro akademija (LMTA), iš kurios archyvų į Europeana.eu buvo perkelta apie 10 tūkst. lietuvių liaudies dainų, pavyzdžiui, kalėdinė daina „Tai žaliam sode obialėlė“ (dainuoja Zosė Siliukienė iš Šalčininkų rajono Rimašiūnų kaimo, įrašas darytas 1959 m.).

Įmonės „Dizi“ projektų direktorius Juozas Markauskas sako, kad, bendradarbiaujant su LMTA, į Europeana.eu buvo atrinkta 10 tūkst. pačių įdomiausių, unikaliausių ir geriausiai atspindinčių Lietuvos kultūrą įrašų.

R. Ranfto teigimu, įrašai yra iš įvairių laikotarpių – pradedant pačiais ankstyviausiais laikais, kai tik buvo išrastos garso įrašymo priemonės XIX a. pabaigoje, baigiant šiomis dienomis. „Dėl autorinių teisių mūsų viešinama muzika yra mažiau komercinė, nes pastaroji ir taip jau pasiekiama daugelyje šaltinių. Europeana.eu turėtų labai džiaugtis tie, kuriems įdomi specifinė muzika – pavyzdžiui, liaudies, tradicinė ar klasikinė muzika. Bet portale yra ir kitokių garsų, tarkim, įvairių Europos tautų kalbų ir tarmių“, – vardija projekto koordinatorius.

Kompozitorių rankraščiai ir J. R. R. Tolkieno balsas

Jo žodžiais, muzikos bei istorijos gerbėjai portale taip pat gali rasti ir originalių natų rankraščių: „Tai – tiesiog stebuklingas projekto rezultatas. Štai Austrijos nacionalinėje bibliotekoje yra nuostabių rankraščių, kurie parašyti klasikinės muzikos kūrėjų rankomis. Pagal šią medžiagą atliktos muzikos įrašų yra išlikę visoje Europoje. Taigi Europeana.eu visa tai sujungia. Jūs galite perskaityti užrašytas natas ir palyginti muzikos įrašus, kuriuose skamba muzika iš tų pačių ar panašių rankraščių.

Paklaustas, kokie įrašai jam pačiam brangiausi, R. Ranftas sako, kad išvardyti neįmanoma, ir pamini XX a. 3-iajame dešimtmetyje padarytą įrašą, kuriame skamba „Žiedų valdovo“ ir „Hobito“ autoriaus J. R. R. Tolkieno balsas.

„Įrašą padarė kalbų mokymosi įmonė „Linguaphone“, siekdama išmokyti žmones anglų kalbos. Šis įrašas jau neturi jokios komercinės vertės, jis buvo atliktas labai konkrečiu tikslu. Nuostabu, kad įrašas išliko archyve, tad dabar jį galima nagrinėti įvairiausiais tikslais. Pavyzdžiui, šnekamoji anglų kalba jau nebe tokia, kokia buvo tais laikais“, – kalba R. Ranftas.

Anot jo, įrašas vadinasi „Tabako parduotuvėje“, o kalbėtojas pasakoja apie tai, kaip džentelmenas Londone nori nusipirkti tabako visai savaitei (tokių tabako parduotuvių jau nebėra, taigi galima susipažinti su socialine istorija).

„Pats kalbėtojas yra labai garsus žmogus – J. R. R. Tolkienas. Jis domėjosi kalba, jos raida, ir kompanija „Linguaphone“ jo paprašė įrašyti pasakojimą. Įdomu klausytis, kaip J. R. R. Tolkienas šneka – toji kalba skiriasi nuo šiandieninės. Tai tik parodo, kaip vertinga kaupti tokias kolekcijas ir padaryti jas pasiekiamas portale“, – pastebi projekto koordinatorius.

Beje, jis žada, kad šis projektas – tik pradžia, o ateityje bus galima lengvai pasiekti dar daugiau istorinių garso įrašų.

Rekomenduojami video