Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Egiptas: išpuolis prieš koptus ir kova su radikalizmu

Penktadienį, lapkričio 2 dieną, apšaudytas autobusas, kuriuo koptų ortodoksų piligrimai grįžo iš nuošalaus, dykumoje esančio šv. Samuelio Išpažinėjo, VII amžiaus koptų ortodoksų šventojo, vienuolyno, maždaug už pustrečio šimto kilometrų į pietus nuo sostinės Kairo.

Ataka įvykdyta beveik toje pat vietoje, kaip ir 2017 gegužės 27 dienos išpuolis, kai dešimties islamistų ekstremistų grupė apšaudė du piligrimų autobusus ir nužudė per tris dešimtis civilių, paprastų šeimų narių.

Dabartinės atakos, už kurią taip pat atsakingi islamo ekstremistai, aukų skaičius mažesnis: šeštadienio duomenimis žuvusių buvo septyni ir devyniolika sužeisti, du sunkiai. Beveik visi žuvusieji, išskyrus vieną, buvo vienos šeimos nariai. Tarp jų penkiolikametis berniukas ir dvylikametė mergaitė. Šeštadienį jie palaidoti pagal koptų ortodoksų apeigas Minya mieste. Atsakomybę prisiėmė viena vietinė ekstremistų grupė. Galbūt jų tikslas buvo aptemdyti kaip tik šeštadienį prasidėjusį ir vyriausybės surengtą „Pasaulinį jaunimo forumą“. Be to, islamistai griežia dantimis dėl to, kad krikščionys remia prezidentą Abdel-Fattah el-Sissi. Šis, galima priminti, jiems pažadėjo saugumą ir religijos laisvę.

Šv. Samuelio Išpažinėjo vienuolynas Egipte

EPA nuotrauka

Spalio 21 dieną Egipto parlamentas dar trims mėnesiams pratęsė nepaprastąją padėtį ir suteikė kariuomenei daugiau galių kovoti su terorizmu. Teroristinės grupelės yra ypač įsitvirtinusios Sinajaus pusiasalyje. Beveik kiekvieną savaitę iš ten pasiekia žinios apie žuvusius abejose pusėse.

Tačiau ne kartą pastebėta, kad prieš terorizmą ir prieš islamistinio ekstremizmo reiškinį reikia kovoti ne vien ginklais mūšio lauke, bet ir žmonių „protuose bei širdyse“. Kol radikalūs islamo pamokslininkai užkariaus širdis, dažnai jaunų žmonių, tol bus purenama dirva skrupulų neturinčiam terorizmui, pateisinančiam net pačių musulmonų – vyrų, moterų ir vaikų – žudymą vien todėl, kad jie nepritaria terorizmui.

Šiuo požiūriu svarbi yra tūkstantmečio sunitiškos minties centro Egipte, Al Azharo universiteto Kaire, pozicija. Šis universitetas rengia islamo žinovus ir teisininkus, jo autoritetų nuomonė yra svari sunitiškojo islamo pasaulyje, nors ekstremistai šį autoritetą neigia.

Viena iš problemų yra fatvų – islamiškosios teisės sprendimų – interpretacija. Džihadistai savo veiksmus grindžia fatvomis, kurios kartais yra paskelbtos prieš šimtmečius, visiškai kitomis kultūrinėmis ir geografinėmis aplinkybėmis. Neretai tokias fatvas paprasčiausiai atranda internete.

Lapkričio 2 d. žuvusių koptų laidotuvės. EPA nuotrauka

Spalio 14-18 dienomis Al Azharo universitetas surengė dar vieną tarptautinį seminarą apie „Fatvų atnaujinimą: teorija ir praktika“, suvokdami, kad jei ekstremistai pasisavins Korano žodžio aiškintojų ir dvasinių vadovų vaidmenį jaunuolių akyse, islamo taikos ir tolerancijos tradicijos patirs dar didesnį smūgį.

„Norime pasiekti musulmonus ir nemusulmonus, pasakyti jiems, kad islamo vardu kalbantys radikalizuoti asmenys yra pseudožinovai, o ne gerbtini tyrinėtojai“, – pareiškė Egipto didysis muftijus Shawki Allam.

Skirtas didelis dėmesys faktui, jog asmenys, ypač jaunuoliai, dažnai radikalizuojasi klausydamiesi ne savųjų bendruomenių pamokslininkų, o tų, kurie išnaudoja socialinių tinklų, interneto teikiamas galimybes, dažnai mokančių visai kitaip, nei tradiciniai pamokslininkai. Kaip atsverti ekstremizmą, pasiekiantį iš išmaniojo telefono ekrano? Konferencijoje Kaire, kurioje dalyvavo per septyniasdešimties šalių atstovai, konstatuota, jog būtina kurti savo platformas internete ir socialiniuose tinkluose, kur būtų galima atremti iškraipytas ir neadekvačias fatvų interpretacijas.

Ekstremistinis melas prieš religiją, tęsė Egipto didysis muftijus, yra labai pavojingas, turi potencialą tapti „masinio naikinimo ginklu“, sunaikinti šeimos, bendruomenės ir visuomenės ryšius, sukrėsti žmonių tikėjimą, užkrėsti protus ir mintis, sužadinti neapykantą, diskriminaciją ir prievartą prieš musulmonus ir nemusulmonus skleidžiant netvarką ir chaosą, religinius nesusipratimus. „Atėjo laikas imtis kažko prieš ekstremistinių fatvų rykštę, kuri grasina mūsų taikai, vystymuisi ir stabilumui. Kompetetingų muftijų paskelbta sveika fatva turi atsverti abejones ir nesusipratimus, sukurtus religinės dezinformacijos, visiems pasiekiamos internete, karnavalo“, – sakė egiptietis muftijus.

Jis paminėjo tris sritis, kuriose fatvų peržiūra ir taikymas yra itin svarbūs bei skubūs: pirma, tai su žmogaus teisėmis susiję klausimai – nuo moterų teisių iki įsitikinimų laisvės. Antra, tai medicinos sritis, nuo komoso iki dirbtinio apvaisinimo, nuo gyvybės ir mirties suvokimo. Trečia, tai ekonomikos ir politikos evoliucija, nauji ekonominių santykių, tarptautinių santykių ir valstybės supratimo klausimai. Pasak jo, bus sukurtas pasaulinis fatvų indeksas apie jų statusą ir galiojimą. Tai padės kovoti su piktnaudžiavimu fatvomis ir terorizmo teisinimu.

Rekomenduojami video