Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
E. Račius: nereikia tikėtis, kad mosuliečiai dabar džiaugsis ir jausis išvaduoti

Absoliuti dauguma Mosulo gyventojų jau turbūt dešimtmetį nesitapatina su Irako valstybe, tad tikėtis, kad jie dabar džiaugsis ir sveikins tai, kad iš jų buvo atimta perspektyva turėti kitokią valstybę, nereikėtų. Taip LRT RADIJUI sako Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Egdūnas Račius. „Tiesą sakant, jie dabar yra pažeidžiamesni, nes ypač šiitų draugovės nebus draugiškos tiems žmonėms, tad apie normalų gyvenimą jiems tikrai negalima svajoti“, – mano politologas.

– Irakas pergale vadina Mosulo, antro pagal dydį miesto, išvadavimą iš „Islamo valstybės“ (IS). Kokia to svarba?

– Reikia galvoti, ar žmogus tiki Irako, kai nacionalinės valstybės, gyvybingumu, ar ne. Tie, kurie tiki, gali sakyti, kad tai labai svarbus ir simbolinis, ir realus momentas atkuriant Irako suverenitetą ir vientisumą.

Kita vertus, reikia suprasti, kad absoliuti dauguma Mosulo gyventojų jau turbūt dešimtmetį nesitapatina su Irako valstybe, tad tikėtis, kad jie dabar labai džiaugsis ir sveikins tai, kad iš jų buvo atimta perspektyva turėti kitokią, alternatyvią valstybę, matyt, irgi nereikėtų. Taigi reikėtų vertinti atsargiai ir nevienareikšmiškai.

– Sakote, Mosulas nesitapatina su Iraku. Ar dėl to, kad ten dauguma – kurdai?

– Ne, jokiu būdu. Vis dėlto Mosulas yra arabiškas miestas ir kurdų atėjimas į jį iš šiaurės, plečiant Kurdistano valstybės teritoriją, būtų neabejotinai dar vienas iššūkis paties Irako gyvybingumui. Taigi, kiek kurdų kariuomenė sugebės užimti teritorijos į šiaurę nuo Mosulo iki Kurdistano valstybės sienos, tiek, matyt, tada tai ir būtų grėsmė.

Jei vis dėlto kurdų kariuomenė atsitrauktų ir leistų Irako kariuomenei, ginkluotoms draugovėms ar galbūt net Irano kariuomenei dalyvauti atkūrimo procese, tada, matyt, dar galėtų būti šiek tiek perspektyvų, kad Mosulas liks Irako valstybės dalimi.

– Kokia Mosulo išvadavimo kaina?

– Kol kas niekas negali pasakyti nei finansinės, nei žmogiškosios kainos. Finansinė, milijardas ar panašiai, nieko nepasako, nes pinigų reikės daug daugiau, negu dabar įsivaizduojama.

Bet žmogiškąja prasme tai – kolosalus praradimas, nes tai didžiulis miestas, daugybė žmonių dabar tapo labai pažeidžiami, nes yra tapatinami su kalifatu – juk dauguma jų trejus metus gyveno kalifato sudėtyje. Tai – potencialūs pabėgėliai, kuriems greičiausiai teks judėti iš savo gimtojo miesto ir turbūt vėl – į Europos pusę.

– Du milijonai šalies gyventojų trejus metus gyveno baisioje kančioje. Ar bus įmanoma juos grąžinti į normalų gyvenimą?

– Aš dėl tos baisios kančios būčiau atsargus, nes didelė dalis mosuliečių norėjo gyventi toje alternatyvioje valstybėje, kur įstatymai buvo religiniai. Reikėtų nesitikėti, kad jie jaučiasi išvaduoti, kad jie gyveno priespaudoje ar kankinami.

Tiesą sakant, jie dabar yra pažeidžiamesni, nes ypač šiitų draugovės nebus draugiškos tiems žmonėms, tad apie normalų gyvenimą jiems tikrai negalima svajoti.

– Kodėl prireikė net trejų metų, kad Mosulas būtų išvaduotas?

– Sakyčiau, kad tai laikytina ženklu, jog Mosulo gyventojai, ypač arabai, nesitapatina su Iraku ir nori gyventi kitoje valstybėje, kurią ir gynė. Mes matėme, kas darėsi – žmonės nenorėjo įsileisti irakiečių kariuomenės ar šiitų draugovių.

– IS suniokojo Mosulą, ypač senamiestį. Panašu, kad istorija niekada nebus grąžinta.

– Tikrai taip. Tikėtis, kad viskas kaip nors gali būti atkurta, būtų naivu. Reikia manyti, kad tokio Mosulo, nei materialine, nei dvasine prasme, tikrai nebebus.

– Amerikos koalicija, rėmusi Mosulo puolimą, sako, kad tai dar nereiškia karo su džihadistais pabaigos.

– Pirmiausia todėl, kad kalifato sostinė Raka dar tebėra kontroliuojama kalifato. Jau vien dėl to kalbėti apie pabaigą negalima. Apie simbolinį ir tam tikrą labai svarbų momentą – taip, bet apie pabaigą – jokiu būdu.

– Kadangi IS prarado didžiąją dalį savo anksčiau kontroliuotos teritorijos, jūsų vertinimu, ar bus įmanoma neutralizuoti džihadistus?

– Atrodytų, kad į tą pusę einama ir jų perspektyva gana prasta. Bet ar JAV ryšis viską atlikti iki galo – klausimas.

– Kaip toliau gali vykti gyvenimas Mosule?

– Taip sugriautas miestas, bendruomenės išdraskytos ir pažeidžiamos, tad sunku įsivaizduoti, kad galėtų greitai atsigauti. Pirmiausia, ilgai tai bus militarizuočiausia teritorija. Normalus gyvenimas ten galbūt ir grįš (į daugelį sugriautų miestų grįžta), bet vargu ar galime kalbėti apie greitą atsigavimą.

Rekomenduojami video