Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Davoso atgarsiai: Amerika negalės izoliuotis

Stiprūs JAV ekonomikos rezultatai, pasiekti vadovaujant dabartinei administracijai, yra pavyzdys, kuriuo turėtų sekti visas pasaulis, Pasaulio ekonomikos forume Davose vakar sakė JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump).

Kreipęsis į įvairių šalių lyderius, D.Trampas priminė savo administracijos pasiekimus dėl JAV ekonomikos reguliavimo švelninimo, naujų prekybos susitarimų priėmimo ir ekonominių galimybių paprastiems darbuotojams ir jų šeimoms kūrimo.

„Ekonomikos stagnacijos metai buvo išstumti į šalį riaumojančio ekonominių galimybių geizerio“, - sakė jis. „Skepticizmo laikai baigėsi“, - komentavo Jungtinių Valstijų lyderis.

Prieš tai JAV prezidentas kreipėsi į Davose susirinkusius žmones ir vadinamosios „klimato kaitos“ klausimais, neslėpdamas realistiško požiūrio. Savo kalboje jis paminėjo „amžinus pražūties pranašus“, kurie įspėja, kad pasaulis esą artėja link didžiulės aplinkosaugos krizės.

„Turime atmesti amžinus pražūties pranašus ir jų apokalipsės pranašystes“, - sakė D.Trampas, praėjus vos kelioms valandoms po to, kai vadinamoji klimato aktyvistė iš Švedijos Greta Tunberg (Greta Thunberg) Pasaulio ekonomikos forume pareiškė, esą nebuvo padaryta „praktiškai nieko“, kad būtų sustabdyta klimato kaita.

Komentuoja M.Mažvydo Nacionalinės bibliotekos analitikas, saugumo politikos ekspertas Ignas STANKOVIČIUS:

Kiek man tenka bendrauti su amerikiečiais, jų komentarai apie savo šalies ekonomiką ar jų pačių ekonominę būklę yra neabejotinai teigiami. Netgi tie, kurie stipriai kritikuoja Donaldą Trampą, pripažįsta, kad Amerikos ekonomika atsigavo. Šio reiškinio paaiškinimų esama įvairių: dėl darbo jėgos aktyvėjimo, užimtumo didinimo bei skatinimo, gamybos sugrąžinimo ir pan. Įdomu, kad šiuo klausimu, mano pastebėjimais, sutaria tiek D.Trampo gerbėjai, tiek ir jo nemylėtojai.

Kad JAV ekonomika atsigavo D.Trampo valdymo laikotarpiu, rodo ir objektyvūs skaičiai. Tačiau kur kas įdomesnės yra perspektyvos, apie ką daugiausiai ir šnekama Davoso forume. Vertinant šiuo požiūriu, D.Trampo išreklamuotas šūkis „Amerika pirmiausia“ atrodo kaip, švelniai tariant, nelogiškas nesusipratimas. Nes Amerikos ekonomika yra tampriai susijusi su pasauliu, ji negali klestėti vien tik dėl savo vidinio gyvenimo ar jo nulemtų priežasčių, ji negali klestėti atleista nuo likusio pasaulio reikalų. Bet kuri stambi ekonomika negali virti savose sultyse.

Todėl ši D.Trampo retorika yra akivaizdžiai nukreipta į vidinę publiką, kuri ruošiasi balsuoti artėjančiuose rinkimuose. Amerikiečiai, žinoma, gali gyventi užsidarę savyje, bet tuomet neteks kalbėti apie jokį klestėjimą... Visos tos kalbos tėra rinkiminis triukas, skirtas vidaus vartotojui.

Tačiau izoliacinės politikos, kurią tarsi propaguoja D.Trampas, nuoširdumu aš asmeniškai netikiu - net jeigu jis rimtai taip galvoja, jį privers elgtis priešingai pačios aplinkybės arba pasaulinių įvykių konjunktūra. Arba būsi pirmas tarp turtuolių, arba pirmas tarp ubagų - galima rinktis, tik šiuo atveju D.Trampas pasirinkimo neturi... Paimkime kad ir Iraką: jeigu tik D.Trampas pasitraukia iš ten, iškart JAV netenka įtakos naftos kainų formavimui, o ten iškart ateina Iranas, kinai ar rusai, kurie perims iniciatyvą kainų reguliavime. Todėl to JAV niekada negalės sau leisti.

Svarbiausios Davoso forumo temos

* Prekyba. Šiuo metu suskaičiuojami 77 fiziniai globaliai prekybai trukdantys barjerai, žymintys tarptautines sienas - palyginus su su 1989 metais, iškart po Berlyno sienos griūties, buvo net 155 tokie barjerai.

* Nelygybės mažinimas. Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi darbotvarkę pasirašė 193 pasaulio šalys, dokumente nustatyta 17 darnaus vystymosi tikslų ir 169 smulkesni uždaviniai bei 304 rodikliai, apibrėžiantys, kaip nutraukti skurdą, apvalyti aplinką ir kurti gerovę visiems. 2018 metais 400 turtingiausių amerikiečių priklausė 3,26 proc. turto, lyginant su 0,93 proc. dalimi 1982 metais.

* Demografija. Pasaulinis gimstamumo rodiklis jau sumažėjo perpus, nuo penkių vaikų vienai moteriai 1955 metais, o vidutinė gyventojų gyvenimo trukmė išaugo nuo 31 (1900 metais) iki 72 šiandien ir, manoma, iki amžiaus pabaigos turėtų pasiekti 83 metus.

* Klimatas. Pasaulis susiduria su visa serija lūžio taškų, susijusių su klimatu - nuo tirpstančių ledynų iki sausrų bei nykstančių koralų rifų. Tarptautinės pastangos pažaboti iškastinio kuro taršą patyrė nesėkmę pernai gruodį derybose Jungtinėse Tautose.

* Žaliavos. Aukštesnės temperatūros verčia atkreipti dėmesį į pasaulinę energijos šaltinių įvairovę. Tai reiškia, kad atsinaujinanti energija, tokia kaip saulės ir vėjo, taip pat elektriniai automobiliai, grieš pirmu smuiku politikos darbotvarkėje.

* Transportas. Šiandien keliuose - apie 1,3 mlrd. automobilių, ir greičiausiai didesnio skaičius niekada nebebus. Iki amžiaus vidurio didžiuosiuose miestuose gyvens apie du trečdalius pasaulio gyventojų, ir prabangių automobilių poreikis sumažės.

* Bankininkystė. Centrinių bankų galimybės radikaliai pakeisti savo šalių ekonomikas dabar jau ribotos, ypač po daugiau nei 700 palūkanų normų sumažinimų ir apie 12 trilijono dolerių kiekybinio švelninimo programos, skaičiuojant nuo 2009 metų.

 

Ričardas ČEKUTIS

Rekomenduojami video