Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Darbščiausia karalienė

Didžiojoje Britanijoje iškilmingai paminėtos 65-osios karalienės Elizabeth II valdymo metinės.

Du trečdaliai gyvenimo – su karūna

Karalienė Elizabeth II savo karališkojo darbo stažą skaičiuoja nuo 1952 metų vasario 6 dienos, kai mirė jos tėvas George'as VI. Į Jungtinės Karalystės monarcho sostą ji oficialiai įžengė tik po metų, pasibaigus gedului, tačiau 65 metų Elizabeth II valdymo sukaktis buvo paminėta būtent praėjusį pirmadienį. Sekmadienį, lankydamasi bažnyčioje, karalienė šypsodamasi priėmė pirmųjų sveikintojų gėles, o pirmadienį Londone ir daugelyje kitų šalies miestų jos garbei aidėjo saliutų salvės. Pranešama, kad 65-ųjų monarchės valdymo metinių proga buvo nukaldinta monetų serija, tarp jų – ir auksinė. Ši 1 000 svarų sterlingų nominalo moneta pardavinėjama po 50 000 svarų.

Jau kelios britų kartos negali įsivaizduoti šalies gyvenimo be karalienės Elizabeth II. 1926 m. gimusios būsimosios monarchės biografijos faktai glaudžiai susiję su kone viso pastarojo Didžiosios Britanijos istorijos šimtmečio svarbiausiais įvykiais. Beveik du trečdalius savo gyvenimo karalienė Elizabeth II, pernai balandžio 21 dieną atšventusi 90 metų jubiliejų, eina monarchės pareigas.

Antrojo pasaulinio karo metais Elizabeth II tarnavo mechanike Moterų pagalbinėje tarnyboje. Scanpix nuotr.

Karališki rekordai

Ji jau tapo ilgiausiai pasaulyje valdančia karaliene, pralenkusia visus tebegyvenančius monarchus. Laikas parodys, ar jai pavyks pasiekti dar vieną rekordą, šiuo metu priklausantį neseniai mirusiam Tailando karaliui Bhumibolui Adulyadejui, išbuvusiam soste 70 metų ir 4 mėnesius. Jis laikomas ilgiausiai viešpatavusiu monarchu.

Kitiems pasaulio šalių karaliams šiuo požiūriu bus nelengva pasivyti Didžiosios Britanijos valdovę: artimiausias konkurentas, Brunėjaus sultonas Hassanalas Bolkiah, valdo savo šalį vos kiek ilgiau nei 49 metus. Nedaug nuo jo atsilieka ir trečiasis ilgiausiai viešpataujantis monarchas – Omano sultonas Qaboosas bin Saidas al-Saidas, įžengęs į sostą 1970 metais. Jo karališkasis „stažas“ – 46 metai ir daugiau nei 2 mėnesiai.

Iš Europos šalių monarchų ilgiausiai valdo Danijos karalienė Margrethe II, savo šalyje švelniai vadinama Daisy. Nors garsėja kaip didelė rūkalė, sveikata jai nesutrukdė viešpatauti jau 44 metus ir 8 mėnesius. Kaip ir Elizabeth II, ji yra aiškiai pareiškusi neketinanti atsisakyti sosto savo sūnaus naudai: esą sosto paveldėtojai šį darbą turėtų gauti tik po karaliaus ar karalienės mirties. Beje, šiuo požiūriu rekordininkas yra ir Didžiosios Britanijos karališkojo sosto paveldėtojas princas Charlesas, vyriausiasis Elizabeth II ir jos vyro Philipo sūnus. Jis – ilgiausiai sosto laukiantis įpėdinis valstybės istorijoje, jau pralenkęs ankstesnį rekordininką, savo proprosenelį Edwardą VII, kuris sosto laukė daugiau nei 59 metus. Dabar princui Charlesui – 68-eri. Jeigu jo mama ir toliau kantriai neš karališkąją naštą ir eis savo pareigasi, viltys tapti karaliumi bent jau statistiškai mažės. Karališkajai šeimai artimi šaltiniai teigia, jog karalienė nepalieka sosto ne dėl to, kad abejotų vyriausio sūnaus gebėjimais būti geru karaliumi, bet todėl, kad nori iki galo vykdyti savo pareigas tautai ir valstybei. Turint mintyje, kokią gilią pagarbą ir simpatiją jai jaučia pavaldiniai, toks noras neturėtų stebinti. Vadinamosios „safyrinės“ Elizabeth II valdymo sukakties proga galėtume prisidėti prie jai skirtų sveikinimų ir kartu su britais šūktelėti: „Ilgų metų karalienei!“

 

Rekomenduojami video