Lenkijos nacionalinio transliuotojo TVP korespondentė Briuselyje Dominika Cosic pranešė netikėtą naujieną. Tai susiję su Vokietijos ir Prancūzijos planu dėl Lenkijos vyriausybės.
Lenkijoje nerimsta aistros dėl Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kalbos JT Generalinėje Asamblėjoje.
„Juodojoje jūroje paleidome laikiną eksporto koridorių. Stengiamės išsaugoti sausumos kelius. Nerimą kelia tai, kaip šiuo metu kai kas Europoje vaidina solidarumą ir organizuoja politinį teatrą, kurdami iš grūdų trilerį. Gali atrodyti, kad jie vaidina savo vaidmenį, bet vietoj to jie padeda paruošti sceną Maskvos aktoriui“, – JT Generalinėje Asamblėjoje kalbėjo V. Zelenskis.
Nenuostabu, kad Ukrainos ambasadorius Lenkijoje Vasylis Zvaryčas praėjusią savaitę buvo iškviestas į Lenkijos užsienio reikalų ministeriją dėl ukrainiečių prezidento pareiškimo.
Kodėl Ukraina pasitelkė tokią prieš Lenkiją nukreiptą griežtą retoriką?
„Neoficialiai Briuselyje kalbama, kad Vokietija ir Prancūzija neva pažadėjo Ukrainos valdžiai greitą įstojimą į ES, jei Kijevas padės nuversti dabartinę Lenkijos vyriausybę. Jie motyvuoja tuo, kad ES negali plėstis nepakeitus sutarčių, o būtent Lenkija blokuoja šiuos pakeitimus”, – nurodo D. Cosic.
„Argumentacija yra melaginga, nes į ES galima priimti naujas šalis remiantis dabartinėmis sutartimis. Prancūzija ir visų pirma Vokietija nori pakeisti sutartis tik tam, kad padidintų savo galią ir ES institucijų kompetenciją. Ir nei viena iš šių šalių nenori, kad Ukraina būtų ES narė”. – aiškina žurnalistė socialiniame tinkle X paskelbtose žinutėse.
Dominika Cosic pabrėžia, kad „Vokietijai ir Prancūzijai rūpi tik kuo greičiau grįžti prie reikalų su Rusija ir kartu praturtėti bei padidinti savo įtaką ,atstatant‘ Ukrainą”.
„Kijevas su šia parama liks kaip Himilsbachas su anglų kalba”. – reziumavo TVP korespondentė Briuselyje. Cosic pridūrė, kad šios informacijos šaltinis nėra europarlamentarai iš Lenkijos.
Be to, kalbėdamas Niujorke Ukrainos prezidentas V. Zelenskis paragino išplėsti JT Saugumo Tarybą, kad į ją būtų įtraukta daugiau nuolatinių narių, įskaitant Vokietiją.
„Vokietija tapo viena iš svarbiausių taikos ir saugumo garantų pasaulyje, – sakė V. Zelenskis JT Saugumo Tarybos aukščiausiojo lygio susitikime. – Tai yra faktas. Taip pat faktas, kad Vokietija nusipelno vietos tarp nuolatinių Saugumo Tarybos narių, kad joje turi būti nuolat atstovaujama Lotynų Amerikai, taip pat Ramiojo vandenyno valstybėms, teigė jis.
Šios kalbos Lenkijoje sukėlė komentarų bangą. Valdančios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) europarlamentarė Beata Szydło rašė: „Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šiandien vėl kalbėjo Jungtinėse Tautose, šį kartą, be kita ko, siūlydamas Vokietijai tapti nuolatine JT Saugumo Tarybos nare (apie ką, kaip žinoma, Vokietija jau seniai svajoja). V. Zelenskis pavadino Vokietiją ‚taikos ir saugumo garantu pasaulyje‘, nors dar visai neseniai patys ukrainiečiai kaltino vokiečius, kad šie sudaro galimybes Rusijai vykdyti agresyvią politiką.”
„Na, ukrainiečiai jau kartą pasikliovė Vokietijos „taikos ir saugumo” garantijomis po 2014 metų. Žinome, kuo tai baigėsi Ukrainai”. – pažymėjo buvusi premjerė, turėdamas omenyje pirmąjį Rusijos agresijos etapą ir tuometinį Berlyno požiūrį.