Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Britų imperijos tautų lyderiai reikalauja, kad Karolis III atsiprašytų už kolonializmą

Kelių buvusių britų kolonijų pirmųjų tautų lyderiai ketvirtadienį paragino karalių Karolį III nedelsiant atsiprašyti už „šimtmečius trukusį rasizmą“ ir „genocido palikimą“, kurį vykdė karalystė.

Griežtai suformuluotame laiške, kuris gali apkartinti pasiruošimą šį savaitgalį vyksiančiai karūnacijai, čiabuvių atstovai iš 12 Sandraugos valstybių taip pat paragino sumokėti finansinę kompensaciją ir grąžinti pavogtas kultūros vertybes.

Laišką pasirašė lyderiai iš Australijos, kur vietiniai gyventojai buvo britų kolonizatorių žudomi ir išvaromi iš savo žemių, taip pat iš kelių Karibų jūros regiono tautų, kurių žmonės kadaise buvo grobiami ir parduodami į vergiją.

Grupė teigė, kad susivienijo norėdama padėti savo žmonėms „atsigauti po šimtmečius trukusio rasizmo, priespaudos, kolonializmo ir vergovės“.

Karolis pastaraisiais metais stiprino pastangas užmegzti ryšius su čiabuvių lyderiais, nes monarchija susiduria su priekaištais dėl savo sąsajų su vergų prekyba ir britų imperijos smurto palikimu.

Nors Karolis pritarė, kad karūna turi „pripažinti skriaudas, kurios nulėmė mūsų praeitį“, laiške jis prašomas žengti dar toliau ir pateikti oficialų karališką atsiprašymą.

Buvusi olimpietė Nova Peris, pirmoji aborigenų kilmės moteris, išrinkta į Australijos federalinį parlamentą, buvo viena iš laišką pasirašiusių lyderių.

Atkakliai kritikavusi Australijos ryšius su karališkąja šeima, N. Peris teigė, kad atėjo laikas „pripažinti siaubingą ir ilgalaikį kolonizacijos poveikį“ ir „genocido palikimą“, kurį jaučia daugelis čiabuvių gyventojų.

„Mums gyvybiškai svarbu karūnavimo savaitę diskutuoti ir pasakoti žmonėms tiesą apie kolonizaciją, – sakė ji. – Pokalbiai prasideda nuo įsiklausymo“.

Laiške teigiama, kad Karolis turėtų pradėti diskusijas dėl kompensacijų pirmųjų tautų gyventojams, kurie stebėjo, kaip britų kolonizatoriai grobia jų turtus ir naikina jų kultūrą.

Žmogaus teisių ekspertė Hannah McGlade, Vakarų Australijos aborigenė, sakė, kad kompensacijos daugeliui tebėra pagrindinis kliuvinys.

„Vis dažniau matome čiabuvius, reikalaujančius, kad karališkoji šeima atlygintų žalą, – sakė ji AFP. – Jie iš tiesų turi istoriją, kurios dar neišsprendė. Genocidas vyko jų akivaizdoje“.

Laišką taip pat pasirašė Kanados, Naujosios Zelandijos ir Papua Naujosios Gvinėjos atstovai.

Rekomenduojami video