Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Biržietė - Britų armijos kadetų stovykloje

Birželio 23-29 dienomis dešimt geriausių Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) jaunųjų šaulių lankėsi ir treniravosi tarptautinėje Britų armijos kadetų stovykloje.

Į šį reprezentacinį dešimtuką pakliuvo ir Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės Stepono Giedriko-Giriečio Biržų 501 kuopos jaunoji šaulė Andželika Blinovaitė. Per savaitę jaunieji šauliai susipažino su Britų kadetų stovykla, rikiuote, išbandė jų ginklus bei ekipuotę, dalyvavo įvairiose pratybose.

Su Andželika kalbėjome praėjus vos porai dienų nuo sugrįžimo į Biržus, dar neišblėsus tarptautinės stovyklos įspūdžiams. Lengvai ir šiltai bendraujanti septyniolikmetė mergina mielai sutiko pasidalinti savo patirtimi LŠS veikloje, pakalbėti apie kelionę ir patirtus įspūdžius Jungtinėje Karalystėje.

Daugelis tokio amžiaus jaunuolių dar rimtai nesusimąsto, kokį studijų ar profesinį kelią jie ateityje pasirinks. Andželikos tokios dvejonės nekamuoja. Mergina tvirtai apsisprendusi tapti kariške. Ji jau sėkmingai išlaikė profesinio tinkamumo testą generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje. Ten tikrinamas jaunuolių fizinis ir psichologinis pasirengimas kariškio darbui, komandinio darbo įgūdžiai, sugebėjimas veikti individualiai. Kitamet, baigusi gimnaziją, Andželika planuoja tapti šios akademijos kariūne.

Pasak jaunosios šaulės, atranka į stovyklą Anglijoje vyko visuose rinktinėse. Pirmiausia buvo išrinktas geriausias šaulys kuopoje, rekomendacijos buvo išsiųstos rinktinės vadui. Rinktinėje iš kandidatų buvo atrinkti tie šauliai, su kuriais kalbėjosi LŠS centro atstovas. Anželika sakė nežinanti, kiek buvo kandidatų. Su LŠS centro atstovu vyko motyvacinis pokalbis anglų kalba, buvo tikrinamas kalbos mokėjimas, žinios apie LŠS. Andželika buvo išrinkta atstovauti Alfonso Smetonos šaulių 5-ajai rinktinei. Žinant, kad rinktinėje yra beveik 600 jaunųjų šaulių, tai didelis įvertinimas.

Dešimties jaunųjų šaulių grupė iš Vilniaus į Londoną išskrido birželio 22 dieną. Juos lydėjo LŠS vado pavaduotojas ats. mjr. Židrūnas Šadauskis ir pilietinio ugdymo skyriaus vedėja Germantė Bartkutė.

Šauliai vežėsi uniformas, kariškas kuprines, apsiaustus, maskuotės priemones, repelentus. Nors, pasak Andželikos, uodai ten nekankino, įkyresnės pasirodė vietinės musytės.

Kadetų stovykla yra įsikūrusi Okenhamtone (Okehampton), vakarų Anglijoje. Iš Londono iki stovyklos teko važiuoti apie penkias valandas. Andželika sakė, jog tokia kelionė neprailgo - pro autobuso langą smagu stebėti, kokia yra šalis, jos kraštovaizdis. Pati stovykla įsikūrusi kalvotoje vietovėje. „Pačią pirmą dieną, kai atvykome, kopėme į kalną. Atsivėrė puikus vaizdas, matėsi stovykla ir visos apylinkės", - pasakojo jaunoji šaulė. Andželikos nuomone, stovykla yra nacionalinio parko teritorijoje, kur laisvai ganosi avys, poniai, draudžiama pjauti žolę.

Be lietuvaičių, stovykloje dalyvavo dešimt Latvijos ir dešimt Estijos jaunuolių iš nacionalinių sukarintų visuomeninių organizacijų, panašių kaip LŠS. „Sunku pasakyti, kiek buvo britų, tačiau tikrai daug", - sakė mergina.

Gyvenimo salygos stovykloje buvo geros. „Apgyvendino mus panašiai taip pat, kaip ir stovyklose Lietuvoje. Dviaukštės lovos, viename kambaryje gyvenome visos penkios lietuvaitės merginos, dar pora esčių, pora latvių ir kelios britės. Maistas buvo geras, valgykloje buvo galima rinktis iš kelių patiekalų. Tačiau pietums kažkodėl duodavo tik sausą davinį, kur buvo traškučiai, obuolys, bandelė ir vanduo. Tai iki vakarienės šiek tiek praalkdavome, tačiau grįžę per vakarienę tikrai stipriai prisivalgydavome. Apskritai ten šiek tiek kitokie maitinimosi įpročiai", - pasakojo Andželika.

Stovykla truko savaitę, jaunimui veiklos nepritrūko. „Laipiojome specialiomis treniruočių sienomis, susipažinome su britų armijos rikiuote, kuri labai skiriasi nuo mūsiškės. Teko įveikti kliūčių ruožą, mokėmės, kaip teikti pirmąją medicininę pagalbą. Teko vykdyti užduotis, orientuojantis pagal žemėlapį. Buvo taktinis žygis. Mes Lietuvoje pripratę prie sunkesnių žygių, tačiau britai - ne. Pernai tarptautinėje stovykloje Lietuvoje atvažiavę britai mūsų žygio neišlaikė. Dar buvo žygis baidarėmis.

Mums išdavė kovinius ginklus, tokius, kokiais naudojasi britų armijos kadetai. Tai specialiai mokymams skirtas automatinis šautuvas L98A2. Pagrindinis skirtumas nuo standartinio armijos ginklo SA80 yra tas, kad šis šautuvas negali šaudyti automatine ugnimi, o tik pavieniais šūviais. Važiavome į šaudyklą, esančią netoli Lamanšo sąsiaurio, šaudėme koviniais šoviniais. Tai labai patiko, nes Lietuvoje šaudyti koviniais šoviniais jaunieji šauliai negali. Šovinių niekas mums negailėjo, iššaudėme kiekvienas po kelias dėtuves.

Kitas puikus dalykas buvo, kad per pratybas galėjome naudoti imitacinius šaudmenis, ko Lietuvoje irgi nebūna. Visai kitas jausmas per mokymus", - sakė Andželika.

Stovyklautojai buvo padalinti į dvi dideles grupe. Lietuviai, latviai, estai ir dalis britų sudarė vieną grupę. Anot Andželikos, buvo jaunuolių iš Kenijos, net Australijos. Jie gyvena Jungtinėje Karalystėje, bet yra tų šalių piliečiai. Santykiai tarp visų stovyklautojų buvo šilti ir draugiški. Labai gerus prisiminimus jaunajai šaulei paliko instruktoriai. „Jie turi daug patirties, yra dalyvavę įvairiausiose misijose, bet su mumis bendravo labai paprastai ir betarpiškai. Kartais Lietuvoje stovyklose pasitaiko, kad instruktoriai, ypač pabuvoję kokioje nors misijoje, su vaikais bendrauja iš aukšto, esą ne tas lygis", - apgailestavo jaunoji šaulė.

Blinovaitei tarptautinės stovyklos - ne naujiena: „Nuo 2015 metų buvau jau trijose tarptautinėse jaunųjų šaulių stovyklose, ši ketvirtoji. Kelis kartus dalyvavau Estijoje vykusiuose šaudymo kursuose.

Tiesa, ankstesnės tarptautinės stovyklos vyko Lietuvoje. Visada dalyvauja latvių ir estų, dabar atvažiuoja ukrainiečių ir lenkų, užpernai buvo anglų. Šiais metais rudenį drauge su dešimtimi geriausius šaudymo rezultatus per šaulių žaidynes pademonstravusių šaulių dar važiuosiu į Švediją".

Jei kas galvoja, kad Anželika tik žvangina ginklais ir visą laisvalaikį praleidžia poligonuose ar mokymuose, smarkiai klysta. Mergina dainuoja „Saulės" gimnazijos chore, dalyvavo Dainų šventėje. Kitas pomėgis - piešimas. Laimėtos kelios mokinių dailės olimpiados. Kaip piešinių konkurso laureatė važiavo į ekskursiją į Europos Parlamentą Strasbūre, aplankė Vokietiją ir Belgiją.

„Mano tėvai abu buvo kariškiai. Todėl nuo vaikystės buvo suprantamas patriotizmas, pilietiškumas, pareiga šaliai. Mama buvo savanorė, vėliau tarnavo Pajuostėje esančiame dalinyje, o tėčiui per 20 tarnybos metų teko visur tarnauti, dalyvauti taikos palaikymo misijose Kroatijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje", - savo pasirinkimu neabejoja mergina, ketinanti tęsti savo tėvų kelią. Tėčiu Andželika vadina šviesios atminties Vidmantą Kutrą, savanorį, 1992-1995 metais buvusį Biržų savanorių kuopos vadą. Merginos tėvai išsiskyrė esant jai dar visai mažai, todėl mamos draugas V. Kutra Anželikai visą laiką buvo tarsi tėvas.

„Dabar esu susikoncentravusi tik į savo planus", - paklausta apie širdies reikalus, neatviravo mergina.

Gerų žodžių būrio vado pavaduotojai, jaunajai šaulei Andželikai Blinovaitei negailėjo Stepono Giedriko-Giriečio Biržų 501 kuopos vadas Vidutis Šeškus. Anot jo, tai patikima, motyvuota, pareiginga ir mandagi mergina, išlaikiusi aukščiausios - 4 pakopos jaunojo šaulio paruošimo kurso programos reikalavimus. Vadas neabejoja, kad Anželika įstos į Karo akademiją ir taps gera karininke.

 

 

Antanas Vaičeliūnas

Rekomenduojami video