Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Biržiečio sukurtas kryžiažodis pretenduoja į šalies rekordą

62 metų biržietis Dainius Pipynė pretenduoja tapti šalies rekordininku.  Spalio 20 dieną sukako lygiai penkeri metai, kai jis kūrė didžiulį nepertraukiamą kryžiažodį. Tai šiuo metu didžiausias ir daugiausia žodžių turintis žinomas kryžiažodis Lietuvoje.

Viršija pilies aukštį

Vientisą kryžiažodį sudaro 12 350 spręstinų žodžių. Jame yra 14 000 įklijų. Spalvoto klijuoto kryžiažodžio ilgis šiuo metu siekia 146 metrus. Tačiau išradingas biržietis tikisi pasiekti 150 metrų ilgį, kad būtų apvalus skaičius. Kryžiažodžių klausimyną sudaro 8 tomai.

Vyras sako, kad kryžiažodį kurti nesunku. Jis labiausiai bijo, kad kur nors nebūtų įsivėlusi klaida – tuomet darbą tektų taisyti. Kadangi kryžiažodis ilgas, taisymas užtruktų gana ilgai.

Idėja sukurti didžiulį kryžiažodį kilo D. Pipynei kalbantis su šviesaus atminimo Biržų krašto istoriku Antanu Seibučiu. D. Pipynė pasvarstė, kad gali sukurti kryžiažodį, kuris ilgiu bus didesnis už Biržų pilį.

A. Seibutis pažadėjo išsiaiškinti, koks pilies aukštis, ir pasiūlė kryžiažodžiu ją perlipti. Deja, muziejininkas pilies aukščio pasakyti nespėjo...

Dainius Pipynė mano, kad šiuo metu sukurtas jo kryžiažodis pilies aukštį viršija kelis kartus.

Kryžiažodžio kūrėjas tikina, kad jame žodžiai nesikartoja. Nebent yra žodžių, kurie skamba vienodai, tačiau turi skirtingas reikšmes. Tarkim, pelė gali būti graužikas, kompiuterio pelė ar tokiu vardu futbolininkas. Liucerna gali būti ir žolė, ir Šveicarijos miestas, ir t. t.

Iki šiol Lietuvos rekordus fiksuojančios agentūros „Factum“ duomenimis, šalyje didžiausią kryžiažodį buvo sudaręs Anykščių rajono, Svėdasų miestelio gyventojas Egidijus Matiukas. Jo sudarytas kryžiažodis buvo iš 7080 spėtinių žodžių su 190 mašinraščio lapų klausimynu. Šis kryžiažodis pirmą kartą pademonstruotas žurnalo „Oho“ kryžiažodžių šventėje 2001 metų lapkričio 28 dieną.

Sporto tematika artima

Kaune gimęs Dainius Pipynė į Biržus gyventi atvyko su mama Ona Irma Pipyniene. Čia sukūrė šeimą, gimė sūnūs. Šiuo metu sūnus Saulius gyvena Biržuose, o Giedrius – Vilniuje. Pirmasis kryžiažodžius kurti biržietį išmokė Panevėžyje gyvenęs Zenonas Gilys. Vyras prisimena, kad šį buvusį biržietį jis ištempė iš Astrave vykusių vestuvių ir paprašė jo padėti. Šis parodė, kaip kryžiažodžius jungti, kad nebūtų tuščių tarpų.

Vėliau šio darbo biržietį mokė ir druskininkietis A. Šeduikis.

Pirmąjį ratažodį biržietis sukūrė 1989 metais. Jį išspausdino laikraštis „Sportas“.

Pirmus metus Dainius Pipynė kūrė kryžiažodžius sporto tematika. Ši tema jam artima. Jis pats Kaune ketverius metus užsiėmė boksu. Be to, jo dėdė yra garsusis biržietis lengvaatletis Jonas Pipynė. Aktyvus sportininkas yra ir jo sūnus Saulius Pipynė.

Vėliau ratažodžius ir kryžiažodžius spausdino įvairiausiuose leidiniuose. Vyras yra suskaičiavęs, kad jo sukurti ratažodžiai ir kryžiažodžiai buvo spausdinti 45 leidiniuose.

D. Pipynė žinomas ir tuo, kad piešia karikatūras. Jų irgi nemažai išspausdinta įvairiuose leidiniuose.

D. Pipynė sako, kad jam bendradarbiauti siūlė ir kryžiažodžius spausdinantis žurnalas „Oho“. Vyras nesutiko, nes jam nepatiko šio žurnalo pasiūlymas kurti panoraminius ir nukirstomis žodžių galūnėmis kryžiažodžius.

Kryžiažodžius vyras kuria laisvu laiku, kai baigia darbą išnešiojęs laikraščius, susitvarko namuose nesibaigiančius reikalus. Tiesa, žmona jau juokauja, kad pats laikas baigti šiuos grandiozinius kryžiažodžių kūrimo darbus.

Dalyvavo televizijos laidoje

Azartiško vyro darbais buvo susidomėję ir televizijos projektų kūrėjai. D. Pipynė paties Arūno Valinsko buvo pakviestas į televizijos laidą „Žodžių mūšis“, kurią vedė Giedrius Masalskis. Biržiečiu susidomėjo po to, kai jis nusiuntė kelis savo sudarytus kryžiažodžius. Tąkart žmogus nelaimėjo 800 litų vien todėl, kad nepasakė deivės vardo Tichė. Tačiau jam užteko ir laimėtų 300 litų...

Internetu nepasitiki

Kurdamas kryžiažodžius Dainius Pipynė beveik nesinaudoja internetu. Nebent Vilniuje gyvenantis sūnus kokį nors nežinomą žodį patikslina. Vyras sako, kad internetu nelabai pasitiki, nes čia tie patys žodžiai kartais skamba skirtingai. Todėl jis naudojasi tarptautiniu žodžių žodynu, enciklopedijomis ir žinynais. Tai pagrindinis jo informacijos šaltinis.

Deja, naujausiame išleistame tarptautinių žodžių žodyne žodžiai taip pat pradėjo skirtis nuo anksčiau rašytų. Tarkim, indų mitologijos veikėja anksčiau būdavo rašoma Sati, o dabar jau Sate. Arba žemėlapių linijos būdavo vadinamos izobara, o dabar izobare.

Vyras sako, kad kuriant kryžiažodžius gana sudėtingos žodžių galūnės. Jie dažniausiai baigiasi raidėmis s, k, a, ė. Tuomet reikia ieškoti žodžių, prasidedančių būtent tokia raide.

Jurgita Morkūnienė

Rekomenduojami video