Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Besiruošiantiems į Braziliją: plinta geltonoji karštinė

Nors karnavalas – vienas didžiausių renginių Brazilijoje, į kurį atvyksta keliautojai iš viso pasaulio, jau baigėsi, ši egzotiška šalis vilioja daugelį. Tačiau keliaujantieji į Braziliją neturėtų pamiršti ir gresiančių pavojų. Vienas jų – geltonoji karštligė.

Geltonoji karštligė (dar vadinama geltonuoju drugiu) – ypač pavojinga užkrečiamoji liga, pasireiškianti karščiavimu, intoksikacija, gelta, inkstų ir kepenų pažeidimu. Ligą sukelia geltonosios karštligės virusas, dažniausiai perduodamas įkandus uodui. Inkubacinis periodas trunka 3–6 dienas nuo įkandimo. Ligai būdingas karščiavimas, šaltkrėtis, galvos skausmas, jautrumas šviesai, pykinimas, širdies funkcijos sutrikimai ir kt.

Užsikrėsti geltonąja karštlige galima lankantis endeminėse teritorijose, neapgyvendintuose, neurbanizuotuose žemės plotuose, džiunglėse, drėgnose savanose. Džiunglėse virusas plinta tarp beždžionių, o žmonės dažniausiai užsikrečia miškuose ar netoli jų esančiose teritorijose įgėlus uodui. Vėliau virusas gali būti perduodamas ir miesto teritorijose, todėl ligos protrūkio metu pavojinga lankytis ir miestuose.

Brazilija – endeminė geltonosios karštligės šalis. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis (ELPKC), nuo 2017 m. liepos iki ketvirtosios šių metų savaitės Brazilijoje jau registruota 213 patvirtintų geltonosios karštligės atvejų, iš jų – 81 mirties atvejis. Daugiausia užsikrėtusių San Paule – 108 atvejai, Minas Žeraise – 77 atvejai, Rio de Žaneire – 27 atvejai.

Nors ELPKC vertinimu, geltonosios karštligės įvežimo ir išplatinimo Europos Sąjungoje ir Europos ekonominei erdvei priklausančiose valstybėse rizika yra labai maža, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai keliaujantiesiems į Braziliją ar kitas Pietų Amerikos valstybes pataria pasiskiepyti vakcina, apsaugančia nuo šio susirgimo. Skiepijimo faktas pažymimas Tarptautiniame skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjime (angl. International Certificate of VaccinationorProphylaxis).

Pasiskiepyti būtina ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki išvykimo į endeminę teritoriją, tačiau skiepai nerekomenduojami jaunesniems nei 9 mėn. amžiaus kūdikiams, besilaukiančioms moterims, asmenims, kuriems pasireiškia alergija kiaušinio baltymui.

NVSC specialistai pataria: lankantis endeminėse šalyse rekomenduojama naudoti repelentus, vilkėti drabužius ilgomis rankovėmis ir ilgas kelnes, miegoti ir ilsėtis tik nuo odų apsaugotuose kambariuose, kur įrengti oro kondicionieriai, naudoti tinklelius nuo uodų. O jei pajusite geltonajai karštinei būdingus simptomus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ir būtinai pasakykite, kad lankėtės riziką sveikatai galinčiose sukelti vietose.

Rekomenduojami video