Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
B. Obama ir R. Castro: embargas privalo būti panaikintas

Po istorinio prezidento Baracko Obamos ir Kubos vadovo Raulio Castro susitikimo abu vadovai kalbėjo spaudos konferencijoje ir atsakinėjo į žurnalistų klausimus. Jie taip pat susitarė dirbti drauge nepaisant nesutarimų žmogaus teisių klausimais.

R. Castro teigė, jog turi būti daroma daugiau, kad būtų nutrauktas JAV embargas prekybai su Kuba. Anot jo, Gvantanamo įlankos kalinimo stovykla privalo būti uždaryta.

B. Obama pritarė, kad embargas turėtų būti panaikintas.

Toliau R. Castro atsakė į žurnalistų klausimus, o tai jam – retenybė.

„Kubos likimas nebus sprendžiamas JAV ar kitos tautos. Kubos ateitį nulems kubiečiai, niekas kitas“, – pareiškė B. Obama.

R. Castro paklaustas apie politinius kalinius Kuboje, tokią informaciją neigė, prašydamas žurnalistų „jam pateikti sąrašą“ ir tikino, kad tokiu atveju jie šį vakarą būtų paleisti. Jis taip pat apgynė Kubos požiūrį į žmogaus teises ir prakalbo apie problemas JAV: „Mes giname žmogaus teises, mūsų požiūrių, pilietinės, politinės, ekonominės, socialinės ir kultūrinės teisės yra nedalomos, tarpusavy susijusios ir universalios.“

Kubos prezidentas dažniausiai ignoruoja aštresnius žurnalistų klausimus. Jis klausimą apie kalinius pavadino nemandagiu, o vėliau spaudos konferenciją pabaigė apibendrinimu: „Manau, kad jau pakaks“.

Tuo metu B. Obama tiesiogiai nepasakė, kad prekybos embargas būtų panaikintas, tačiau pripažino, kad tai yra reikalinga.

„Priežastis, dėl kurios mes atitinkamai elgėmės 50 metų, neatitinka nei mūsų, nei Kubos žmonių interesų“, – teigė jis. Anot B. Obamos, jo administracija padarė, kas įmanoma, kad prekybos apribojimai būtų panaikinti, tačiau daugiau veiksmų pareikalaus Kongresas, kuris „nėra produktyvus rinkimų metais“. JAV vadovas taip pat pridūrė, kad prekybos embargo sumažinimas priklausys nuo Kubos veiksmų žmogaus teisių klausimu.

Žurnalistai spaudos konferenciją apibūdino kaip „įtempta“ ir „nepaprasta“.

R. Castro tikisi naujų santykių

„Sugriautas tiltas gali būti lengvai ir greitai atstatytas“, – pareiškė jis.

Tuo metu B. Obama padėkojo R. Castro už svetingumą ir pareiškė, kad greičiausiai yra neįtikėtina daugiau kaip po 50 metų girdėti Amerikos prezidentą kalbantį iš Kubos. JAV vadovas sakė, kad jam šis vizitas buvo svarbus, prie jo prisijungė ir jo šeima, įskaitant dvi dukteris.

„Jos norėjo atvykti į Kubą, o mes norėjome parodyti joms Kubos grožį bei jos žmones. Dėkojame už galimybę pamatyti senąją Havaną“, – kalbėjo jis.

„Su savimi atsivežiau linkėjimus nuo Amerikos žmonių ir jų draugystę“, – tęsė B. Obama. Jis pažymėjo, kad su juo atvyko didžiausia delegacija per jo prezidentavimo laikotarpį.

B. Obama teigė, kad su R. Castro turėjo „labai nuoširdų ir atvirą pokalbį“ apie žmogaus teises, kur jų nuomonės smarkiai skiriasi. „Aš džiaugiuosi, kad mes susitarėme dėl kito Kubos ir JAV pokalbio Havanoje apie žmogaus teises“, – pridūrė jis.

Jis taip pat pagyrė Kubą už „didžiulius pasiekimus“ švietime, sveikatos srityje. ​

B. Obama paspaudė ranką Kubos prezidentui

 

Pirmadienį susitikę B. Obama ir R. Castro trumpai apsikeitė keliomis frazėmis, kurių neužfiksavo šalia stovėjusios kameros.

Po to jie stebėjo Kubos karių paradą kartu su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry, patarėja nacionalinio saugumo klausimais Susan Rice ir dar keliais JAV pareigūnais.

Šis B. Obamos ir R. Castro susitikimas yra jau trečias. Pirmą kartą rankas vienas kitam jie paspaudė per Nelsono Mandelos laidotuves 2013 metais Pietų Afrikos Respublikoje.

Pirmąjį viešnagės Kuboje pusdienį B. Obama apsilankė Revoliucijos aikštėje, pagerbdamas Kubos nepriklausomybės gynėją Jose Marti, kuriam skirtas paminklas stovi toje aikštėje.

Į trumpą vainiko padėjimo ceremoniją B. Obama atvyko gerokai prieš vidurdienį. Stovėdamas tarp išsirikiavusių Kubos ir JAV pareigūnų prezidentas išklausė Kubos ir Amerikos himnų, kuriuos atliko šalies karinis orkestras. Skambant „The Star-Spangled Banner“ melodijai B. Obama laikė ranką pridėjęs prie širdies ir stebėjo, kaip trys Kubos kariai neša didžiulį baltų rožių vainiką, kuris buvo padėtas prie J. Marti paminklo. JAV prezidento pareiškimo nebuvo.

Šioje scenoje buvo galima išvysti užuominų į Kubos istoriją.

Už B. Obamos buvo matyti stovinčios dviejų Kubos revoliucionierių – Ernesto Che Guevaros ir Camilo Cienfuegos plieninės skulptūros.

B. Obama, kuris atvyko į Kubą sekmadienį su savo šeima, tapo pirmuoju JAV prezidentu, per pastaruosius 88 metus aplankiusiu šią salą, esančią vos už valandos skrydžio nuo Floridos.

Rekomenduojami video