Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Advokatas „skandina“ prezidentą

Kas privertė Amerikos prezidentą paskutinę minutę atšaukti savo planuotą susitikimą su Rusijos lyderiu: incidentas Kerčės sąsiauryje ar netikėtai prabilęs jo buvęs advokatas?

Prisipažino melavęs

Pakeliui į G20 šalių vadovų susitikimą Buenos Airėse prezidentas Donaldas Trumpas apstulbino ir JAV delegaciją, ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino svitą, „Twitter“ socialiniame tinkle paskelbęs apie savo sprendimą atšaukti judviejų susitikimą, kuris turėjo tapti vienu laukiamiausių įvykių apie G20 konferenciją pranešinėjančiai žiniasklaidai. Amerikos prezidentas pareiškė, kad per incidentą Kerčės įlankoje Rusijos sulaikyti Ukrainos karo laivai ir jūrininkai vis dar negrąžinti Ukrainai, todėl, jo manymu, „visoms pusėms“ bus geriau, jeigu suplanuotas jo susitikimas su V.Putinu šį kartą neįvyks. Esą jis tikisi surengti tokį susitikimą kaip galima greičiau po to, kai susidariusi konfliktinė situacija bus sureguliuota.

Kaip visuomet, kai apie netikėtus D.Trumpo politikos posūkius pirmiausia sužinoma iš prezidento paskyros „Twitter“ socialiniame tinkle, prezidento įvardyti vieno ar kito sprendimo motyvai, švelniai tariant, stebina. Apžvalgininkai atkreipė dėmesį į tai, kad į karinį incidentą Kerčės sąsiauryje, kuris potencialiai gali peraugti į labai pavojingą eskalaciją Rusijos ir Ukrainos santykiuose, sureagavo ne patys aukščiausi JAV atstovai. Nei iš Baltųjų rūmų, nei iš kitų federalinės valdžios institucijų Vašingtone nebuvo girdėti griežtų žodžių Rusijai. Principingai šį įvykį įvertino tik JAV atstovė Jungtinėse Tautose Nikki Haley, kuri, beje, savo pareigas eis tik iki šio mėnesio pabaigos. Tad toks gerokai užtrukęs ir demonstratyvus D.Trumpo palankumo ženklas Ukrainai tapo pernelyg gera žinia, kad ja būtų galima iškart patikėti.

Nepatikėjusieji rodo pirštu į vieną sutapimą: likus kelioms valandoms iki D.Trumpo žinutės paskelbimo „Twitter“ paskyroje, buvęs jo asmeninis advokatas Michaelas Cohenas, ne vienerius metus dirbęs D.Trumpo bendrovėje „Trump Organisation“, sensacingai prisipažino melavęs Kongreso nariams, vykdžiusiems tyrimą dėl galimų D.Trumpo ryšių su Rusijos atstovais. Be kita ko, advokatas prisipažino per 2016 m. JAV prezidento rinkimų kampaniją su D.Trumpu aptarinėjęs vieną stambų nekilnojamojo turto projektą Rusijoje.

Kodėl advokato M.Coheno prisipažinimas dėl galimų D.Trumpo ryšių su Rusija tyrimą vykdančių specialiojo prokuroro Roberto Muellerio vadovaujamų tyrėjų komandai Vašingtone sukėlė tokį politinį sprogimą? Pirmiausia dėl to, kad Kongresas, kurio komitetai atliko kelis su D.Trumpu susijusius parlamentinius tyrimus, iki šiol nerado įrodymų, jog D.Trumpo veiksmai rinkimų kampanijos metu būtų neteisėti: ir dėl galimo sąmokslo su Rusijos valdžia, kad ši vienaip ar kitaip paskelbtų iš pagrindinės D.Trumpo konkurentės rinkimuose Hillary Clinton elektroninio pašto dėžutės pavogtus kompromituojamus laiškus, ir dėl paties D.Trumpo galimo dalyvavimo tokiame sandoryje. Nustatyta, kad „Trump Tower“ dangoraižyje Niujorke vykusio susitikimo su advokate iš Rusijos, kuri atliko tarpininkės tarp D.Trumpo artimiausios aplinkos ir Kremliaus vaidmenį, negalima tiesiogiai susieti su pačiu D.Trumpu. Taigi, nors daugybė požymių rodo, kad D.Trumpas slepia kažką apie savo ryšius su Rusija, o jo tiesiog paranojiškas noras kiekviena proga kaltinti specialųjį prokurorą R.Muellerį „raganų medžiokle“ jau atrodo kaip didėjančios nevilties išraiška, jokių tiesioginių įrodymų dėl D.Trumpo „nešvarių darbelių“ per rinkimus – bent jau viešumoje – dar nebuvo pasirodę. Kol neprabilo jo buvęs advokatas.

Žadėjo dovaną Putinui

Dabar M.Cohenas prisipažino padaręs nusikaltimą ir melavęs Kongresui dėl D.Trumpo verslo ryšių su Rusija. Anksčiau tvirtinęs, kad „Trump Organisation“ derybos su rusais dėl dangoraižio „Trump Tower“ statybos Maskvoje pasibaigė 2016 m. sausį, dabar M.Cohenas pateikė įrodymus, kad iš tikrųjų jos vyko ir 2016 m. birželį, kai D.Trumpas jau dalyvavo prezidento rinkimų kampanijoje. Be to, pasak advokato, D.Trumpas buvo asmeniškai informuojamas apie derybas su rusais dėl šio verslo projekto. Dabar paaiškėjo, kad kontaktai dėl D.Trumpo dangoraižio statybos su Rusijos valdžia buvo nutraukti tik 2016 m. birželio viduryje.

Pasak M.Coheno, D.Trumpo nurodymu jis skubinęs rusus, net kreipėsi tiesiogiai į Kremlių, rašęs elektroninius laiškus V.Putino atstovui spaudai Dmitrijui Peskovui, prašydamas padėti įveikti biurokratines kliūtis. JAV spaudoje skelbiama, kad „Trump Organisation“ žadėjo viršutiniuose „Trump Tower“ dangoraižio aukštuose įrengtus apartamentus, kurių vertė siektų 50 mln. dolerių, padovanoti asmeniškai prezidentui V.Putinui. Tuo tarpu pats D.Trumpas rinkimų kampanijos metu visą laiką tvirtino neturėjęs ir neturįs jokių verslo interesų Rusijoje, nevykdantis šioje šalyje jokių verslo projektų. Jo advokato prisipažinimas liudija, kad dabartinis JAV prezidentas tada melavo, beje, ne pirmą kartą.

Toks M.Coheno pareiškimas tapo labai stipriu smūgiu D.Trumpui ir jo komandai, kuri jau buvo pasiruošusi prezidento susitikimui su V.Putinu Argentinoje. Dabar viskas pasikeitė: paaiškėjus, kad prezidentas likus keliems mėnesiams iki rinkimų per savo advokatą skubino Rusijos valdžios atstovus greičiau uždegti žalią šviesą jo dangoraižio Maskvoje statybai, susitikimas akis į akį su V.Putinu per G20 viršūnių susitikimą būtų atrodęs kaip politinis farsas. D.Trumpas viso pasaulio akyse būtų parodęs, jog dėl niekam nežinomų priežasčių „sėdi“ V.Putino kišenėje, o jo žodžiai, kad jo niekas nesieja su Rusija, keltų dar didesnį juoką. Štai tada, matyt, ir buvo prisiminta Ukraina bei Rusijos išpuolis prieš jos laivus Kerčės sąsiauryje. Tai leido D.Trumpui išsaugoti veidą, bet, matyt, neilgam: Vašingtone laukiama, kada specialusis prokuroras R.Muelleris pristatys savo tyrimo dėl galimų D.Trumpo ryšių su Rusija išvadas. Intriga vis stiprėja: ar tai bus politinis prezidento nokautas, ar tik nokdaunas?

Rekomenduojami video