Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
A. Mamontovas: gyvendami užsienyje lietuviai atsiskleidžia

„Kartais vis sugrįžtu prie kažkada nugirstos minties, kad lietuviai atsiskleidžia užsienyje. Tada, kai atsiduria kitoje aplinkoje, jie atveria savo geriausias savybes“, – neabejoja aktyvus žygio „Misija – Pasaulio Lietuva. Sujunkime Lietuvą!“ dalyvis Andrius Mamontovas. Kūrybinė projekto komada ką tik aplankė Suomiją, Estiją, Latviją, susitiko su šiose šalyse gyvenančiais lietuviais ir įamžino jų kasdienybę.

Kaip lietuviai įsilieja į svečių šalių gyvenimą?

Antrajame žygio etape komanda toliau rinko medžiagą dokumentinių pasakojimų ciklui ir siekė sustiprinti ryšius tarp pasaulio lietuvių. Šioje kelionėje Talino ir Rygos lietuvių bendruomenes aplankęs atlikėjas A. Mamontovas pastebi, kad lietuviai geba savo idėjas realizuoti gyvendami ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Atlikėjas sako vis sugrįžtantis prie įsimintinos minties, kad gyvendami užsienyje lietuviai atsiskleidžia. Buvimas svečioje aplinkoje paskatina parodyti geriausias savybes.

„Iš Talino ir Rygos grįžau suradęs naujų draugų ir sutikęs puikių mūsų tautos žmonių, gyvenančių už Lietuvos ribų. Man taip norėtųsi, kad visi mūsų šalies žmonės pakeliautų, pamatytų kuo daugiau pasaulio, susipažintų su kitų kultūrų žmonėmis, jų gyvenimo būdu, tradicijomis ir, sugrįžę atgal į Lietuvą, išsiskleistų gražiausiomis spalvomis“, – sako žygyje „Misija – Pasaulio Lietuva. Sujunkime Lietuvą!“ dalyvavęs dainininkas.

Lankydama lietuvių bendruomenes komanda sutiko tautiečių, dirbančių neeilinius darbus. Pavyzdžiui, Silvija Budavičiūtė Helsinkyje dirba priešgaisrinės apsaugos tarnyboje ir veda priešgaisrinės saugos mokymus 4-iomis kalbomis. Mindaugas Neverovas – talentingas jaunas muzikas, baigęs mokslus Suomijoje. Jis dirba Tarptautinėje Suomijos muzikos mokykloje ir koncertuoja drauge su žmona, sopranu Elisa Huovinen. Septyniolikmetis Dominykas Kulišovas mokosi Rygos lietuvių vidurinėje mokykloje. Ji, beje, šiemet pateko tarp 10-ies stipriausių Latvijos mokyklų. Vaikinas gimė Rygoje ir turi Latvijos pilietybę, tačiau save pirmiausiai pristato kaip lietuvį ir noriai atstovauja Lietuvai latviškuose renginiuose. Talino lietuvių bendruomenė žygio komandą nustebino savo tradicijomis.

„Taline lietuviai prisideda organizuodami vietos džiazo festivalio koncertus, kurie vyksta neįprastoje vietoje – namuose. Tokį koncertą savo namuose jau yra surengusi viena lietuvė, Estijos lietuvių bendruomenės valdybos narė Rimutė Semper. Tai išgirdęs nenustygstu vietoje ir galvoju, kad kažką panašaus būtų galima įgyvendinti Vilniuje“, – įspūdžiais dalijasi projekto prodiuserio asistentas Zigmas Pakštaitis.

Organizatorių nuotr.

Sulaukia šilto bendruomenių priėmimo

Vienos seniausių ir didžiausių – Rygos lietuvių bendruomenės – pirmininkas Rolandas Žalnierius sako, kad prasminga, jog „Misija – Pasaulio Lietuva. Sujunkime Lietuvą!“ kviečia susivienyti visame pasaulyje pasklidusius lietuvius įvairiausioms galimybėms, dalytis tuo, ką veikia ir kuo gyvena.

„Šis projektas leidžia mums pamatyti vieniems kitus, išvysti, ką pasaulio lietuviai veikia, ir tai yra džiugu. Susitikę su komanda ne tik filmavome, bet ir daug kalbėjome apie tai, kas šiandien vyksta Lietuvoje ir Latvijoje. Atrodytų, esame broliškos valstybės, bet skirtumų yra“, – teigia R. Žalnierius.

Iš bendruomenių, kurios pačios parodo iniciatyvą, susisiekia su projekto organizatoriais ir pakviečia atvykti, komandos nariai sulaukia itin šilto priėmimo ir rūpestingumo. Prodiuseris Vladas Linauskas džiaugiasi, kad planuojant antrąjį žygio etapą visos bendruomenės stipriai gelbėjo ieškant pašnekovų, vietų ar faktų, svarbių pasaulio lietuviams.

„Komandai, kurioje yra net keletas profesionalių operatorių, filmuojančių skirtingomis priemonėmis, belieka galvoti apie meninius ir techninius sprendimus. Kaip gražiau nufilmuoti, atskleisti vietovę, parodyti ir pakalbinti tautiečius. Tai labai įdomus procesas, kurį jau nekantraujame parodyti žiūrovams“, – kalba prodiuseris V. Linauskas.

Tęsia kelionę kemperiu

Antrajame žygio etape komanda tęsė sumanymą pas pasaulio lietuvių bendruomenes vykti kemperiu ir lengvuoju automobiliu. Kaip sako projekto prodiuseris, atmosfera visai kita nei kad, pavyzdžiui, būtų skrendama lėktuvais. Be to, dalis dokumentikos yra kuriama prie automobilio pritvirtinus penkias kameras ir į orą pakėlus droną.

„Važiuodami automobiliais galime fiksuoti kelionės atmosferą: kaip vykstame pas bendruomenės narius ir kaip mus pasitinka. Kokios būna žmonių reakcijos, kai automobiliai įrieda į kiemą, kaip iškeliama trispalvė, kaip susitinkame ir perduodame iš Lietuvos vežamą simbolį. Tai netikėtumo ir nostalgijos jausmas. Nemanau, kad visa tai galėtume parodyti skrisdami lėktuvais“, – pasakoja V. Linauskas.

Antrasis žygio etapas įveiktas, sutikta daugybė įkvepiančių žmonių ir ruošiamasi papasakoti jų istorijas. Į Lietuvą sugrįžusi komanda jau planuoja naujų kelionių maršrutus, o projekte taip pat norinčias dalyvauti lietuvių bendruomenes drąsina susisiekti bei siūlyti kūrybines idėjas. „Misija – Pasaulio Lietuva. Sujunkime Lietuvą!“ stengsis aplankyti kuo daugiau lietuvių bendruomenių, kurios riedant Europa ir kitais žemynais bus pakeliui.

Rekomenduojami video