Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
11 faktų, kurių nežinojote apie Vatikaną

Artėjant popiežiaus Pranciškaus vizitui į Lietuvą praskleiskime Vatikano valstybės šydą. Paprastai, kalbant apie Vatikaną, prieš akis iškyla Šv. Petro bazilikos kupolas, žymieji muziejai, nuostabus parkas Romos viduryje. Gal kieno nors fantazija norėtų praverti ir slaptojo Vatikano archyvo fondo „Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum“ duris. Bet pradėkime viską nuo pradžių.

1. Kiek Vatikane gyvena žmonių?

Šių metų gegužės mėn. duomenimis – lygiai 605.

2. Ar tie 605 asmenys yra tik dvasininkai?

Ne, Vatikane gyvena 62 pasauliečiai, be to, dar yra 105 šveicarų gvardijos nariai. O kiti gyventojai – kardinolai, vyskupai, kunigai ir vienuoliai bei vienuolės.

3. Kiek Vatikane yra darbuotojų?

Kai tokį klausimą kažkada šv. popiežiaus Jono XXIII (1958–1963) paklausė žurnalistas, jis juokdamasis atsakė: „Ko gero, tik pusė.“ O iš tikro Šventajam Sostui dirba 4 810 asmenys (jie darbuojasi visame pasaulyje, dažniausiai tai – Vatikano ambasadų atstovai). Vien Vatikano teritorijoje iš jų dirba 1 930 darbuotojų.

4. Kiek Vatikane yra bažnyčių?

Tikrai ne vien Šv. Petro bazilika. Šalia jos yra 6 bažnyčios San Pellegrino in Vaticano, Santi Martino ir Sebastiano degli Svizzeri, Sant’Anna dei Palafrenieri, Sant’Egidio in Borgo, Santo Stefano degli Ungheresi e Santo Stefano degli Abissini. Atrodo, tokiame mažame plote yra net 7 bažnyčios.

5. O kiek yra muziejų?

Kai kalbame apie Vatikano muziejus, prieš mūsų akis iškyla nusidriekiančios turistų eilės prie didžiulės Vatikano sienos, laukiančios įėjimo į pagrindinį muziejų. Tai yra struktūra, sudaryta iš kelių muziejų ir galerijų (pvz., Pinacoteca Vaticana, Pio-Clementino muziejus, Modernaus religinio meno kolekcija, Chiaramonti muziejus, Grigaliaus etruskų ir Grigaliaus Egipto muziejus). Iš viso – 54 galerijos, tarp kurių garsioji Siksto koplyčia. Vatikano muziejuose yra 70 000 meno kūrinių, ten dirba 640 darbuotojų.

6. Kiek pastatų priklauso Vatikanui?

Dažnai Vatikano teritorija laikome tik tą dalį, kuri yra prie Šv. Petro bazilikos (0,44 ha). Tačiau Romoje ar šalia jos dar yra 13 pastatų,, priklausančių Vatikanui, tarp kurių Didžioji Marijos ir Laterano bazilikos, Šv. Kaliksto pastatas Trastevere rajone bei popiežių vasaros rūmai Kastelgandolfe.

7. Kiek Vatikanas turi radijo stočių?

Yra vienintelis Vatikano radijas, kuris turi daug kanalų. Po popiežiaus Pranciškaus reformos jis yra Šventojo Sosto komunikacijos sekretoriato dalis. Vatikano radijas buvo įkurtas 1931 metais. Jį įkūrė ir pirmąją aparatūrą sumontavo radijo išradėjas Guglielmo Marconi. Šiuo metu radijas internetu transliuoja laidas 38 kalbomis į 59 pasaulio šalis. Jame dirba 355 darbuotojai.

8. Kiek Vatikanas turi televizijos kanalų?

Nė vieno oficialaus. Yra tik Vatikano televizijos centras, kuris rūpinasi perduoti kokybišką signalą renginių, susijusių su popiežiaus veikla, kitiems pasaulio televizijos kanalams tiek internetu, tiek jutube.

9. Kada įkurta Vatikano valstybė?

Vatikano valstybė yra ganėtinai jauna. Oficialiai įkurta 1929 metais vasario 11 dieną, kai buvo pasirašyta Laterano sutartis su Italijos valstybe. Tačiau šioje vietoje dar Nerono laikais buvo pastatytas cirkas, vėliau čia iškilo Šv. Petro bazilika.

10. Kodėl Šv. Petro bazilika yra Popiežiaus katedra?

Kadangi popiežius yra ir Romos vyskupas, tikroji jo katedra yra Laterano bazilika, kuri yra Romos mieste. Šv. Petro bazilika yra reprezentatyvi kaip viso pasaulio katalikų popiežiaus bazilika.

11. Kiek bankomatų yra Vatikane?

Vienas, ir jame pinigų galima išsiimti ir lotyniškai, oficialia Vatikano valstybės kalba.

 

Parengta pagal www.aleteia.org

Rekomenduojami video