Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žvynelinės gydymas: vasarą ilgarankovių marškinių nebereikės

Ilgesnės marškinėlių rankovės, surišti plaukai, kelnės vietoj norimo sijono, šviesesnių spalvų drabužiai, ant kurių ne taip ryškiai matyti pleiskanos – viso to, ypač vasarą, turi griebtis iki 120 tūkst. žvyneline (psoriaze) Lietuvoje sergančiųjų.

Gydymas – modernus

Ši lėtinė, uždegiminė, nenuspėjamos eigos ir nuolat pasikartojanti odos liga negydoma gali apsunkinti gyvenimą. Vis dėlto daugeliui pacientų modernus ir vis plačiau Lietuvoje prieinamas gydymas leidžia prisiminti, ką reiškia švari ir sveika oda.

„Trečdalis pacientų serga vidutine ir sunkia ligos forma, ir liūdniausia, kai jie nesikreipia į gydytojus profesionalios pagalbos. Žmonės mano, kad tai brangu, bus sugaišta daug laiko, o rezultatai menki. Todėl kai gatvėje pamatau žmogų su psoriazės paženklintomis alkūnėmis, norisi prieiti ir papasakoti, kad šiandien gydytojai tikrai gali padėti“, – pranešime žiniasklaidai sako Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų departamento vadovė Jolanta Česienė.

Perpus greitesnis sprendimas

Psoriazės gydymas priklauso nuo jos sunkumo. Lengva psoriazė dažniausiai gydoma vietinio poveikio priemonėmis. Vidutine ir sunkia psoriaze sergantiems pacientams skiriamas sisteminis gydymas – tradiciniais cheminiais vaistais ar biologine terapija. Jau šiandien Lietuvoje gali būti skiriamas gydymas naujos kartos biologiniais medikamentais – sveikatos apsaugos ministro įsakymu pakeitus psoriazės gydymo tvarką, nuo 2022 m. kovo 30 d. biologiniai medikamentai gali būti skiriami po 3 mėnesių gydymo metotreksatu. Iki šiol įprastas privalomo gydymo cheminiais vaistais terminas buvo 6 mėnesiai. J.Česienės teigimu, šie pažangiausi vaistai sergantiems vidutine ar sunkia psoriaze gali sugrąžinti sveiką odą ir visavertį gyvenimą.

„Kai ateina vidutine ar sunkia psoriazės forma sergantis pacientas, sudarome jam gydymo planą ir dėliojame gydymo taktiką. Pirmiausia skiriami vietiniai vaistai ir fototerapija, tada, jei nėra pagerėjimo, skiriamas metotreksatas. Vertiname, ar jis veikia ir ar pacientas gerai toleruoja šį vaistą dėl jo toksinio poveikio. Dabar, neveikiant cheminiams vaistams, dvigubai greičiau galėsime pereiti prie kito žingsnio – nebereikės žmogaus pusmetį įtikinėti dar pakentėti, o gal bus geriau“, – kalba J.Česienė.

Tiesa, gydytoja pabrėžia, kad biologinė terapija skiriama atsižvelgiant į įvairias taisykles, bet jos prireikia ne visiems – tą nusprendžia specialistai, atsižvelgdami į daug ligos veiksnių.

Džiugina sėkmės istorijos

Pasikeitus ir biologinių vaistų skyrimo eiliškumui, jau šiandien kaip pirmosios eilės biologinis gydymas gali būti skiriami pažangesni biologiniai medikamentai – interleukinų inhibitoriai.

„Atsiradus naujam preparatui, išsiplečia gydymo galimybės. Anksčiau būdavo taip – yra eilės tvarka, skiri vaistą, jis neveikia ir baigta – tavo rankos surištos. Šiandien jau turime keleto skirtingų grupių vaistus ir tai labai svarbu, nes kas tinka vienam pacientui, nebūtinai tiks kitam. Jei vienas vaistas išbandytas ir neturėjo laukiamo poveikio, žinome, kad galėsime jį pakeisti“, – pasakojo J.Česienė.

J.Česienė: „Vidutine ir sunkia psoriaze sergantiems pacientams skiriamas sisteminis gydymas – tradiciniais cheminiais vaistais ar biologine terapija.“

Tiesa, vien vaistų pasiūla problemos nesprendžia, mat už gydymo sėkmę atsakingas ir pats pacientas – būtinas glaudus jo ir gydytojo bendradarbiavimas.

„Kai pacientas randa sau tinkantį profesionalų gydytoją, draugystė užsimezga dešimtmečiams. Pirmasis vizitas dažniausiai įvyksta ankstyvame amžiuje, vėliau dėl genetinio ligos polinkio pacientas jau atvyksta su savo vaikais. Kartu tampame it giminės, apie kuriuos žinai viską“, – pasakojo gydytoja dermatologė.

J.Česienės teigimu, yra ir kita dalis pacientų, kurie numoja ranka ir nesidomi naujovėmis – jie žino, kad žvynelinė nepagydoma liga, reikalaujanti daug dėmesio, išlaidų, įvairiausių tepalų, tad renkasi ligą slėpti arba vasarą pasideginti saulėje ir gauti fototerapijos dozę.

„Jei pacientas išties pasiryžęs įveikti ligą, jis turi vadovautis nurodymais. Jei reikia, tai, kaip sakome, emolientus kone kibirais ir tepti, koreguoti svorį, atsisakyti rūkymo. Turime be galo daug sėkmės istorijų, kur nuotraukos „prieš ir po“ yra kaip diena ir naktis. Dėl sveikos odos ir geros savijautos stengtis verta“, – pabrėžė pašnekovė.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, žvyneline serga per 125 mln. žmonių – apie 4 proc. viso pasaulio gyventojų. Lietuvoje ši liga paplitusi daugiau nei tarp 120 tūkst. gyventojų.

Rekomenduojami video