Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žvynelinė šiandien – jau kontroliuojama liga

Daugelis, sužinoję, kad serga psoriaze, dar vadinama žvyneline, diagnozę priima kaip nuosprendį ir mano, kad išbertą odą teks slėpti visą gyvenimą.

„Toks mąstymas – klaidingas. Šiuolaikinio mokslo atradimai ir gydytojo bei paciento bendradarbiavimas gali sugrąžinti sveiką odą ir visavertį gyvenimą. Svarbu žengti pirmąjį žingsnį – kreiptis į specialistą“, – sako Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų departamento vadovė gydytoja dermatovenerologė Jolanta Česienė.

Neužkrečiama, tačiau klastinga liga

Žvynelinė – lėtinė, autoimuninė, periodiškai atsikartojanti uždegiminė odos liga. Sergant šia liga odos ląstelės atsinaujina kas 4–7 dienas vietoje įprastų 21–28 dienų.

Pirmieji žvynelinės požymiai – odos bėrimai, kurie atrodo tarsi žvyneliai. Dažniausiai jie atsiranda alkūnių, kelių, galvos plaukuotosios dalies odoje, tačiau plokštelės gali atsirasti ir bet kurioje kūno vietoje. Pažeistas odos vietas niežti, kartais net ir skauda. Žvynelinė kliniškai pasireiškia labai įvairiai – nuo lengvos formos, kai vargina tik kelios rausvos plokštelės ir negausus pleiskanojimas, iki sunkios – kuomet visa kūno oda yra paraudusi, infiltruota, sausa, įtrūkusi, padengta plokštelėmis su storu balkšvu pleiskanų luobu, o sąnariai sustingę, patinę, skausmingi ir deformuoti.

Anot J.Česienės, žvynelinė Lietuvoje yra gana paplitusi. Šia liga serga iki 3 proc. šalies gyventojų. Be to, liga vienodai gali kamuoti tiek vaikus, tiek suaugusiuosius.

Psoriazė gali pasireikšti bet kokiame amžiuje ir trukti visą gyvenimą. Kol kas nėra tiksliai žinoma, kas ją sukelia. Moksliniai tyrimai rodo, kad ligą lemia imuninės sistemos sutrikimas, tačiau įtakos tam gali turėti ir genetika. Vaikas, kurio vienas tėvų serga žvyneline, turi 10 proc. tikimybę susirgti, o jei serga abu tėvai – 50 proc. Žvynelinę įprastai sukelia infekcija, tam tikri vaistai, odos pažeidimai ar patirtas didelis stresas. Vyresniame amžiuje ligos išsivystymui įtakos turi žalingi įpročiai, antsvoris, taip pat padidėjęs stresas, medžiagų apykaitos sutrikimai, įvairios ūminės ir lėtinės infekcijos. Pabrėžtina, kad moksliškai įrodyta, jog žvynelinė nėra užkrečiama“, – sako J.Česienė.

Veikia kur kas daugiau nei odą

Žvynelinė gali paveikti kur kas daugiau nei odą. Ji sukelia ne tik skausmą, diskomfortą, niežėjimą ar nemigą, bet ir didelį stresą, nepasitenkinimą gyvenimo kokybe.

Nenuspėjamos eigos ir nuolat pasikartojanti odos liga gali pažeisti nagų plokšteles ir sąnarius. Maždaug trečdalis žmonių, sergančių žvyneline, taip pat serga psoriaziniu artritu – skausminga ir sunkią negalią sukeliančia uždegimine sąnarių liga. Žvynelinė dažnai lydima gretutinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, metabolinis sindromas, kepenų, kraujagyslių ligos, depresija ar nutukimas.

Pasak medikės, nustatyti žvynelinę dažniausiai yra gana paprasta – tereikia pačiupinėti ir pakrapštyti odą. Jei to nepakanka ar beriama nelabai tipinėse vietose, pasitelkiamas dermatoskopas arba atliekama odos biopsija, t. y., paimamas odos gabalėlis ir pasluoksniui ištiriamas. Diagnozuoti ligą sudėtingiau, kai ji pažeidžia tik nagus.

Moderniausias ir greitesnis gydymas

Nors žvynelinė yra nepagydoma liga, tačiau, pasak J.Česienės, šią ligą galima kontroliuoti. Jos gydymas priklauso nuo jos sunkumo. „Įvertinę ligos sunkumą, bėrimų išplitimą ir pobūdį, paciento savijautą, sudarome individualų gydymo planą ir taktiką. Lengvą psoriazę gydome vietinio poveikio priemonėmis, vidutinę ar sunkią – sistemiškai tradiciniais cheminiais vaistais ar biologine terapija, kuri šiuo metu yra inovatyviausias ir efektyviausias būdas žvynelinei suvaldyti“, – pasakojo medikė ir pasidžiaugė, kad SAM pakeitus psoriazės gydymo biologiniais vaistais tvarką, neveikiant cheminiams vaistams, juos pacientams galima skirti dvigubai greičiau: „Biologiniai medikamentai gali būti skiriami po 3 mėnesių gydymo metotreksatu, o ne po šešių, kaip buvo iki šių metų kovo mėnesio. Tad nebereikia žmogaus pusmetį įtikinėti, kad dar pakentėtų – o gal bus geriau.“

Vartojant biologinius vaistus, žvynelinės simptomai išnyksta. Vaistai neleidžia uždegimo mediatoriams citokinams jungtis prie imuninių ląstelių ir palaikyti uždegimo odoje ir sąnariuose. J.Česienės teigimu, šie pažangiausi vaistai sergantiesiems vidutine ar sunkia psoriaze gali sugrąžinti sveiką odą ir visavertį gyvenimą.

Nedelsti kreiptis į medikus

Nors žvynelinė dažnai gerokai paveikia žmogaus išvaizdą, medikai pastebi, kad vis dar vengiama lankytis pas specialistus. „Trečdalis pacientų serga vidutine ir sunkia ligos forma, ir liūdniausia, kai jie nesikreipia į gydytojus profesionalios pagalbos. Žmonės mano, kad tai brangu, bus sugaišta daug laiko, o rezultatai – menki. Todėl kai gatvėje pamatau žmogų su psoriazės paženklintomis alkūnėmis, norisi prieiti ir papasakoti, kad šiandien gydytojai tikrai gali padėti. Tad tikrai nereikėtų imtis saviveiklos ir gydytis patiems, remiantis internetiniais forumais. Taip sau galima tik pakenkti“, – ragina kreiptis pagalbos į medikus J.Česienė.

Taip pat medikė pažymi, kad žvynelinės gydymo taktika kiekvienam pacientui yra individuali, ilgalaikė nuo pat pradžių, todėl svarbu, kad tarp gydytojo ir sergančiojo žvyneline būtų geras tarpusavio supratimas, pasitikėjimas, užsimegztų atviras pokalbis. Pasak J.Česienės, jei pacientas išties pasiryžęs įveikti ligą, jis turi paisyti nurodymų, nes dėl sveikos odos ir geros savijautos stengtis verta.

Rekomenduojami video