Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
ŽIV gydymas garantuoja visavertį gyvenimą

121 – tiek žmonių Lietuvoje pernai išgirdo diagnozę, jog yra užsikrėtę ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas), rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenys.

Specialistai akcentuoja, jog, norint išvengti šios ligos, svarbiausia – prevencija, bei primena, kad šiandien ji yra valdoma vaistais, tad svarbiausia yra nedelsti išsitirti ir pradėti gydymą. Tai ne tik garantuos visavertį gyvenimą sergantiems žmonėms, bet ir užkirs kelią infekcijai plisti.

ŽIV plinta trimis būdais: lytinių santykių metu, taip pat – per kraują, t. y. dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis, perpilant kraują, atliekant invazines procedūras nesteriliais įrankiais. Trečiasis, kuris registruojamas daug rečiau, – kai ŽIV užsikrėtusi motina užkrečia savo vaiką nėštumo, gimdymo metu arba žindydama.

Todėl ypač svarbu vengti atsitiktinių lytinių santykių, jų metu visada naudoti prezervatyvus. Siekiant išvengti per kraują perduodamo ŽIV, rekomenduojama nesinaudoti kitų panaudotais švirkštais ar adatomis, manikiūro, pedikiūro, tatuiruočių darymo ar kitais instrumentais. Specialistams, atliekantiems invazines procedūras, būtina naudoti asmenines apsaugos priemones ir vengti mikrotraumų.

Pasitikrinti dėl ŽIV pirmiausia rekomenduojama žmonėms, turėjusiems lytinių santykių su užsikrėtusiu ŽIV asmeniu, taip pat turintiems vieną ir daugiau atsitiktinių lytinių partnerių per mėnesį, vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais, asmenims, praeityje vartojusiems ar tebevartojantiems švirkščiamąsias narkotines ir psichotropines medžiagas ir jų lytiniams partneriams, taip pat sergantiems sifiliu, gonorėja, chlamidioze ir lytinių organų pūsleline.

Dėl ŽIV pasitikrinti galima greitaisiais savikontrolės testais, kuriuos galima įsigyti vaistinėse ir e-parduotuvėse. Greitieji ŽIV testai yra patikimi. Greituoju testu gavus teigiamą rezultatą, būtina šį rezultatą patvirtinti kitu tyrimo metodu, todėl reikia nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Taip pat dėl ŽIV nemokamai galima pasitikrinti atlikus atrankinį greitąjį ŽIV testą nevyriausybinėse organizacijose, žemo slenksčio paslaugų kabinetuose ir laboratorinį kraujo tyrimą sveikatos priežiūros įstaigoje.

NVSC duomenimis, per trejus metus (2019–2021 m.) sergamumo ŽIV rodiklis sumažėjo nuo 5,4 iki 4,3 atvejų 100 tūkst. gyventojų; daugėja ŽIV užsikrėtusių moterų bei pasikeitė vyraujantis ŽIV plitimo būdas – jau keli metai iš eilės vyrauja lytiniai santykiai.

Rekomenduojami video