Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žiedadulkėms alergiškiems žmonėms palengvėjimo nematyti: kur alergenų koncentracija didesnė

Nors įprasta manyti, kad žiedadulkių keliamos sveikatos problemos labiau pasireiškia pavasarį ir pirmąją vasaros pusę, kai žydėti pradeda daugelis augalų, aerobiologijos specialistai pastebi, kad ir rudenėjant žiedadulkės vis dar gali sukelti daug nepatogumų.

Šiaulių universiteto mokslininkai-aerobiologai, stebintys žiedadulkių koncentraciją ore ir fiksuojantys jų judėjimą, pažymi, kad šiuo metu oru plintančių žiedadulkių įvairovė mažėja, bet kiečių alergenams jautrūs asmenys vis dar patirs sveikatos sunkumų. Kiečių žydėjimas yra stebimas nuo liepos vidurio, todėl Žolinių laikotarpiu fiksuojamas šių augalų žiedadulkių gausumo pikas. Tyrėjai prognozuoja, kad aukšta žiedadulkių koncentracija išsilaikys iki rugpjūčio antros pusės, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kartu su kiečių žiedadulkėmis ore sklando ir rykštenių žiedadulkės. Profesorė Ingrida Šaulienė, Šiaulių universiteto aerobiologė, teigia, kad rykštenių žiedadulkės mažai alergeniškos, tačiau dėl kryžminių reakcijų gali sustiprinti kiečių poveikį. „Rykštenės naudojamos puokštėms ir aplinkos apželdinimui, bet mes siūlome vengti šiuos augalus auginti dėl galimo alergeninio poveikio sustiprinimo, o Aplinkos ministerija apskritai įtraukė juos į invazinių, taigi naikintinų augalų sąrašus“, – pabrėžia I. Šaulienė.

Šiuo metu taip pat aptinkama ir po nedaug žolių, dilgėlių, gysločio, balandų žiedadulkių. Kaip kasmet, taip ir šiemet rugpjūčio mėnesį ore labai išaugo juodgrybio (Cladosporium) ir sausgrybio (Alternaria) sporų koncentracija.

Mokslininkų teigimu, žiedadulkių alergenų sukeliamas neigiamas poveikis gali būti sumažinamas ne tik naudojant vaistus, bet ir gaunat asmeninę alergijos simptomų prognozę. Šiaulių universiteto tyrėjai sukūrė ir kviečia Lietuvos gyventojus nemokamai naudotis įrankiu „Pasyfo“. Tinklapyje pasyfo.lt yra pateikiama bendroji alergijos simptomų prognozė, o išmaniųjų mobiliųjų įrenginių naudotojai turi galimybę naudotis ir mobiliąja programėle „Pasyfo“, kuri kiekvienam vartotojui pateikia asmeninę alergijos simptomų prognozę.

Ši nemokama priemonė leis kiekvienam žiedadulkėms jautriam žmogui tiksliau planuoti savo darbo ir poilsio laiką ir taip išvengti ar bent sumažinti žiedadulkių poveikį sveikatai. Programėlę parsisiųsti galima mobiliųjų programėlių parduotuvėse „Google Play“ ir „App Store“ į paieškos laukelį įvedus „Pasyfo“.

Rekomenduojami video