Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vitaminas D vasarą: ar lietuviams užtenka tik saulės?

Vitamino D trūkumas – tylioji epidemija, su kuria visame pasaulyje susiduria daugiau nei milijardas žmonių. Lietuviai – tikrai ne išimtis. Būtent jiems šio vitamino trūkumas sukelia kaulų ir sąnarių skausmus, liūdesį, skatina antsvorio atsiradimą, virškinimo sutrikimus, problemas burnoje: kaulo tirpimą, dantų netekimą, burnos gleivinės ligas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pasak „GerVitum“ gydytojo Petro Gervės, dažnas įsitikinęs, jog saulė yra vienintelis būdas pasisemti vitamino D ir kad jo trūkumą organizme lengvai kompensuos trumpos saulės vonios, tačiau tai netiesa.

„Saulėtų dienų vasaros metu Lietuvoje vis tik per mažai. O apsauginis kremas nuo saulės, kurio SPV didesnis nei 10, tik sustabdo jo gaminimąsi odoje. Be to, patiekalai kupini šio vitamino, tokie kaip žuvis ar galvijų kepenys, lyginant su Skandinavijos šalimis, nėra dažni ant lietuviško stalo. Todėl vitamino deficitą malšinti reikia ne tik žiemą, bet ir šiltuoju metų laiku. Būtinai pasitikrinkite sveikatą, atlikite kraujo tyrimus“, – sako P. Gervė.

Kaip teigia medikas, vaikams vitaminas D būtinas dėl rachito profilaktikos, taip pat veiksmingas ir augančio organizmo formavimuisi, kaulų ir dantų „statybai“, imunitetui, o vyresnio amžiaus žmonėms – dėl dantų ir dantenų ligų, osteoporozės, įvairių vėžinių susirgimų ir endokrininių liaukų veiklos sutrikimų (pavyzdžiui, diabeto, skydliaukės ligų) prevencijos.

„Be to, įrodyta, kad vitamino D vartojimas tiesiogiai susijęs su „blogojo“ cholesterolio, kuris yra pagrindinis aterosklerozės ir kraujagyslių ligų sukėlėjas, sumažinimu. Jo veikimą sustipriną vitaminas K, Magnis, ir vitaminas C. Beje, verta žinoti, jog šis vitaminas veikia ženkliai geriau nei antidepresantai. Jis subalansuoja serotonino apykaitą organizme, užtikrina sklandžią skydliaukės ir smegenų veiklą, harmonizuoja organizmo pusiausvyrą“, – teigia P. Gervė.

Dėl vitaminų vartojimo P. Gervė rekomenduoja visų pirma pasitarti su specialistu. Gydytojo teigimu, tai leis įvertinti organizmo būklę bei padės skirti tinkamas sveikatinimo priemones.

„Nepaisant to, kad apie 90 proc. lietuvių turi žemesnį nei kritiškai žemą vitamino D lygį, rekomenduotina prieš vartojimą atlikti kraujo tyrimą. Taip pastebimas realus vitamino D poreikis. Atsižvelgiant į lytį, amžių, svorį, net profesiją, nusiskundimus dėl sveikatos sudaromas individualus gydymo planas. Vėliau, kraujo tyrimus rekomenduojama atlikti dukart per metus: pavasarį ir rudenį“, – pataria specialistas.

Rekomenduojami video