Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vaistai internetu: nerizikuokite savo sveikata

Pastaruoju metu Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) sulaukia nemažai žmonių skundų dėl aptiktų tinklalapių, taip pat dėl straipsnių spaudoje, kuriuose siūloma įsigyti neva stebuklingai tai vienokius, tai kitokius negalavimus bei sveikatos sutrikimus išgydančių preparatų. Minima produkcija dažniausiai  pristatoma kaip inovatyvi priemonė, išgelbstinti nuo prostatito, diabeto, sąnarių ligų, alkoholizmo, psoriazės ir pan. Šias priemones raginama įsigyti čia ir dabar, paprastai su didžiule akcija.

VVKT primena, jog gyventojai turėtų rinktis tik patikrintus, Lietuvoje registruotus vaistinius preparatus ir gydymosi būdus. Ar siūlomas įsigyti vaistas yra įrašytas į Lietuvos Respublikos vaistinių preparatų registrą, Bendrijos vaistinių preparatų registrą ar Lygiagrečiai importuojamų vaistinių preparatų sąrašą, patikrinti galima visai paprastai. Tereikia atsidaryti šią nuorodą: https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications ir įrašyti produkto pavadinimą.

„Taip pat labai svarbu atminti, jog Lietuvoje galima reklamuoti tik registruotus vaistinius preparatus. Tad jei „stebuklinga priemonė“ nėra registruota vaistinių preparatų registre, tikėtina, kad šis produktas – ne vaistas“, – teigia VVTK atstovė spaudai Aistė Tautvydienė.

Pirkti tik legaliose vietose 

Vyriausioji specialistė informuoja, jog visus vaistus reikėtų pirkti tik legaliose prekybos vietose arba jų internetinėse svetainėse, kurios yra pažymėtos specialiu logotipu, nurodančiu, kad šioje vaistinės internetinėje svetainėje pirkti vaistus yra saugu.

„Logotipu galima pasitikėti tik tada, kai jį paspaudus atsiranda vaistinių, parduodančių vaistus nuotoliniu būdu sąrašas“, – informuoja A. Tautvydienė.

Nors neretai nelegaliais vaistais prekiaujama ir turgavietėse bei namuose, VVKT specialistai gali tikrinti tik legaliai veikiančias vaistines. Nelegalias prekybos vietas tikrina policijos pareigūnai.

„Kalbant apie nelegalią prekybą vaistais, VVKT reguliariai bendradarbiauja su policija, muitine. Esant reikalui, dalyvaujame bendruose patikrinimuose kaip ekspertai, konsultuojame, ar nelegalios prekybos metu konfiskuotos prekės yra vaistai, ar jie yra receptiniai ar nereceptiniai“, – teigia specialistė ir priduria, jog kontroliuoti nelegalių vaistų prekybininkus yra sunkiau, nes dažniausiai tokios svetainės registruotos ne Lietuvoje.

Ragina išlikti atidžius

A. Tautvydienė teigia, jog turgaus ar interneto prekiautojai gali tvirtinti ką tik nori apie vaisto veiksmingumą ir patikimumą, tačiau nėra garantijos, kad tai – tiesa.

„Vaistas gali būti pagamintas ir teisėto vaistų gamintojo, bet pakliuvęs į neteisėtą platinimo grandinę, taigi, irgi tapęs falsifikatu. Be to, vaistus, kad jie būtų kokybiški ir saugūs vartoti, būtina tinkamai gabenti ir laikyti. Turguje ar internetu įsigyto preparato tinkamumo vartoti terminas gali būti pasibaigęs, vaistas gali būti perpakuotas į kitas pakuotes, ant kurių gali būti užrašyti kiti, nauji tinkamumo vartoti terminai. Viso to žmogus pats nepatikrins“, – įspėja specialistė ir priduria, jog  piktybiškai sukurtos interneto svetainės, kuriose siūloma įsigyti vienokį ar kitokį preparatą, išsiskiria ir specifiniu savo stiliumi: daug rėksmingų spalvų ir dar rėksmingesnių šūkių.

„Dauguma rubrikų, skilčių ar ikonų yra neaktyvios, pats tekstas „suveltas“, tarsi pažodžiui išverstas iš užsienio kalbos, dažniausiai su gramatinėmis klaidomis. Svetainėse cituojami fiktyvūs gydytojai. Įvedus jų pavardes į google paiešką, dažniausiai nei tokių asmenų, nei tokių gydymo įstaigų, kurios pateikiamos kaip jų darbovietė, nerandama. Dar vienas ryškus bendras fiktyvių svetainių bruožas tas, kad jos tarpusavyje labai panašios. Kartais naudojama ta pati platforma, pakeistas būna tik preparato pavadinimas bei pastarojo nuotrauka“, – perspėja A. Tautvydienė.

Taip pat kai kuriose fiktyviose interneto svetainėse nurodomas telefonas, kuriuo raginama paskambinti ir produktus užsisakyti „čia ir dabar“, kol dar galioja akcija. Atsiliepę asmenys dažniausiai kalba su didžiuliu entuziazmu, skubina nedvejoti, pažada papildomų dovanų ar nuolaidų. Paklausti, ar tai išties patikimas, legalus, registruotas vaistas, nesutrinka, aiškina, jog jis labai populiarus užsienio šalyse, kad Lietuvoje tai dar naujiena, kad Lietuvos institucijos kaip tik dabar sprendžia šį klausimą ir kad visai netrukus produktą bus galima įsigyti visose vaistinėse. Kartais teigiama, jog produktas specialiai neregistruojamas, nes taip nukentėtų farmacijos verslas.

„Turint bent menkiausią abejonę, kad siūlomas pirkti produktas yra neaiškios kilmės preparatas, geriau jo neįsigyti. Neverta rizikuoti savo sveikata“, – teigia VVKT vyriausioji specialistė.

 

Judita GAIŽIUVIENĖ

Rekomenduojami video