Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tymų virusas toks lakus, kad užsikrėsti galima ir be fizinio kontakto

Norint suvaldyti tymus reikia, kad šalyje būtų paskiepyti daugiau kaip 95 proc. gyventojų – Lietuvoje šiuo metu paskiepyta 93 proc. žmonių, taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako laidos svečias, Kauno klinikinės ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas, infektologas Darius Varaškevičius. Visai neseniai tymais persirgęs grupės „Rondo“ lyderis Aleksandras Ivanauskas-Fara laidoje pasidalijo savo patirtimi: „Gerklė buvo visiškai išdeginta, 5–6 dienas negalėjau nieko valgyti, miegojau dvi paras.“

„Apie tymų protrūkį Lietuvoje pirmą kartą išgirdome pernai lapkričio pabaigoje, kai ši infekcija paguldė kelias dešimtis Visagino gyventojų. Kol infekcija neatkeliavo iki didžiųjų šalies miestų, rimtai apie sugrįžusią ligą niekas negalvojo. Tačiau, jei jūs vis dar manote, kad tymai jūsų nepasieks, turiu jus nuliūdinti – ši infekcija šienauja ne tik neskiepytus vaikus, bet ir suaugusiuosius, ir net pačius medikus“, – teigia A. Unikauskas.

Visai neseniai tymais persirgęs žinomas Lietuvos atlikėjas, grupės „Rondo“ lyderis A. Ivanauskas-Fara tikina – žmonės nežino, ką kalba.

„Naktį pradėjau kratytis nuo šalčio, nors šalta nebuvo. Pasimatavau temperatūrą – 37,7. Kitą dieną – jau daugiau nei 38. Galvojau, gripas. Paskui man reikėjo išskristi, išskridus ir „pramušė“, – pasakoja A. Ivanauskas-Fara.

Paraudus veidui atlikėjas išsikvietė gydytoją – jam buvo padaryta lašelinė infuzija, sulašinti 4 litrai. Grįžus į Lietuvą jis važiavo tiesiai į ligoninę, kurioje buvo izoliuotas.

„Po paros pasakė, kad tymai. Gerklė buvo visiškai išdeginta, 5–6 dienas negalėjau nieko valgyti, miegojau dvi paras. Visi mano amžiaus žmonės vaikystėje buvo skiepyti, bet matomai skiepų veikimas pasibaigė. Jeigu nenorite skiepytis, nesiskiepykite, bet paskui nieko nekaltinkite, jeigu susirgsite. Skiepai – tai ne vanduo su citrina“, – kalba A. Ivanauskas-Fara.

Pasak A. Unikausko, situacija tikrai prasta. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2019 m. vasario 22 d. Lietuvoje užregistruoti 159 užsikrėtusiųjų tymais atvejai – tai penkis kartus daugiau negu pernai, kai per visus metus susirgusiųjų tymais buvo vos 30 žmonių.

Statistika Europos šalyse dar prastesnė. Pasaulio sveikatos duomenimis, Europoje užfiksuoti tymų atvejai:

– 2016 m. – 5 273,

– 2017 m. – 25 863,

– 2018 m. – 82 596.

Ilgą laiką tymai buvo laikomi išnykusia liga ir visuomenė dėl jos liūdnų pasekmių buvo visiškai rami. Laidos svečias, su tymais kasdien susiduriantis infektologas D. Varaškevičius tikina, kad per paskutinį dešimtmetį šiemet užfiksuotas didžiausias tymais susirgusių vaikų skaičius.

„Mūsų ligoninėje beveik 20 vaikų buvo gydomi stacionare. Visada egzistuoja ir mirties pavojus. Nuo šios skiepais valdomos ligos mirštama dažniausiai. Tai lakiausia liga iš visų infekcinių ligų“, – sako jis.

Pagrindiniai tymų požymiai:

– temperatūra, didesnė nei 38 laipsniai,

– po 2–3 parų atsiradęs bėrimas (makulopapulinis), nuo galvos plintantis žemyn; jį lengva supainioti su vėjaraupiais, meningokoku, alergija,

– balkšvos dėmelės burnoje.

„Tymų virusas plinta per kosėjimą, čiaudėjimą ir fizinį kontaktą. Ši infekcija tokia laki, kad net būdami vienoje patalpoje su užsikrėtusiuoju ir neturėdami su juo jokio fizinio kontakto galite užsikrėsti“, – pažymi daktaras A. Unikauskas.

Pasak D. Varaškevičiaus, inkubacinis ligos periodas – nuo 7 iki 17, kartais – 21 paros: „Pastebėjus pirmuosius simptomus pirmiausia reikėtų pasitari su šeimos gydytoju telefonu, o jei kyla grėsmė gyvybei, reikėtų važiuoti į priėmimo skyrių.“

Tymus galime suvaldyti tik skiepais ir tymų protrūkio priežastis, pasak laidos svečio, skiepijimo apimčių sumažėjimas.

Norint suvaldyti šią ligą reikia, kad šalyje būtų paskiepyti daugiau kaip 95 proc. gyventojų. D. Varaškevičiaus teigimu, šiuo metu Lietuvoje – vos 93 proc. paskiepytų žmonių, o net ir kai kurių skiepytų žmonių organizme gali sumažėti antikūnų, jeigu asmuo serga lėtinėmis, onkologinėmis ligomis, jo imunitetas susilpnėjęs.

A. Unikauskas pabrėžia – vaistų nuo tymų nėra, tad susirgus tymais tenka gydyti simptomus. Infektologas D. Varaškevičius išvardijo pagrindines tymų sukeliamas komplikacijas: viršutinių kvėpavimo takų pažeidimai, pneumonija, bronchitas, ausų uždegimas, gali būti pažeidžiamas žarnynas, smegenų veikla, o kartais net išsivysto encefalitas.

„Kol visai nebuvo vakcinacijos, nuo tymų pasaulyje per metus mirdavo 6–8 mln. žmonių. Pradėjus vakcinuoti ne visa vakcina iki 1980 m. mirdavo apie 2,6 mln. žmonių“, – negailestinga statistika dalijasi infektologas. Šiuo metu nuo tymų skiepijama du kartus, o, pasak D. Varaškevičiaus, kalbama ir apie trečią vakciną.

Ar esate atsparus tymams, galite sužinoti išsityręs antikūnų kiekį organizme. Svarbu žinoti, kad nemokamai pakartotine tymų vakcina skiepijami visi, kurie turėjo kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu.

„Užkrečiamosios ligos niekur neišnykusios, jos kantriai laukia, kol mes suklysime, o klaidų kaina – sveikata ir net gyvybė“, – perspėja daktaras A. Unikauskas.

 

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Rekomenduojami video