Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tobulėjanti retų ligų diagnostika ir gydymas

Praėjusią savaitę, minint Tarptautinę retų ligų dieną, Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) surengta diskusija, kaip užtikrinti efektyvesnę tokių ligų diagnostiką ir gydymą, orientuotą į pacientą ir jo šeimą. Diskusijos dalyviai sutarė, kad Lietuva šioje srityje yra padariusi ženklią pažangą, ir aptarė tolesnius žingsnius, kaip toliau tobulinti retomis ligomis sergančių pacientų sveikatos priežiūrą.

Prioritetinis dėmesys

Diskusijoje „Į pacientą ir jo šeimą orientuota daugiadalykė integruota retomis ligomis sergančiųjų sveikatos priežiūra“ dalyvavo SAM, gydymo įstaigų, Valstybinės ligonių kasos (VLK) ir pacientų organizacijų atstovai, taip pat Europos retų ligų pacientų organizacijų aljanso EURORDIS atstovė Liesbeth Siderius.

Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Edgaras Narkevičius teigė, kad retų ligų sveikatos politikos klausimams Lietuvoje yra skiriamas prioritetinis dėmesys. Jo vadovaujama Retų ligų sveikatos politikos grupė nagrinėja aktualius personalizuotos medicinos, retų ligų politikos, žmogaus genomo tyrimų vystymo klausimus.

„Laimei, tobulėjančios technologijos, atrandami nauji gydymo ir tyrimo metodai leidžia pasiekti geresnių sveikatinimo rezultatų ir mažinti mirčių, kurių galima išvengti sveikatos priežiūros priemonėmis, skaičių. Nors retomis ligomis sergančių pacientų ir jų artimųjų problemų sprendimai neretai reikalauja ypatingų priemonių, jų rezultatai prisideda prie visų šalies gyventojų sveikatos priežiūros kokybės ir prieinamumo stiprinimo“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministro patarėjas.

Aiškesnis paciento kelias

„Per pastaruosius metus retų ligų srityje įvyko tikrai daug pokyčių: iš esmės pagerėjo diagnostinės galimybės, atsiveria vis daugiau galimybių ligoniams skirti specifinį, ligos eigą veikiantį gydymą, integruotą, daugiadalykę priežiūrą, turime stiprius retų ligų kompetencijos centrus ir vis daugiau sergantiems retomis ligomis skirtų paslaugų (pvz., dienos stacionaro ar ilgalaikio stebėjimo). Dabar atėjo laikas nutiesti aiškius, gerai organizuotus kelius, kad pacientai gautų visas šias paslaugas ir nebepatirtų ilgus metus trunkančių diagnostinių odisėjų, klaidžių labirintų sveikatos sistemoje“, – kalbėjo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Retų ligų koordinavimo centro vadovė dr. Birutė Tumienė.

Lietuvoje paslaugų teikimą retomis ligomis sergantiesiems pacientams koordinuoja Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikų Retų ligų koordinavimo centras, kurio sudėtyje yra 38 kompetencijos centrai, taip pat Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų Retų ir nediagnozuotų ligų koordinacinis centras, kurio sudėtyje yra 25 kompetencijos centrai.

Stiprinant koordinavimą, ES struktūrinių fondų lėšomis buvo įgyvendintas projektas „Paslaugų kokybės gerinimas, parengiant pagrindines mirties priežastis lemiančių ligų, sveikatos sutrikimų integruotos sveikatos priežiūros standartus“. Šio projekto metu buvo parengtas ir SAM interneto svetainėje paskelbtas metodinis dokumentas „Retų ligų diagnostika, gydymas ir ilgalaikė priežiūra“, nustatantis reta liga sergančio paciento kelią, įskaitant savalaikę, kokybišką, tęstinę sveikatos priežiūrą, daugiadalykę pagalbą, paslaugų koordinavimą, atvejo vadybą ir kt.

Tobulinama teisinė bazė

Siekiant pagerinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą retomis ligomis sergantiems pacientams, jau yra parengtas ir šiuo metu derinamas sveikatos apsaugos ministro įsakymo „Dėl pacientų, sergančių retomis arba nediagnozuotomis ligomis, diagnostikos, gydymo ir priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ projektas.

Šis dokumentas įtvirtins bendrąsias nuostatas ir požymius, kuriems esant galima įtarti retą ligą, pacientų nukreipimo į retų ligų kompetencijos ar referencijos centrus tvarką, reikalavimus retų ligų kompetencijos ir referencijos centrams, pacientų ištyrimo ir gydymo principus, pacientų nuotolinio konsultavimo Europos referentinių centrų tinkluose tvarką, pacientų ilgalaikės stebėsenos ir mokymo reikalavimus, asmens sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų retomis ar nediagnozuotomis ligomis sergantiems pacientams, kokybės vertinimą.

Seimui yra pateiktas ir pavasario sesijoje bus svarstomas Farmacijos įstatymo pakeitimas, kuriuo tikslinami labai retos žmogaus sveikatos būklės bei skubaus atvejo apibrėžimai, įvedami kiti svarbūs patobulinimai, kurie turėtų pagerinti pacientų aprūpinimą vaistais ir medicinos pagalbos priemonėmis.

Parengta pagal SAM

Rekomenduojami video