Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sveikatai žalingi vaikų įpročiai: kaip saldžiuosius gėrimus pakeisti vandeniu?

Saldžiųjų gėrimų populiarumas vaikų tarpe kaip reikiant kelią nerimą dėl poveikio sveikatai. Šie gėrimai, kuriuose slepiasi daugybė cukraus ir kitų sveikatai žalingų medžiagų, skatina dantų ėduonį, nutukimą, didina diabeto bei širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

Visus saldžiuosius sulčių, gazuotus gaiviuosius, įvairius pieno gėrimus ar kompotus sudaro 10-12 proc. cukraus. Tai reiškia, kad stiklinė tokio gėrimo turi 25-30 g. cukraus. Verta atkreipti dėmesį, kad dažnai neapsiribojama viena stikline, juk pakuotėje dažnai yra 330 arba 500 ml., o tokį kiekį gėrimo nesunkiai galima suvartoti per vieną kartą“, – teigia Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) Maisto rizikos vertinimo skyriaus vedėja Indrė Stoškuvienė.

 Norint vaikus apsaugoti nuo saldžių gėrimų keliamos žalos sveikatai, svarbu keisti vaikų įpročius, kad šie vietoj cukraus prisotintų gėrimų rinktųsi vandenį, kurio žmogui kasdien reikia išgerti 1,5-2 litrus. „Apmaudu, bet vandenį vaikai renkasi kur kas rečiau nei minėtus gėrimus, o vanduo juk būtinas organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti.

Pagrindinės vandens funkcijos organizme yra susijusios su ląstelių gyvybingumu, medžiagų apykaita, maistinių medžiagų pernešimu, kūno temperatūros reguliavimu ir šalinimo funkcijomis“, – kalba specialistė.

Apgavystė etiketėse

Kartais saldintų gėrimų etiketėse rašoma, kad produktas turi net vitaminų, yra saldintas ne cukrumi, bet fruktozės, gliukozės sirupu ar saldikliais. Tokiu būdu sudaromas įspūdis, kad šie produktai gerokai sveikesni, nei yra iš tiesų. Vis dėlto, VšĮ „Tikra mityba“ direktorė Danguolė Gasparavičienė skatina tokiais teiginiais neapsigauti, kadangi minėtos medžiagos taip pat yra pridėtinis cukrus, o vitaminų nauda saldžiuose gėrimuose yra abejotina.

„Jeigu norime, kad mūsų vaikai būtų sveiki, vietoj saldintų gėrimų reikėtų rinktis paprastą vandenį, kurį galima paskaninti šviežiomis uogomis, agurkų griežinėliais ar vaisių gabaliukais“, – sako D. Gasparavičienė ir aiškina, kad ugdymo įstaigose vaikams tiekiamuose gėrimuose cukraus kiekis negali būti didesnis nei 5 g. 100ml/g. gėrimo.

Taip pat juose yra draudžiama daugybė skonio stipriklių, dažiklių ar saldiklių, o tai reiškia, kad tokių gėrimų vaikai ugdymo įstaigose tiesiog negauna.

„Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja, kad cukraus kiekis per dieną vaikams neviršytų 12 g., o suaugusiems 25 g. Be to, kartais girdžiu tėvus sakant, kad šeimoje cukraus nenaudoja, o saldina gėrimus medumi, klevų sirupu, fruktoze. Visgi, tai taip pat yra saldinamoji medžiaga arba, kitaip tariant, pridėtinis cukrus, kurio perteklius nieko gero neduoda“, – kalba VšĮ „Tikra mityba“ direktorė.

Vandens nauda PSO rekomenduoja vidutiniškai per dieną išgerti apie 30 ml/1 kg kūno masės, t. y. jei 5 metų vaikas sveria 20 kg, jis turėtų per dieną išgerti tris stiklines vandens.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai pataria:

1. Išgerkite stiklinę vandens vos tik atsikėlę iš lovos ryte. Stiklinė vandens puikiai atgaivins.

2. Visada nešiokitės pripildomą buteliuką vandens. Tam puikiai tiks daugkartinio naudojimo buteliukas ar gertuvė, kurį galėsite vėl pripildyti. Nauda visokeriopa: galėsite atsigerti bet kuriuo momentu, neišlaidausite pirkdami vandenį, o ir į aplinką pateks mažiau panaudotų vienkartinių pakuočių.

3. Gerkite vandenį, o ne saldžius gėrimus, taip nušausite 2 zuikius: sumažinsite suvartojamą cukraus kiekį ir gausite daugiau organizmui reikalingo vandens.

4. Kai norisi ko nors užkąsti, išgerkite stiklinę vandens. Tai padės numalšinti alkį.

5. Turėkite vandens ne tik savo rankinėje, automobilyje, bet ir darbo vietoje.

6. Galvokite apie tai, kiek vandens šiandien jau išgėrėte – tai padės išgerti jo tiek, kiek reikia.

7. Mėgaukitės gerdami vandenį!

Siekiant keisti vaikų įpročius, kad šie išgertų pakankamą kiekį vandens ir atsisakytų saldžiųjų gėrimų, ilgalaikis sveikos gyvensenos ugdymo projektas „Sveikatiada“, suteikiantis vaikams žinių ir praktinių įgūdžių apie sveikatą, mitybą ir fizinį aktyvumą, kviečia ugdymo įstaigas jungtis prie „Sveikatiados iššūkio – saldintą gėrimą keičiu į vandenį“. Šis iššūkis vyks vasario ir kovo mėnesiais, o šauniausių konkurso dalyvių lauks kvietimas į iššūkio šventę bei puikūs projekto prizai! Ankstesniajame „Sveikatiados iššūkyje – grūdiniai produktai yra sveikatai palankios mitybos pagrindas“ dalyvavo net 229 komandos iš įvairių ugdymo įstaigų.

Iššūkiui pasibaigus buvo apdovanotas gausus būrys ugdymo įstaigų! Penkios iš jų buvo pakviestos į vasario 4 dieną vykusią „Sveikatiados iššūkio“ šventę, kurioje komandos rungėsi įvairiose iššūkio užduotyse: protmūšyje, mįslių turnyre, TAIP arba NE žaidime bei kituose užsiėmimuose. Šventėje dalyvavo Šakių rajono Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos, Kauno Petrašiūnų progimnazijos, Kėdainių rajono Josvainių gimnazijos, Kauno Simono Daukanto progimnazijos ir Šiaulių Juventos progimnazijos atstovai. Šventės pabaigoje atvykusios mokyklos buvo reitinguojamos. Iš VšĮ „Tikra mityba“ bei Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro atstovų sudaryta komisija atidžiai vertino visas komandų atliktas užduotis. Tris prizines vietas laimėjo Kauno Simono Daukanto progimnazijos, Šakių Rajono Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos bei Kėdainių rajono Josvainių gimnazijos komandos.

Asociatyvi nuotr.Taigi, kviečiame ir toliau aktyviai įsitraukti į „Sveikatiados maisto detektyvų“ iššūkius ir skatinti vaikus gyventi sveikai, nes sveikai gyventi yra smagu! Projektas yra finansiškai remiamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo, kurį administruoja LR Sveikatos apsaugos ministerija.

Rekomenduojami video