Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Svarbūs pokyčiai norintiems patekti pas gydytoją – eilės dėl to netrumpės

Sergantiems lėtinėmis ligomis nuo šiol pas gydytoją specialistą patekti bus paprasčiau. Pacientams nebereikės eiti pas šeimos gydytoją ir prašyti, kad šis išrašytų siuntimą. Visgi pacientai pasikeitusioje tvarkoje įžvelgia ir trūkumų.

Vilniaus centro poliklinikos šeimos gydytojas Jonas Kastys kasdien konsultuoja dešimtis pacientų, bet, pasirodo, kai kuriems jo gydymo visai nereikia: „Toks įspūdis, kad koks ketvirtadalis pacientų kasdien ateina vien dėl to, kad parašytum siuntimą, jie nieko daugiau iš tavęs neprašo, daktare, reikia siuntimo, tokie praeinantys. Ėjau užėjau, nes man reikia patekti pas kardiologą, okulistą ten. Bereikalingas yra laiko užėmimas, o vietoj to galėtum priimti kažkokia ūmine liga susirgusį žmogų“, – pasakoja Vilniaus centro poliklinikos gydytojas Jonas Kastys.

Sunku gauti siuntimą 

Kad daug laiko skiria ne gydymui, o siuntimams rašyti, sako ir kitų poliklinikų gydytojai. „Pacientai kai prašo man tiktai siuntimas reikalingas, jie nesupranta, kad nėra paprasčiausiai parašyti siuntimą. Siuntimo rašymas reikalauja labai daug laiko ir kruopštaus darbo“, – sako Šeškinės poliklinikos skyriaus vedėja Natalija Šertvytienė.

Kaip pasakoja patys pacientai, gauti siuntimą pas specialistą nėra jau taip paprasta. Pirmiausia reikia prasimušti pas šeimos gydytoją: „Savaitės reikia palaukti, kitą kartą per keletą dienų, priklauso, kiek ten langų gydytoja turi.“ „Mėnesis mažiausia. Mėnesio bėgyje tu pateksi pas gydytoją.“ „Porą savaičių, savaitę, kai kada pasiskambini ir patenki.“ Jei pavyksta patekti pas šeimos gydytoją ir yra išrašomas siuntimas – dar tik pusė darbo. Prisiskambinti į registratūrą ar rasti internete laisvą gydytojo vizito laiką kyla sunkumų. 

Siuntimo lėtinių ligų pacientams nebereikės

 Nuo šiol sergantiems lėtinėmis ligomis patekti pas specialistą bus paprasčiau – sveikatos apsaugos ministras atšaukė prievolę sergantiems lėtinėmis ligomis turėti šeimos gydytojo siuntimą. Ši supaprastinta tvarka galioja tiems, kam jau nustatyta lėtinė liga ir reikia sekti jos eigą.

 „Jeigu gydytojas specialistas nusprendžia, kad pacientui reikia tam tikru periodiškumu pasirodyti pas gydytoją specialistą ir įvertinti ar sveikatos būklė nepablogėjo, liga neatsinaujino, nepaūmėjo, tuomet gydytojas specialistas iš karto nusprendžia, kiek einamaisiais metais pacientas turi atvykti pasirodyti“, – pasakoja Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Inga Cechanovičienė. Gydytojas gali nuspręsti, kad pacientas pas jį per metus ateis kartą, du ar daugiau kartų ir paskirs artimiausio vizito laiką. O jei žmogus gydėsi, pavyzdžiui, ligoninėje arba nori, kad jo būklę stebėtų kitas specialistas, nereikės siuntimo prašyti iš šeimos gydytojo – čia pat išrašys jau konsultavęs specialistas.

„Išrašomas siuntimas ir pacientas per išankstinę pacientų registracijos sistemą registruojasi ir vyksta specialisto konsultacijos į tą įstaigą, kurioje vykdomas stebėjimas“, – teigia I. Cechanovičienė. 

Pastebima ir trūkumų

 Pakitusiai tvarkai gyventojai pritaria: „Gal ir gerai, kam apkrauti šeimos gydytojus, juk jie milžinišką darbą turi.“ „Bus patogiau, nereiks dar vieno vizito papildomo, dar kažko.“ Kai kurie pacientai palengvintoje tvarkoje mato ir kitų trūkumų. Visų pirma, kad po pusmečio paskirtą vizitą pamirš, kaip jau buvo ne sykį pamiršę. „Pasižiūrėjau, kad reikia man vakare eit. Rytą dar pasižiūrėjau, kad einu, per pietus dar einu, po to vakare žiūriu, kad mano jau praėjo laikas, aš pamirša“, – pasakoja pacientė. Gydytojai sako, kad nauja tvarka neleis užleisti ligų – reguliarūs vizitai leis pamatyti, ar liga valdoma ir nereikia keisti vaistų.

Eilės pas gydytojus netrumpės

 „Ateina pacientas ir sako, aš buvau pas kardiologą prieš pusę metų, ir jisai pasakė būtinai po pusės metų ateik. Aš manau, kad netgi specialisto toksai paraginimas įspėjimas netgi labiau pacientą disciplinuoja, negu kad šeimos gydytojas pasakys“, – komentuoja gydytojas J. Kastys. Kaip sako gydytoja, kai tas pats specialistas stebės ligonį, jis jaus didesnę atsakomybę už jį labiau, negu matydamas jį pirmą ir paskutinį kartą. Vis dėlto naujoji tvarka eilių pas specialistus nesutrumpins.

Rekomenduojami video