Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Susižeidėte? Štai ką būtina žinoti

Vis šiltėjantys orai visus – tiek jaunus, tiek senus -  išvilioja į lauką ir skatina judėti: vieni sėda ant dviračio, išsitraukia paspirtukus, kiti skuba į sodus ir daržus. Aktyvumas gerai, tačiau kuo jis didesnis, tuo didesnė ir traumų, žaizdų rizika. Kaip prižiūrėti žaizdas, kad jos kuo greičiau gytų ir negrėstų  kraujo užkrėtimu?

Net ir į nedideles žaizdeles nederėtų numoti ranka. Kiekvienas odos pažeidimas ne tik sukelia skausmą, bet gali sutrikdyti ir sveikatą. Tam, kad smulkios žaizdelės nevirstų didele bėda, jomis reikia atidžiai pasirūpinti.

Svarbu stabdyti kraujavimą

Jeigu žaizda didesnė, geriau kreipkitės į gydymo įstaigą, kad medikas ją susiūtų. Prieš įvertindami žaizdos dydį, gylį ir atsiradimo priežastį, užsimaukite švarias pirštines arba kruopščiai nusiplaukite rankas.

Kad sustabdytumėte kraujavimą, paimkite švarią servetėlę, prispauskite ja žaizdos kraštus ir palaikykite 5–10 min. Nedidelė žaizdelė turėtų nustoti kraujuoti per 10 min.

Iš žaizdos pašalinkite nešvarumus ir ją dezinfekuokite. Stenkitės, kad dezinfekcinio skysčio nepatektų į žaizdos vidų.

Kaip paskatinti gijimą

Jeigu žaizda didelė, ją sutvarstykite steriliu tvarsčiu, jeigu mažesnė – rinkitės pleistrą. Pirmiausia uždenkite žaizdą ir tik tuomet tvirtai prispauskite jos kraštus prie nepažeistos odos. Rinkitės laidžias orui, tačiau nepraleidžiančias drėgmės priemones.

Tvarkydami žaizdą kuo mažiau kalbėkite arba naudokite apsauginę kaukę, nes burnos ertmėje esančios bakterijos gali lengvai patekti į atvirą žaizdą.

Jei iš žaizdos trykšta ryškiai raudonas arterinis kraujas, reikia užveržti gumine juostele aukščiau žaizdos ir skubiai kreiptis į medikus.Į gydytojus reikia kreiptis ir tuo atveju, jei žaizdoje lieka svetimkūnis.

Nustatyta, kad žaizda gerai gyja tik tada, kai joje yra pakankamai drėgmės, todėl ant jos geriausiai uždėti tvarstį su gijimą skatinančiais preparatais. Galima naudoti specialius gelius, kurie atkuria drėgmės balansą žaizdoje ir padeda greičiau jai užgyti – pvz., hidrokoloidinį gelį su sidabru.

Taip sumažinsite ir infekcijos, ir rando susiformavimo tikimybę.

Kaip išvengti stabligės ir sepsio

Nemaža tikimybė susižeisti – dirbant darže ar sode. Durtinę itin gilią žaizdą, į kurią, tarkim, pakliuvo žemių, būtinai turi apžiūrėti šeimos gydytojas ar chirurgas ir ją įvertinti. Prireikus chirurgas ją išvalys, susiūs, suleis preparato nuo stabligės. Jei užlipote ant mėšlinų šakių ar surūdijusios vinies, būtinai kreipkitės į medikus, nes gali kilti infekcija. Didelius nubrozdinimus patepkite žaizdų gijimą skatinančiu geliu ir pagal poreikį sutvarstykite arba palikite gyti be tvarsčio.

Kitas pavojus – sepsis, arba, kitaip tariant, kraujo užkrėtimas. Sepsis vystosi žaibiškai, todėl svarbu laiku atpažinti jo simptomus. Priešingu atveju gresia rimti sveikatos sutrikimai ar net mirtis.

Pagrindiniai sepsio požymiai – karščiavimas arba sumažėjusi kūno temperatūra (žemiau 35°C), aplink žaizdą plintantis paraudimas, širdies ritmo sutrikimai, padažnėjęs kvėpavimas ir sumažėjęs sistolinis kraujo spaudimas.

Nudegusią odą vėsinkite

Nudegimai reikalauja ypatingos priežiūros – šios žaizdos itin skausmingos, šlapiuojančios ir itin jautrios įvairioms infekcijos. Jos lėtai gyja, dažnai sugijus lieka randų, pigmentinių dėmių. Jei nudeginti ar nuplikyti odos plotai dideli, būtina nedelsiant kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą.

Dažniausiai nusideginę žmonės žaizdą tepa įvairiais riebalais, aliejumi ar riebaliniu pagrindu pagamintais tepalais. To daryti nepatartina – tai skatina nudegimą skverbtis į gilesnius odos sluoksnius ir stabdo gijimą.

Nudegintą ar nuplikytą vietą pirmiausia atvėsinkite tekančiu vandeniu. Tada nusausinkite, patepkite hidrokoloidiniu geliu su sidabru, palaikančiu reikiamą drėgmės lygį ir skatinančiu žaizdos gijimą, ir sutvarstykite arba palikite gyti be tvarsčio, jei plotas nedidelis ir intensyviai nešlapiuoja. Nudegimo vietoje iššokusios vandeningos pūslės negalima plėšyti – ji saugo audinius nuo infekcijos. Pūslei plyšus, iš žaizdos ir toliau skiriasi audinių skystis, todėl nudegimas sunkiau gyja, be to, būna itin skausminga perrišant.

Dar keletas taisyklių

  • Sustabdę kraujavimą, nenuvalykite paskutinių kraujo lašų. Tokiu būdu greičiau susiformuos apsauginė luobelė.
  • Sužeistą vietą patepkite priemone, sudarančia palankias sąlygas žazdai gyti.
  • Rinkitės subalansuotą mitybą – kalorijų, baltymų, vitaminų, ypač A ir C, bei mineralinių medžiagų, ypač geležies, stoka lėtina žaizdų gijimą.

Rekomenduojami video