Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Streso valdymo instrumentas – kvėpavimas

Nori pagerinti sveikatą, suvaldyti užplūdusias neigiamas emocijas, atsikratyti nerimo ir įtampos– kvėpuok, t. y. atlik pranajamą, pataria mūsų pašnekovai, patys kvėpavimo pratimų dėka įveikę daugybę problemų. Pranajama – terminas, reiškiantis sąmoningą kvėpavimą. Ji yra sudėtinė jogos dalis, sustiprinanti teigiamą asanų bei meditacijos poveikį.

Tarptautinės šviečiamosios ne pelno organizacijos „Gyvenimo menas“ („The Art of Living“) mokytoja Dalia Balčiūnienė, pati patyrusi pranajamos naudą ir jogos meno mokanti kitus, jau nesuskaičiuoja, kiek žmonių lankė jos vedamus kursus. Ir visi jie patyrė šių pratimų naudą.

„Žmonės, kurie atlieka tuos pratimus, pagerina sveikatą, pamilsta save ir gyvenimą, atsiskleidžia kaip asmenybės, išmoksta kontroliuoti savo būseną. Juos apima ramybė, meilė, džiaugsmas, – tai, kas slypi mūsų prigimtyje ir ką gyvendami esame praradę. Joga padeda tapti laimingiems, mylintiems ir mylimiems“, – neabejoja energinga, jaunatviška ir laiminga moteris.

Už tai, kokia ji yra šiandien, dėkinga būtent jogai. Viena „Gyvenimo meno“ kvėpavimo technikų, vadinamoji SudarshanKriyja,yra unikali patentuota kvėpavimo sistema, kurios poveikis žmogaus sveikatai tyrinėtas ir įrodytas mokslininkų.

„Specialūs pratimai, kurie pakelia energiją, visiems prieinami, nesunkiai išmokstami. Tačiau jogos, – pataria instruktorė, – reikia mokytis pas specialistą, o ne iš knygų ar straipsnių. Kai išmoksti per seminarus, gali taikyti gyvenime savarankiškai.“

Stebėkime kvėpavimą

Kaip žinome, yra daug kvėpavimo technikų, kurių daugelis mūsų laikus pasiekė iš Rytų, kur jie praktikuojami tūkstančius metų. Daugelio šių būdų išmokstama įvairiuose jogos kursuose arba medicinos įstaigose reabilitacijos metu.

Ar turime atkreipti dėmesį į savo kasdienį kvėpavimą? D.Balčiūnienė pataria atlikti šį pratimą: atsisėdę pro nosį įkvepiame ir išpučiame pilvą, pro nosį iškvepiame ir įtraukiame pilvą. Pratimo metu galime laikyti uždėję ranką ant pilvo, kad justume, kaip jis juda įkvepiant ir iškvepiant. Pakvėpuokime taip du kartus po 10 arba 20 kartų.

D. Balčiūnienė

Kai ištinka stresas, susijaudiname ir liūdime, pravartu giliai pakvėpuoti, koncentruojant mintis į kvėpavimą. „Kai dėmesį nukreipiame į kvėpavimą, apie nieką kitą negalvojame, esame dabarties momente. O esant čia ir dabar nusiramina protas ir pakyla energija“, – teigia „Cyvenimo meno“ mokytoja.

Per trumpą laiką – ryškūs pokyčiai

Į „Gyvenimo meno“ kursus D. Balčiūnienė pirmą kartą atėjo2001 metais.

„Kartą šokdama su parašiutu nesėkmingai nusileidau ant žemės. Labai skaudėjo, nes buvo pažeistas stuburas. Po operacijos sunkiai reabilitavausi, kėliausi iš lovos, o reikėjo rūpintis mažais vaikais,  sodu, buvo ir kitų rūpesčių. Gyvenime patyriau daug streso, buvau įsitempusi, jaučiausi nelaiminga. Gamta tuomet atsiuntė pagalbos ranką – duktė pasiūlė nueiti į tuos kursus. Iškart supratau, kad tai – mano kelias, mano vieta. Kaimynė netrukus pastebėjo, kad labai pasikeičiau, pradėjau šypsotis. „Gal įsimylėjai?“ – paklausė. O aš atsakiau: „Taip, įsimylėjau savo gyvenimą“, – pasakoja Dalia.

Kasdien atliekami jogos bei kvėpavimo pratimai sustiprino raumenis, nugarą, sąnarius, pagerino nuotaiką, kūno ir dvasios sveikatą. Ir nuo tada Dalia nebejaučia jokių stuburo skausmų.

„Vaikai dažnai manęs klausia, kaip man užtenka tiek energijos. Būdama 56-erių, nejaučiu metų naštos, nepavargstu, daug važinėju į mokymus, bendrauju, keliauju – štai per dvejus metus savo automobiliu nuvažiavau 90 tūkst. kilometrų, o dar kelionės lėktuvais, traukiniais...  Anksčiau, iki kursų, ir galvą skaudėdavo, kraujospūdis nukrisdavo, trūkdavo energijos, nuo vaikystės dažnai sirgdavau plaučių ligomis, bronchine astma. Kai pradėjau daryti pranajamą, gal dar dvejus trejus metus rudenį pakosėdavau, ir viskas, dabar niekuo nebesergu, net slogos nebebūna. Tikri stebuklai – turiu labai daug energijos ir gerai jaučiuosi. Jei pavargstu, pamedituoju, atlieku trumpus kvėpavimo pratimus, ir vėl einu, darau, ką reikia, neišsisemiu“, – pasakoja Dalia.

Žmonės pradeda šypsotis

Jau apie 15 metų pati vesdama jogos, kvėpavimo bei meditacijos kursus D.Balčiūnienė pastebėjo, kad žmonės, atliekantys tas praktikas, įveikia dideles problemas, kurių negalėjo sutvarkyti metų metus.

„Kvėpavimo pratimai yra tokie galingi, – tikina ji, – kad pokyčiai vyksta net ląstelių lygiu, keičiasi net DNR – tai įrodyta tyrimais. Po seminarų matau, kaip keičiasi žmonių veidai, juose sušvyti šypsena, žmonėms grįžta gyvenimo džiaugsmas, jų kūnas ir protas atsipalaiduoja.“

Vesdama praktikas moterų kalėjime, ji gali paliudyti: moterys pasikeičia, sveiksta, greičiau išeina iš kalėjimo, nori įgyta išmintimi dalytis, padėti kitiems, atskleisti savo talentus.

„Jei trūksta energijos, padarai kvėpavimo pratimus, ir pakyla darbingumas, gyvenimo džiaugsmas, pagerėja sveikata“, – akivaizdžius daugelio patikrintus dalykus konstatuoja D.Balčiūnienė.

Atsisakė žalingų įpročių

55 metų Romas Burkus iš Biržų pasakoja, kad dar prieš 7 metus turėjo nemažai problemų dėl alkoholio, daug rūkė, kamavo pyktis, įvairios baimės, nerimas, net pagieža žmonėms.

„Kai nuėjau į „Gyvenimo meno“ kursus ir pradėjau atlikti kvėpavimo pratimus, viskas pradėjo kardinaliai keistis, atsirado daugiau meilės, ramybės, pagarbos, atjautos. Šiuos pokyčius pajutau greitai, bet, matyt, tai buvo tarsi avansas, nes paskui reikėjo „atidirbti“ – kvėpuoti, kvėpuoti ir kvėpuoti. O kuo daugiau kvėpuoji, tuo gilyn eini į meilę, atjautą. Išsilaisvinau iš kančių, nebeturiu agresijos, baimės, neapykantos. Visą laiką jaučiu ramybę, pagarbą, meilę, palaimą“, – pasakoja R.Burkus ir priduria, kad kvėpavimas jį taip pakeitė, jog jis tapo vegetaru, nebesikeikia, mąsto pozityviai.

„Rūkymo atsikračiau per keletą mėnesių, – sako jis. – Pradėjus daryti kvėpavimo pratimus, suaktyvinamos smegenų dalys, atsakingos už žalingus įpročius, ir organizmas pats atsisako žalingų įpročių. Alkoholio atsisakiau dar prieš ateidamas į kursus. Pratimai padėjo fiziškai ir dvasiškai.“

R.Burkaus teigimu, kvėpavimas yra pagrindinis energijos šaltinis. Pratimų metu iškvėpuojamos negatyvios emocijos, baimių, streso padariniai, todėl gyvenimas pasikeičia kardinaliai. Jis šiandien jau pats yra kvėpavimo mokytojas. Specialios kvėpavimo technikos, vadinamos rebefingu, dėka jis teigia padėjęs atsikratyti alkoholio jau 32 žmonėms.

„Kodėl žmonės geria? Bijo priimti gyvenimą tokį, koks jis yra. Tad pirmiausia reikia pašalinti baimę, o tai padaryti padeda tikslingas kvėpavimas“, – paaiškina jis.

Pasak R.Burkaus, rebefingas daugeliui padėjo pagerinti miego kokybę, sureguliuoti kraujospūdį, įveikti migreną bei sušvelninti insulto, infarkto pasekmes.

Tinka ne visiems  

Ar kvėpavimo pratimai padeda ir sergantiesiems plaučių ligomis? Kauno klinikų Pulmonologijos ir imunologijos klinikos gydytoja pulmonologė doc. dr. Kristina Biekšienė patikina: kvėpavimo mankšta ir pratimai yra labai naudingi. Kineziterapijos užsiėmimuose mokoma kvėpavimo pratimų, mankštos, kurie sustiprina kvėpavimo raumenis, palengvina atsikosėjimą, mažina pleuros sąaugų susidarymą, gerina ventiliacinę funkciją. Tik juos daryti tinka sergantiems ne visomis kvėpavimo sistemos ligomis, pvz., negalima taikyti esant plaučių embolijai ar kraujavimui iš kvėpavimo takų.

Kristina Biekšienė

Klaipėdietis šeimos gydytojas Ričardas Sabūnas antrina: kvėpavimu galima sureguliuoti daugelį organizmo procesų. Jis  naudingas ir širdies bei kraujagyslių sistemai, padeda panaikinti skausmą esant spazminiams pakenkimams. „Kvėpavimu galime pareguliuoti širdies ritmą, išvengti stenokardijos priepuolio. Žmogus, kai labai susijaudina, pradeda giliau kvėpuoti, o tai gali sukelti obstrukciją, spazmą, ypač jei būsi aplinkoje, kurioje yra žiedadulkių.Kvėpavimo pratimai esant stresui padėtų. Tik iškvėpti reikėtų sulėtintai, tarsi pūstum į kokį balioną, ir dusulys sumažėtų“, - nuomonę išsakė šeimos gydytojas, pats nuo seno praktikuojantis jogą.

Jei žmogus neturi galimybės nueiti į kursus, R.Sabūnas pataria išmokti kvėpuoti vienodo ilgumo įkvėpimo ir iškvėpimo fazėmis, darant tarp jų pauzes.

R. Sabūnas

Pabandykime: Bitės (Bhramri) pranajama

Uždenkite savo ausis nykščiais, smilius padėkite ant kaktos, o likusius tris pirštus – lengvai virš akių vokų. Užsimerkite.

Giliai įkvėpkite ir iškvėpkite dūgzdami kaip bitė.

Ištęskite garsą kaip galima ilgiau. Kai baigsis oras, vėl įkvėpkite ir tęskite dūzgiančios bitės garsą. Darykite tai 5–10 minučių.

 

Birutė Litvinaitė

Rekomenduojami video