Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Spartus dantų dilimas. Kaip jį sulėtinti?

Ne visas burnos ertmės problemas lemia netinkama dantų priežiūra. Dažna šiuolaikinio žmogaus problema – dantų dilimas. Kokios yra dantų dilimo priežastys ir kaip juos apsaugoti, papasakojo Protezavimo-implantavimo klinikos gydytojai.

Dantų dilimo priežastys

Bėgant metams, neišvengiame išvaizdos pokyčių. Ne išimtis ir mūsų dantys: ilgainiui jie ima dilti, trumpėti, kinta jų forma. Dėl to kenčia ne tik estetika, bet ir dantų būklė, trumpėja jų tarnavimo laikas. Odontologai pastebi, kad dantys vis dažniau nudyla ir jauno amžiaus žmonėms, kartais net paaugliams. Pastebėjus priekinių dantų kandamųjų kraštų nutrupėjimus, būtina kreiptis į odontologą, kuris pagal specifinį dantų dilimo raštą nustatys dilimo priežastį ir pasiūlys tinkamiausią gydymo būdą.

„Pagrindine patologinio dantų dilimo, t. y. didesnio, nei turėtų būti pagal paciento amžių, priežastimi laikomas skrandžio rūgščių patekimas į burną dėl gastroezofaginio refliukso. Skrandžio rūgštys stipriausiai pažeidžia dantų audinius, vadinasi, dantų dilimas gali būti skrandžio patologijos požymis. Griežimas dantimis – taip pat dažna dantų dilimo priežastis. Tiesa, dantys gali nudilti ir netaisyklingai juos valant ir tokiu būdu pažeidžiant“, – paaiškina gydytojas odontologas ortopedas Raimondas Savickas.

Streso įtaka dantims

Bruksizmas – tai nevalingas griežimas dantimis ar stiprus sukandimas. Apie šį nevalingą įprotį dažnas sužino tik pastebėjęs nudilusius dantų kraštus ar apsilankęs pas odontologą. Pagrindine dantų griežimo priežastimi laikomas stresas, didelis gyvenimo tempas. Pasak gydytojos odontologės Jurgitos Savickienės, žmogus šitaip atsikrato susikaupusios įtampos, pats to nė nepastebėdamas.

„Nevaldoma dantų padėtis neigiamai veikia tiek dantis, tiek žandikaulius ir kramtomuosius raumenis. Jeigu žmogus griežia dantimis ar yra linkęs per stipriai juos sukąsti dienos metu, turi išmokti kontroliuoti šį įprotį: stengtis suvaldyti įtampą, stebėti, kaip į stresą reaguoja organizmas“, – pataria odontologė.

Dantų griežimo gydymas

Griežimas dantimis daro didelę žalą dantims – jie nudyla, nutrupa, suskilinėja plombos. Esant šiems pokyčiams, dantys yra restauruojami ir sudaroma gydymo programa.

„Sėkmingas bruksizmo gydymas apima kelis etapus. Kadangi dantų griežimas paprastai susijęs su emocine būsena, pirmiausia reikėtų keisti elgesį, gyvenimo būdą ir pasistengti atrasti metodus, kaip atsikratyti įtampos. Taip pat rekomenduojama naktimis į burną įsidėti specialiai pritaikytą plastmasinę apsaugą – dantų kapą, kuri sušvelnins neigiamus dantų griežimo padarinius ir apsaugos dantis bei burnos gleivinę nuo sužalojimų“, – gydymo ypatumus aptaria gydytojas odontologas Gedas Mockaitis.

Rekomenduojami video