Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sodo darbai reikalauja treniruočių

Pavasarį padaugėja besiskundžiančiųjų sąnarių skausmais, kelių patinimais ar jų traškėjimu. Specialistų teigimu, tokių problemų kyla dėl neapgalvoto pačių žmonių elgesio – atšilus orams jie kimba į sodo darbus ar ima intensyviai bėgioti, tinkamai neįvertinę savo fizinės būklės.

 Nestiprina raumenų

„Azartiškas noras užsiimti žemės ūkio darbais, gražinti sodybas ar namų aplinką yra sveikintinas, tačiau imantis šios veiklos svarbu būti tinkamos fizinės formos. Po žiemos raumenys būna nepasiruošę didesnei fizinei apkrovai, todėl aktyviai padirbėję pacientai ima skųstis sąnarių skausmais“, – teigė gydytoja reumatologė Jūratė Eidžiūnienė.

Pasak medikės, minėti negalavimai užklumpa dėl to, kad žmonės aktyviai fizinei veiklai nesiruošia iš anksto ir nestiprina nugaros, šlaunų ir kojų raumenų. Juos mankštinti reikia kasdien, ypač planuojant intensyvesnius darbus, nes ilgą laiką būnant pasilenkus ir nešiojant sunkius svorius apkraunamas stuburas ir kelių sąnariai.

„Ilgai tupėdami ar klūpodami spaudžiate kelių meniskus, dėl to pablogėja kojų kraujotaka. Visada verta pagalvoti, kaip pasilenkimą ar klūpėjimą galėtumėte palengvinti, pavyzdžiui, po sėdmenimis pasidėkite suolelį, užuot dirbę pasilenkę, verčiau po viena koja pakiškite kokią nors atramą – netempsite nugaros raumenų ir neapkrausite stuburo slankstelių ties juosmeniu“, – patarė reumatologė J.Eidžiūnienė.

Sportas lauke

Medikė užsiminė ir apie kitą pacientų grupę – tuos, kurie pavasarį imasi sporto lauke ir tai daryti pradeda nuo bėgiojimo, tačiau pasirenka netinkamą avalynę ar pamiršta pirmiausia atlikti apšilimo pratimų.

„Judėti – sveika, tačiau netinkmai tai darant galima pakenkti sveikatai. Daug kas nepaiso, kad bėgiojimas tinka toli gražu ne visiems, pavyzdžiui, to nereikėtų daryti turintiesiems antsvorio, nes jų pėdos skliautas nepakankamai amortizuoja ir vėliau dėl to gali imti skaudėti čiurnas ar kelius, taip pat traumuojami raiščiai“, – teigė medikė.

Pasak reumatologės J.Eidžiūnienės, siekiant apsaugoti sąnarius ir išvengti jų skausmo, svarbu paisyti ir mitybos reikalavimų. „Viename iš pastaruoju metu vykusių kongresų, kuriame kalbėta apie osteoartritą, ypač akcentuota proteinų svarba organizmui, nes jie yra raumenų statybinė medžiaga, o raumenys, kaip žinome, maitina kremzles ir palaiko sąnario funkciją. Tai svarbu ir vyresnio amžiaus, ir aktyviai sportuojantiems žmonėms“, – teigė J.Eidžiūnienė.

Baltymai, kitaip dar vadinami proteinais, sudaro maždaug 20 proc. kūno svorio, tad specialistai rekomenduoja trečdalį dienos kalorijų normos gauti iš baltymų. Daugiausia jų turi vištiena, dauguma žuvų, ankštinės daržovės, graikiniai bei lazdyno riešutai. Kiek mažiau baltymų yra varškėje, kiaulienoje, kruopose, miltuose, ruginėje bei kvietinėje duonoje. Mažiausiai jų yra piene, kefyre, grietinėje, bulvėse, svieste, vaisiuose, uogose ir grybuose. „Net nesportuojančiam žmogui gali būti naudingi vadinamieji baltymų kokteiliai – jie padeda, kai reikia greičiau atkurti raumenų veiklą po patirtų traumų“, – priminė medikė.

Kaip sumažinti sąnarių ligų grėsmę

  • Atsikratykite antsvorio.
  • Nesigydykite paūmėjimo metu. Intensyvias gydymosi procedūras atlikite, kai skausmas aprims. Ledas malšina skausmą, bet jo negalima laikyti per ilgai. Skausmui atlėgus, sąnariams geriau šilti kompresai.
  • Šarminkite savo meniu. Sąnariams labai kenkia rūgštūs produktai. Mažiau gerkite kavos, nerūkykite ir nevartokite alkoholio.
  • Periodiškai valykite organizmą. Kai kuriems sąnarių ligomis sergantiems žmonėms tai labai padeda.
  • Mažiau vartokite aliejaus – jame daug omega 6 rūgščių, kurios, nors ir labai naudingos organizmui, sąnariams kenkia. Nekenksmingiausi alyvuogių ir rapsų aliejai.
  • Valgykite daugiau žuvies – skumbrės, lašišos ir silkės tinka kuo puikiausiai. Žuvyse esančios omega 3 rūgštys malšina uždegimus.
  • Sportuokite protingai ir saikingai. Pasirinkite plaukimą, vaikščiojimą, mankštą su treniruokliais. Skaudančius sąnarius nejudrumas dar labiau stingdo.
  • Nesėdėkite ilgai toje pačioje padėtyje – tai trikdo kraujotaką ir kenkia sąnariams.
  • Laiku gydykite anginą ir kitas infekcines ligas, nes dažnos jų komplikacijos – sąnarių uždegimas.
  • Daugeliu atvejų padeda purvo, negyvojo vandens kompresai, vaistažolių vonios, gimnastika vandenyje.
  • Išmokite atsipalaiduoti, labiau rūpinkitės savimi.

Rekomenduojami video