Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sodininkystės sezonas: kaip išvengti nugaros skausmų

Sušilus orui, sodininkams prasideda pats darbymetis. Tačiau malonumą kapstytis darže ir stebėti augantį derlių gali apkartinti nugaros skausmai. Ilgas buvimas pasilenkus, netaisyklingas sunkių daiktų kėlimas, intensyvus fizinis darbas kitą dieną gali ir prirakinti prie lovos.

„Po žiemos į daržus ir sodus sugužėjusių gyventojų nugaros raumenys atpratę nuo fizinio darbo, nusilpę, todėl ilgesnis buvimas prie lysvių susilenkus, sunkių dėžių kilnojimas, žemės kasimas apkrauna nuo darbo atpratusius raumenis ir stuburą, sukeldamas skausmus“, – sako vaistininkas Marius Lukštaraupis.

Ūmus ir lėtinis skausmas

Pasak vaistininko, nugaros skausmas gali būti ūmus arba lėtinis. Ūmus skausmas dažniausiai prasideda staiga, gali būti labai intensyvus, neleidžiantis net pajudėti, pakilti iš lovos. Nors ūmus skausmas kuriam laikui sutrikdo gyvenimo ritmą ir sukelia didelį diskomfortą, jis gana greitai praeina.

Lėtinis nugaros skausmas taip greitai nepraeina – jis vargina nuolat, tai sustiprėdamas, tai susilpnėdamas. Lėtinio skausmo priežasčių rekomenduojama ieškoti su gydytoju. Tai gali būti nejudraus gyvenimo, sėdimo darbo, netinkamos laikysenos pasekmė. Lėtinį nugaros skausmą gali sukelti ir sąnarių, stuburo slankstelių ir kaulų ligos.

„Ūmaus nugaros skausmo galima išvengti tinkamai paruošus nugaros raumenis ir stuburą padidėsiančiam fiziniam krūviui, o patį krūvį tolygiai paskirsčius visiems nugaros raumenims bei skiriant pakankamai laiko ir poilsiui“, – pataria M.Lukštaraupis.

Prieš darbus – apšilimas

Prieš darbus raumenis kiek apšildykite, padarykite keletą nugaros raumenims skirtų pratimų. Juosmeninės dalies raumenis sušildysite viršutinę kūno dalį švelniai sukdami į abi puses per juosmenį. Stuburą darbams paruošite darydami negilius prisėdimus kartu ištempdami stuburą. Sušildykite pečių juostą sukdami ratus petimi į vieną ir į kitą pusę.

Todėl tarp darbų reikėtų daryti pertraukas, ilgai neužsibūti vienoje pozoje, ypač susilenkus. Kasti, purenti, ravėti žemę rekomenduojama prisėdus ant žemo suoliuko ar klūpant. Tiesa, klūpėdami ar priklaupę ant vieno kelio, pasitieskite ką nors minkšto – saugosite kelių sąnarius.

Venkite kelti sunkius nešulius. Žemių maišą, dėžę su sodinukais ir kitus sunkius nešulius, esant galimybei, pervežkite karučiu ar krepšyje su ratukais. O keldami nuo žemės sunkius daiktus pritūpkite ar bent sulenkite kojas per kelius. Keliant sunkumus stačiu kampu, apkraunami nugaros raumenys ir stuburas. Kad išvengtumėte didelės apkrovos sąnariams, keldamiesi į ką nors atsiremkite – dalį krūvio perkelsite rankoms.

Kada šaldyti, o kada šildyti

„Pirmoji pagalba, užklupus nugaros skausmui, – šaldymas arba šildymas. Jeigu skausmas ūmus ir intensyvus, ypač pasitempus nugarą, pirmiausia skaudamą vietą rekomenduojama šaldyti. Tinka į rankšluostį suvynioti ledo kubeliai ar bet kokie produktai iš šaldiklio, taip pat suvynioti į audinį. Jeigu nugaros skausmas neišnyksta, skaudamą vietą šildyti rekomenduojama ne anksčiau kaip po 48 valandų. Galite pagulėti šiltoje vonioje ar pastovėti po karštesniu dušu, dėti šildančius kompresus. Šiluma atpalaiduos raumenis, leis greičiau atsitiesti ir grįžti prie įprasto ritmo“, – aiškina vaistininkas.

Vaistinių preparatų ūmiam skausmui malšinti yra gana daug. Pasirinkti tinkamą preparatą padės vaistininkas.

„Tepalai raumenų skausmui malšinti pasižymi vietiniu poveikiu, todėl gali būti puiki alternatyva žmonėms, kurie vartoja daug kitų vaistų. Renkantis tepalą ar gelį, reikėtų žiūrėti, kad tai būtų nesteroidinis vaistas, kurio veiklioji medžiaga gali būti ibuprofenas, ketoprofenas (receptinis vaistas), diklofenakas, naproksenas ar rečiau randamas piroksikamas. Visi jie turi panašų poveikį ir padeda malšinti uždegimą. Kai kurie tepalai dar turi pagalbinių medžiagų, suteikiančių šaldomąjį poveikį“, – pasakoja vaistininkas.

Nugaros raumenims atpalaiduoti galima rinktis ir šildomuosius tepalus. Tačiau jie gali sudirginti odą ir sukelti alergiją, todėl prieš tai reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku.

Esant itin stipriam skausmui ar nepadedant tepalui, vaistininkas gali rekomenduoti geriamuosius vaistus nuo uždegimo ir skausmo, pleistrus, klijuojamus ant skaudamos vietos.

Jeigu nugaros skausmas nepraeina kelias dienas ir plinta į kojas, kitas kūno sritis, reikėtų pasirodyti gydytojui.

 

VL

Rekomenduojami video