Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Skrandžio mažinimo operacija gali pakeisti gyvenimą

Pasak statistikos, Lietuvos gyventojai yra vieni labiausiai nutukusių žmonių Europoje – mūsų šalyje didelį antsvorį turi kas ketvirtas žmogus (26,3 proc.). Remiantis paskutiniais duomenimis, pagal nutukusių žmonių skaičių Lietuva patenka į pirmą Europos šalių penketuką. Ypatingą nerimą kelia tai, kad turinčių didelį antsvorį žmonių skaičius kasmet didėja, o su šia problema susiduria vis jaunesnio amžiaus žmonės.

Sukelia ligas

Daugelis vis dar mano, kad nutukimas – tik estetinė problema. Medicinos centro „Northway“  abdominalinis chirurgas Vitalijus Eismontas pranešime žiniasklaidai pasakoja, jog nutukimas yra liga, kuria susirūpinti reikėtų dar tada, kol nekyla didelių sveikatos problemų.

Pasak gydytojo, įvertinti, ar žmogus yra nutukęs ir kokio laipsnio yra nutukimas, galima naudojant kūno masės indekso (KMI) skaičiuoklę. Suaugusių normalaus svorio asmenų KMI yra nuo 18,5 iki 24,9. Kai KMI didesnis nei 25 – žmogus turi antsvorio, kai didesnis nei 30 – diagnozuojamas nutukimas. 

Per didelis svoris apriboja daugelį žmogaus veiklų, todėl prastėja jo gyvenimo kokybė, mažėja pasitikėjimas savimi. Tačiau svarbiausia tai, kad didelis antsvoris padidina pavojingų sveikatos sutrikimų ir gretutinių ligų pavojų. Esant II ir III laipsnio nutukimui, padidėja širdies ir kraujagyslių ligų, II tipo cukrinio diabeto, tulžies pūslės, kepenų, inkstų ir net onkologinių ligų rizika. Dėl nuolat padidėjusio krūvio pažeidžiami sąnariai, vystosi osteoartritas. Per didelis svoris gali sukelti miego apnėją ar kitus miego sutrikimus, jis taip pat didina depresijos riziką, neigiamai veikia reprodukcinę sistemą. Remiantis statistika, daugeliu atvejų nutukę žmonės serga sunkesne COVID-19 forma, jiems tris kartus dažniau prireikia stacionarinio gydymo.

Kada rekomenduojama operacija

Nutukimu sergantys žmonės dažniausiai mėgina mesti svorį įvairiomis dietomis ar fiziniu aktyvumu, tačiau dažnai nusivilia rezultatais. V.Eismontas sako, kad daugeliu atveju šiai ligai įveikti prireikia kompleksinio gydymo, o viena jo dalių – bariatrinė (skrandžio mažinimo) operacija.

Chirurginis nutukimo gydymas rekomenduojamas esant konkrečioms indikacijoms, kai kitos taikytos svorio metimo priemonės neduoda pakankamo efekto. Operacija rekomenduojama pacientams, kurie serga II laipsnio nutukimu (KMI didesnis nei 35) ir turi bent vieną su nutukimu susijusią gretutinę ligą (arterinę hipertenziją, padidėjusį cholesterolio kiekį, cukrinį diabetą, sąnarių, stuburo pažeidimus ir kt. ) arba kai yra nustatomas III laipsnio nutukimas (KMI didesnis nei 40). Pasak patyrusio specialisto, bariatrinė chirurgija šiuo metu pripažįstama kaip efektyviausia svorio mažinimo priemonė, padedanti pasiekti ilgalaikių rezultatų ir užkirsti kelią gretutinėms ligoms ir sveikatos sutrikimams.

Nutukimo gydymui chirurginiu būdu Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, dažniausiai taikomos dviejų rūšių operacijos – vertikalioji skrandžio rezekcija ir skrandžio apylankos operacija. Auksinio bariatrinės operacijos standarto, idealiai tinkančio visiems žmonėms, nėra. Kiekvienu atveju konsultacijos metu įvertinus paciento kūno masės indeksą, sveikatos būklę, gretutines ligas, amžių bei jo lūkesčius, parenkamas tinkamiausias ir saugiausias operacijos metodas.

Vertikalioji skrandžio rezekcija

Gydytojo teigimu, pasaulyje dažniausiai taikoma skrandžio mažinimo operacija yra vertikalioji skrandžio rezekcija. Šis metodas yra techniškai lengvesnis, mažesnė komplikacijų rizika, todėl visame pasaulyje jų atliekama apie 60–70 proc. Operacijos metu iš pilvo ertmės pašalinama didžioji dalis (apie 80 proc.) skrandžio ir suformuojamas nedidelis (apie 100 ml) vamzdelio formos skrandis. Dėl skrandžio tūrio sumažinimo žmogus po operacijos gali suvalgyti labai mažai maisto, o kai maisto suvalgoma mažai – gaunama ir mažai kalorijų. Taikant šį metodą, toje skrandžio dalyje, kuri yra pašalinama, lieka vadinamieji alkio receptoriai ir eliminuojamas alkio hormonas – grelinas. Todėl dingsta ir nuolatinis alkio jausmas.

„Per pirmus dvejus metus po šios operacijos galima tikėtis 60–70 proc. perteklinės kūno masės sumažėjimo“, – teigia gydytojas.

Skrandžio apylankos operacija

Skrandžio apylankos operacijos metu taip pat suformuojamas labai mažas, apie 50–70 ml talpos, skrandis, kuris keliose vietose sujungiamas su plonąja žarna. Perteklinė skrandžio dalis iš pilvo ertmės nepašalinama – ji lieka pilvo ertmėje. Tačiau maistas į ją ir dvylikapirštę žarną nebepatenka. Suvalgytas maistas „apeina“ didžiąją skrandžio dalį, dvylikapirštę žarną ir dalį plonojo žarnyno ir tik tada  pradedamas virškinti, todėl įsisavinamas mažesnis jo kiekis. Dėl skrandžio tūrio sumažinimo ir vėlyvo maisto virškinimo ši operacija taip pat užtikrina efektyvų kūno svorio sumažėjimą.

Abi šios operacijos yra minimaliai invazinės, jos atliekamos laparoskopiniu būdu, darant 4–5 nedidelius, iki 1 cm, pjūvelius. Didžiausias pjūvis, per kurį vertikaliosios skrandžio rezekcijos atveju pašalinama perteklinė skrandžio dalis, yra 2 cm.

Operacijų metu taikoma bendrinė nejautra, todėl pacientas nejaučia skausmo ar kitų nemalonių pojūčių. Priklausomai nuo paciento kūno masės indekso ir tam tikrų anatominių ypatybių, operacijos trukmė – nuo 1 iki 2,5 valandų.

Kaip pasiruošti operacijai

 V.Eismontas sako, kad, siekiant kuo geresnio operacijos rezultato, prieš ją atliekant būtina atmesti kitų ligų, galinčių nulemti antsvorį, tikimybę. Pasak jo, antinksčių problemos, endokrininės ligos ir kt. taip pat gali būti nutukimo priežastimi.

„Jeigu nutukimo priežastis yra kita liga, o ne kalorijų perteklius, rezultato nebus. Operacijos daromos, kai antsvoris svoris susidaro dėl kalorijų pertekliaus“, – atkreipia dėmesį specialistas.

Gydytojas pasakoja, jog visiems, apsisprendusiems atlikti operaciją, likus mėnesiui iki jos rekomenduojama valgyti kuo mažiau angliavandenių ir kuo daugiau baltymų turinčio maisto. Taip iki operacijos galima numesti apie 7 kg svorio. Atsikratydamas šių kilogramų, žmogus sumažina ir kepenų dydį. Pasak gydytojo, visų antsvorio turinčių pacientų didelis ne tik skrandis – jų kepenys taip pat gerokai padidėjusios. Sumažėjusios kepenys užtikrina ne tik sklandesnę operacijos eigą, bet ir geresnę paciento savijautą po operacijos.

 „Tačiau kontrolė visada paliekama pačiam žmogui ir jau nuo jo paties priklauso, kiek jis pasiruošęs stengtis dėl geresnių operacijos rezultatų ir savo sveikatos“, – sako pašnekovas.

Po operacijos

Po operacijos 1–2 dienas rekomenduojama praleisti stacionare, vėliau, nesant komplikacijų, pacientas išleidžiamas namo, o priežiūra tęsiama ambulatoriškai. Kelias dienas po operacijos gali būti jaučiamas nedidelis skausmas, jam malšinti gali būti naudojami medikamentai, kuriuos skiria operavęs gydytojas. Taip pat gali pasireikšti lengvas pykinimas, virškinimo sutrikimai; jie praeina per mėnesį. Apie mėnesį reikėtų riboti aktyvią fizinę veiklą, vengti didelių krūvių.

Iš esmės keičiasi mitybos įpročiai, pirmą mėnesį po operacijos privalomas tik skystas arba trintas maistas. Išleidžiant pacientą po operacijos, jam duodamas pirmo mėnesio mitybos planas, dažnai pakonsultuoja ir gydytojas dietologas. Per 3–4 savaites didžioji dauguma pacientų visiškai pripranta prie pasikeitusio gyvenimo būdo ir grįžta į darbą, sportą ar kitą įprastą kasdienę veiklą.

Tačiau rekomendacijos išlieka ir toliau, tik jų laikytis jau būna daug lengviau nei pirmą mėnesį po operacijos. „Esminė taisyklė – po skrandžio mažinimo operacijos negalima vienu metu valgyti ir gerti skysčių, nes skysčiu suvilgytas maistas gali neužsilaikyti skrandyje, ir žmogus nesukontroliuos suvartotų kalorijų“, – aiškina gydytojas.

Kokio rezultato tikėtis

Gydytojo teigimu, jeigu operacija atliekama pagal indikacijas ir nėra kitų nutukimo priežasčių, svoris po jos krenta visada. Didesnė problema – sumažėjusio svorio išlaikymas. Trokštamam rezultatui pasiekti neužtenka pasidaryti operaciją, reikia ir paties žmogaus pastangų. Tačiau, pasak specialisto, sumažins skrandį, jų prireikia daug mažiau. Dauguma žmonių po operacijos jaučiasi labiau motyvuoti, iš esmės keičia gyvenimo būdą, tampa aktyvūs, sportiški, atranda naujus pomėgius, kuriems iki tol dažnai trukdydavo svoris. Pasikeičia žmonių mąstymas, didėja pasitikėjimas savimi, jie supranta, kad ilgalaikiai rezultatai priklauso nuo jų pačių.

V.Eismontas primena, kad šios operacijos yra pats efektyviausias nutukimo gydymo metodas. Kūno svorio sumažėjimas pagerina sveikatą apskritai ir padeda išvengti rimtų ligų.

Rekomenduojami video