Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Skiepai nuo meningokoko infekcijos – už minimalią algą

Ne visi tėvai išgali vaikus paskiepyti nuo brangios meningokokinės infekcijos – retos, tačiau labai pavojingos ligos. Be to, ne visos šalies poliklinikos gali pasiūlyti nuo šios infekcijos apsaugančių vakcinų.

Kainų žirklės

Nutarusi nuo meningokokinės infekcijos paskiepyti savo dvejų ir ketverių metų vaikus, vilnietė Edita susidūrė su nemaža problema. Sostinės Naujininkų poliklinika, kur prisiregistruota visa jos šeima, tokių skiepų neturi.

Moteris ėmė domėtis galimybe paskiepyti atžalas kitose sostinės gydymo įstaigose. „Tarkim, Antakalnio ar Šeškinės poliklinikose vakcinų nuo meningokokinės infekcijos yra, jų kaina – apie 105–110 eurų, tačiau šios gydymo įstaigos neparduoda skiepų ne savo pacientams. Santariškių vaikų ligoninėje šios vakcinos nėra, tačiau užsiregistravus pediatro konsultacijai yra galimybė skiepų užsisakyti. Jie pristatomi per tris mėnesius ir kainuoja 112 eurų“, – pasakojo pašnekovė.

Pradėjusi domėtis, kur dar galėtų paskiepyti vaikus, moteris suprato, kad gali tekti papildomai patuštinti piniginę. „Kadangi valstybinėse gydymo įstaigose vakcinos nepavyko gauti, ieškojome kitų variantų. Pavyzdžiui, vienoje privačioje gydymo paslaugas teikiančioje bendrovėje skiepai nuo meningokokinės infekcijos kainuoja 135 eurus, kitoje – tiek pat, tačiau dar privaloma paploti 10 eurų už pačią procedūrą bei 20 eurų už gydytojo konsultaciją. Tad kainų žirklės valdiškose ir privačiose gydymo įstaigose – gana didelės, – pasakojo vilnietė. – Auginame dvi atžalas, norime jas apsaugoti nuo gyvybei pavojingos ligos, tad esame pasiryžę mokėti už vakcinas didžiulius pinigus. Tačiau mus piktina, kad turime už skiepus permokėti ir turtinti privatininkus.Nesame turtuoliai, o vienam vaikui reikia dviejų vakcinų. Vadinasi, keturios vakcinos po 135 eurus mūsų šeimos biudžetą patuštins 540 eurų“, – kalbėjo Edita.

Pasak sostinės Karoliniškių poliklinikos Vaikų ligų skyriaus vedėjos Živilės Mikalauskienės, dažniausiai šalyje nustatoma B tipo meninigokokinė infekcija. „Ši liga labiausiai tyko mažų vaikų nuo pusės iki ketverių metų, kai formuojasi jų imunitetas, ir vyresnio amžiaus paauglių, daug laiko praleidžiančių susibūrimo vietose, – sakė gydytoja. – Rekomenduočiau skiepyti vaikus nuo meningokoko B infekcijos. Mes, gydytojai, norėtume, kad ši vakcina būtų įtraukta į Valstybinį skiepų kalendorių. Tiek mums, tiek tėveliams būtų mažiau baimių. Išsivysčiusios šalys, tokios kaip Anglija ar Airija, nuo šios infekcijos skiepija vaikus jau nuo dviejų mėnesių.“

Baisiausia – žaibinė meningokokinė infekcija, kuri išguldo sveikus, retai infekcinėmis ligomis sirgusius vaikus.

Vieno karto neužtenka

Biržų rajono savivaldybės poliklinikos skiepų kabineto bendrosios praktikos slaugytoja Ramunė Kulbienė sakė, kad šiemet nuo minėtos infekcijos paskiepyta 10 vaikų, daugiausia nuo 2 iki 5 metų. Vakcina – ne visiems įperkama, todėl įstaiga užsako nedidelius jos kiekius.

Anot medikų, jei skiepijamas jaunesnis nei 2 metų vaikas, reikia 3 injekcijų, kurių kiekviena kainuoja beveik visą minimalų mėnesinį atlyginimą. Jei vaikas vyresnis – skiepijama dukart.

„Vakcina brangi, bet žmonės yra išsigandę, todėl kai kurie tėvai atžalas skiepija. Sunkiausia šią infekciją nustatyti mažiukams, o ji itin greitai progresuoja. Jei liga diagnozuojama laiku, ji pagydoma. Bet jei uždelsiama, infekcija tampa grėsminga“, – teigė Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Vilius Povilionis.

Susidomėjimas išaugo

Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Regina Mačiulaitienė teigė, kad skiepais nuo meningokokinės infekcijos tėvai domisi, tačiau didelio ažiotažo nėra. Suvalkijos sostinės medikai turi tik mokamą vakciną nuo B tipo meningokoko. Todėl marijampoliečiai skiepyti vaikų neskuba ir laukia, kol polikliniką pasieks nauja keturvalentė vakcina nuo 4 tipų meningokoko sukėlėjų.

„Jei pacientai nori ir išgali sumokėti, turime galimybę paskiepyti. Kai tik atsirado vakcina, buvo metas, kai reikėjo jos laukti dvi savaites. Dabar laukti nebereikia. Mūsų istaigoje skiepytis nuo meningokokinės infekcijos gali visi, ne tik mūsų pacientai“, – aiškino R.Mačiulaitienė. Pasak jos, būtų idealu, jeigu skiepai vaikams būtų nemokami, kaip ir kitose turtingesnėse šalyse.

Atidedama ateičiai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, vien per praėjusius metus meningokokinė infekcija nusinešė keturių vaikų nuo 8 mėnesių iki 7 metų gyvybes. Iš viso pernai registruoti 22 meningokokinės infekcijos atvejai – 5 suaugusiesiems ir 17 vaikų. 2015 m. iš 74 registruotų meningokokinės infekcijos atvejų 7 buvo mirtini, 2014-aisiais registruotos 5 mirtys iš 71 atvejo, 2013 m. – 11 mirčių iš 89 atvejų.

Apie tai, kad skiepai nuo meningokokinės infekcijos galėtų būti valstybės kompensuojami, kalbėta ir diskutuota ne kartą. Prieš metus Seimo Sveikatos (?) reikalų komitete nutarta, kad vakcina nuo šios infekcijos galėtų būti kompensuojama ne anksčiau nei 2018 m. Skaičiuojama, kad tokie skiepai per metus valstybei papildomai kainuotų apie 8 mln. eurų. Šiuo metu visai vakcinavimo programai numatyta 8,7 mln. eurų.

Pavojaus zona

Didesnę riziką susirgti meningokokine infekcija turi: rūkantys asmenys, vaikai, kenčiantys nuo pasyvaus rūkymo, žmonės, persirgę gripu, kitomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, taip pat žmonės, kurių nusilpęs imunitetas.

Simptomai: karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų tempimas, sąnarių bei raumenų skausmai, vaikams dar yra būdingas nuolatinis verksmas, atsisakymas valgyti, gerti, hemoraginis bėrimas.

Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama

Reguliariai plauti rankas.

Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, o panaudotas išmesti į šiukšliadėžę).

Reguliariai vėdinti ir valyti patalpas.

Svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

ULAC

 

Lijana Cibulskienė, Rima Kazakevičienė, Vida Tavorienė

 

Rekomenduojami video