Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sergamumas tuberkulioze Lietuvoje mažėja

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tuberkuliozė (TB) yra viena pagrindinių mirties nuo infekcinių ligų priežasčių pasaulyje. Nepaisant to, kad TB galima išvengti ir ji yra išgydoma, pasaulyje kiekvieną dieną TB suserga apie 30 tūkst. žmonių, miršta – apie 3 560 žmonių. Skelbiama, kad pasaulinės pastangos kovojant su TB nuo 2000 metų išgelbėjo 75 mln. gyvybių. Lietuvoje sergamumas šia liga mažėja.

Priklauso nuo pažeistos vietos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, pastarąjį dešimtmetį sergamumas TB kasmet palengva mažėja. Pernai mūsų šalyje užfiksuota 611 naujų TB atvejų (sergamumo rodiklis 21,3 atvejai 100 tūkst. gyventojų), 38 mirtys, 2022 m. – 657 nauji atvejai (sergamumo rodiklis 23,2 atvejai 100 tūkst. gyventojų), 29 mirtys.

TB – lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia TB mikobakterijos. Sukėlėjas dažniausiai pažeidžia plaučius, tačiau gali pažeisti ir kitus organus (kaulus, inkstus ir kt.). TB sukėlėjai plinta per orą dalelėmis. Sergantis atvira plaučių TB, žmogus išskiria bakterijas kosėdamas, čiaudėdamas, kalbėdamas. Rizika užsikrėsti kyla artimai ir ilgai bendraujant su sergančiu žmogumi.

TB simptomai priklauso nuo to, kokia kūno vieta yra pažeista. Europoje maždaug 75 proc. atvejų TB pažeidžia plaučius.

Ne visi užsikrėtę suserga

Tam tikrais atvejais žmogus gali būti užsikrėtęs TB mikobakterijomis, bet nesirgti. Tokiais atvejais bakterijos nėra aktyvios organizme, jos nesidaugina, asmeniui nepasireiškia ligai būdingi simptomai (ilgai trunkantis kosulys, skausmas krūtinėje, gausus naktinis prakaitavimas ir kt.) ir liga nėra platinama, todėl toks asmuo nėra pavojingas aplinkiniams. PSO teigimu, maždaug ketvirtadalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę TB bakterijomis. Nustatyta, kad tik 5–10 proc. asmenų, užsikrėtusių TB bakterijomis, per gyvenimą suserga TB.

Svarbiausia – kuo anksčiau diagnozuoti

Daugeliu atvejų TB yra išgydoma, ypač jeigu gydymas pradedamas anksti ir baigiamas visas vaistų kursas. Gydomas pacientas turi griežtai laikytis gydymo režimo, priešingu atveju jis nepasveiks ir platins infekciją toliau. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo mažesnė tikimybė susirgti sunkesne forma ar užkrėsti kitus. Svarbiausia pradėjus gydymo kursą – jį užbaigti, nes kitu atveju vystosi atsparios vaistams TB formos, kurias išgydyti ypač sunku ir gydymas trunka keletą metų.

Šiek tiek istorijos

Kovo 24-ąją minima pasaulinė TB diena. Ji pasirinkta neatsitiktinai – būtent šią dieną 1882 m. daktaras Robertas Kochas paskelbė apie TB sukeliančios bakterijos Mycobacterium tuberculosis atradimą. Minėtas atradimas atvėrė kelią TB diagnostikai ir gydymui.

1700 metais TB buvo vadinama baltuoju maru dėl pacientų blyškumo. Viduramžiais kaklo ir limfmazgių TB buvo vadinama skrofulioze. Buvo manoma, kad skrofuliozė yra kitokia liga nei plaučių TB.

Prieš atrandant TB sukeliančias bakterijas buvo manoma, kad ši liga yra paveldima. 1800 metų pradžioje Naujojoje Anglijoje kilo „vampyrų panika“. Mieste kilus TB protrūkiui, buvo įtariama, kad pirmasis nuo TB miręs šeimos narys grįžta kaip vampyras ir užkrečia likusius šeimos narius. Norėdami sustabdyti vampyrus, miestiečiai iškasdavo įtariamo vampyro kapą ir atlikdavo ritualą.

Parengta pagal NVSC

Rekomenduojami video