Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Senstant mažėjantį hormonų kiekį gali padidinti pakoreguota mityba

Senstant organizme ima mažėti kai kurių hormonų – vis dažniau žmonės prašo gydytojų paskirti hormonų, kai jų trūksta, tačiau tai – ne išeitis, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Pasak jo, nors laiko sustabdyti negalime, galime koreguoti mitybą – tai padės ne tik išlaikyti norimą svorį, bet ir prailginti jaunystę.

„Hormonai valdo šimtus procesų mūsų kūne – nuo temperatūros, širdies ritmo iki nuotaikų, kalorijų deginimo ar seksualinio potraukio. Žmogui senstant silpnėjanti endokrininės sistemos funkcija pasireiškia daugybe nemalonių signalų. Todėl nenuostabu, kad ieškoma būdų, kaip to išvengti“, – pasakoja gydytojas A. Unikauskas.

Anot jo, hormonai išskiriami tiesiai į kraują, kuriame jie prisijungia prie receptorių: „Hormono pavidalu organizmas gauna komandą, kad reikia atlikti tam tikrą funkciją, o atlikus funkciją iš receptoriaus zonos į liauką parkeliauja informacija apie atliktą darbą.“

Senstant organizme ima mažėti šių hormonų: testosterono, estrogeno, skydliaukės bei augimo hormonų. „Vis dažniau žmonės prašo gydytojų paskirti hormonų, jeigu jų trūksta. Yra ir sintetinių, ir bioidentiškų hormonų, bet jie ne visada išsprendžia problemą“, – tikina medikas.

Vartojami hormonai turi ne tik nemažą šalutinį poveikį, bet ir atpratina liaukas pačias gaminti hormonus. „Tai – ne išeitis. Žmogus bus priverstas visą gyvenimą juos vartoti“, – perspėja A. Unikauskas.

Liaukos nebegamina hormonų veikiamos priešinių hormonų – insulino, estrogeno ir kortizolio. „Šie hormonai gali blokuoti arba neutralizuoti kitus hormonus, pavyzdžiui, riebalus deginančius hormonus arba testosterono veiklą“, – sako medikas.

Taip pat hormonų gamybą stabdo insulinas, tik iš kitos pusės – jis gali padidinti androgenų kiekį moterims ir sumažinti testosterono kiekį vyrams. „Androgenai yra vyriški hormonai ir dėl to moterims gali išsivystyti policistinių kiaušidžių sindromas. Esant šiam sutrikimui moterims padidėja veido srities plaukuotumas, ima slinkti plaukai, sustorėja balsas“, – aiškina A. Unikauskas.

Hormonų veiklą gali išbalansuoti ir endokrininiai trikdytojai: „Yra daugybė duomenų apie tai, kaip endokrininę sistemą veikia pesticidai, insekticidai, herbicidai, sunkieji metalai. Tai galioja tiek vyrams, tiek moterims. Dėl aplinkoje esančių chemikalų ir mūsų hormoninės sistemos sudėtingumo tam tikri hormonai nustoja tinkamai veikti. Kai kurie padariniai gali pasireikšti tik praėjus nemažai laiko, kad ir po 10 metų.“

Nesveikas maistas ir alkoholis sukelia kepenų suriebėjimą, o tai trikdo hormonų pusiausvyrą. A. Unikauskas pažymi, kad didelė tikimybė, jog žmonių, kurie gulėdami ant kairio šono jaučiasi negerai, kepenys yra suriebėjusios: „Tokios kepenys yra didesnės ir sunkesnės, atsiranda didesnis slėgis ir širdžiai tai nepatinka.“

Gydytojas A. Unikaukas pataria, ką daryti, kad hormonų kiekis organizme padidėtų:

– išbandykite ketogeninę mitybą,

– praktikuokite protarpinį badavimą,

– išvalykite savo organizmą – valgykite daugiau kryžmažiedžių šeimos daržovių.

„Savo gyvenime viskam daryti įtakos tikrai negalime. Mes negalime sustabdyti laiko, bet galime rinktis natūraliai užaugintą maistą ir koreguoti savo mitybą. Ne tik dėl svorio, bet ir dėl ilgiau nesibaigiančios jaunystės“, – tikina A. Unikauskas.

 

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Rekomenduojami video