Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šeimos gydytojas domėsis ir naudojimosi internetu įpročiais

Interneto naudojimui tampant vis opesne problema visame pasaulyje, įgūdžių atpažinti probleminį interneto naudojimą vis dar stinga ne tik visuomenėje, bet ir tarp specialistų. Tačiau netrukus šeimos gydytojo klausimas, kaip mes ar mūsų vaikai naudojasi internetu, turi tapti norma: būtent tai rekomenduoja mokslininkų parengta ugdomoji medžiaga šeimos gydytojams bei psichikos sveikatos specialistams. Ši informacija, skirta padėti kuo anksčiau atpažinti probleminį interneto naudojimą, gali būti aktuali kiekvienam, kuris domisi technologijų poveikiu sveikatai.

Interneto naudojimas yra neatsiejamas nuo šiuolaikinio gyvenimo, tačiau tam tikrai daliai žmonių jis tampa probleminiu ir trikdo tiek fizinį, tiek socialinį funkcionavimą. Probleminiu interneto naudojimas tampa tada, kai veikla internete (dažniausiai socialinių tinklų tikrinimas, naršymas, žaidimai, lošimas, pornografijos žiūrėjimas, apsipirkinėjimas) pasireiškia kaip nevaldomas įprotis, trikdantis svarbias asmens gyvenimo sritis: sveikatą, santykius, mokslus, darbą. „Tai elgesio priklausomybės – santykinai nauja ir kuo toliau, tuo aktualesnė problema. Ypač tarp jaunimo. Pasaulio sveikatos organizacija elgesio priklausomybes neseniai naujoje klasifikacijoje priskyrė prie priklausomybių, ko anksčiau nebuvo“, – sako Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) direktorius dr. Emilis Subata. Jo teigimu, specialistams būtina gilinti savo žinias ir tobulinti įgūdžius, kad galėtų efektyviau padėti su šia problema susiduriantiems žmonėms – tam ir skirta naujoji specialistams parengta RPLC medžiaga.

Kuo anksčiau pastebėti probleminį interneto naudojimą (PIN) gali šeimos gydytojai, atkreipdami dėmesį į interneto naudojimo įpročius eilinių sveikatos patikrinimų metu ar tada, kai sudėtinga rasti nusiskundimų dėl prastos savijautos priežastis – įvairūs neaiškios kilmės negalavimai gali turėti sąsajų su probleminiu interneto naudojimu. Į veiklų internete tikslus, trukmę, fizinius su pertekliniu interneto naudojimu susijusius negalavimus svarbu atkreipti dėmesį ir psichikos sveikatos specialistams.

Moksliniai tyrimai rodo, kad kone kas dešimtas žmogus pasaulyje gali susidurti su probleminiu interneto naudojimu. „Tai rimta psichikos sveikatos problema visame pasaulyje, – sako dr. Julius Burkauskas, LSMU Neuromokslų instituto klinikinis psichologas, Skaitmeninės etikos centro ekspertas. – Problemą didina tai, kad skaudžias pasekmes paprastai patiria ne tik pats PIN patiriantis asmuo, bet ir jo šeima bei aplinkiniai. Todėl itin svarbu padėti specialistams geriau atpažinti ir vertinti probleminio interneto naudojimo požymius ir sukaupti žinių, kaip teikti pagalbą.“

Šeimos gydytojams ir psichikos sveikatos specialistams parengta medžiaga pasiekiama vaizdo ir teksto formatu.

RPLC vadovas E.Subata atkreipė dėmesį, kad elgesio priklausomybių turintys asmenys pagalbos gali kreiptis į RPLC filialų ambulatorinius skyrius.

Parengta pagal RPLC

Rekomenduojami video