Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rytinis kavos puodelis – ne vienintelis būdas pabusti

Kiekvieno žmogaus fiziologiniai poreikiai yra skirtingi: ko pakanka vienam, kitam gali būti per mažai. Taip yra ir su miegu, kurio stygiumi skundžiasi daugelis. Kaip pasijusti žvaliam apsieinant be didelės kofeino dozės?

Trumpalaikės priemonės

Dažniausiai jaunam ir vidutinio amžiaus žmogui rekomenduojama bent jau 7–8 val. poilsio, o vaikams – nuo 9 valandų, priklausomai nuo amžiaus. Jau nuo 30-ies metų ima trumpėti gilaus miego fazė, todėl vyresnio amžiaus žmonėms atsikelti yra kur kas lengviau nei jaunesniems.

„Mūsų organizmas turi labai gerą atmintį, todėl tinkamai nepailsėjus, nuovargis kaupiasi ir organizmas stengiasi patenkinti miego poreikį. Dažnu atveju daugelis žmonių miego stygių bando kompensuoti stimuliuojančiais produktais, tokiais kaip kava arba greitu energijos šaltiniu – cukrumi. Tai trumpalaikės priemonės, dažniausiai duodančios 30 minučių efektą, bet išbalansuojančios mūsų organizmą“, – sako vaistininkė Raimonda Truncė.

Per daug kofeino slopina

Pasak vaistininkės, kofeinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, taip pakeldamas kraujospūdį ir padidindamas širdies plakimo dažnį, todėl gali sukelti galvos spaudimo pojūtį. Kad ir kaip atrodytų keista, itin didelis kavos kiekis, jos perdozavimas, pradeda veikti priešingai – atsiranda slopinimo jausmas.

„Jei vis tiek neįsivaizduojate savo rytinės rutinos be kavos puodelio ir jos aromato, rinkitės kavą su nedideliu kiekiu vandens, pavyzdžiui, espreso. Vyrauja neteisinga nuomonė, kad espreso yra labai stipri kava – ji tik aromatinga dėl didelio eterinių aliejų kiekio, o kofeino joje mažai, nes kofeinas yra beskonė ir bekvapė medžiaga, tirpi vandenyje, todėl kuo ilgesnis sąlytis su vandeniu, kuo ilgiau mes kavą geriame, tuo daugiau kofeino suvartojame. Dėl tos pačios priežasties geriau rinktis kavą iš aparato nei plikyti puodelyje. Jei visgi plikote kavą puodelyje, rekomenduočiau jau paruoštą gėrimą persipilti, kad nebebūtų sąlyčio su kavos pupelėmis“, – pataria R.Truncė.

Arbata ir stiklinė vandens

Kavą galima keisti arbatomis – juodąja, žaliąja ar mačią. Tačiau jas taip pat būtina vartoti atsakingai, mat šiose arbatose irgi daug kofeino, kurio dideli kiekiai veikia širdies, kraujagyslių bei nervų sistemą.

„Rekomenduojama kofeino paros norma – iki 300 mg. Tai maždaug trys puodeliai kavos. Tačiau reikia neužmiršti, kad kofeino yra įvairiuose saldžiuose gėrimuose, kepiniuose ir šokolade“, – vardija vaistininkė.

Vienas iš jos patarimų – tik pabudus išgerti stiklinę vandens, geriausia kambario ar kūno temperatūros, nes organizmas per naktį ištrokšta ir reikia atkurti skysčių balansą. Kartu suaktyvės ir visos organizmo funkcijos.

Režimo korekcijos

„Jei jaučiatės nuolat pavargę ir neišsimiegoję, pirmiausiai derėtų peržvelgti režimą. Kad ir kaip banaliai tai skambėtų, režimas yra gero ir produktyvaus miego pagrindas. Labai svarbu pažinti savo organizmo ciklus, kada yra aktyvumo, o kada ramybės fazė. Pirmiausia reikėtų atsisakyti televizoriaus ir išmaniųjų įrenginių miegamajame, nes labai dažnai sau padarome meškos paslaugą, praradę laiko nuovoką praleidžiame ramybės fazę ir aktyvuojame organizmą“, – akcentuoja R.Truncė.

Antras patarimas, anot jos, kasdien stengtis eiti miegoti tuo pat metu, įskaitant ir savaitgalius, nes taip įsijungia organizmo cikliškumas – organizmas tarsi užsiprogramuoja. Bandymas savaitgaliais atsigriebti taip pat trikdo miego režimą.

„Bandykite organizmą įvesti į režimą palaipsniui, kad nejaustumėte diskomforto ar staigių pokyčių. Kas keletą dienų ankstinkite atsigulimą pusvalandžiu, kol pasieksite ramybės laiką“, – aiškina vaistininkė.

VL

Rekomenduojami video