Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rotavirusinė infekcija: ką daryti?

Šaltuoju metų laikotarpiu registruojant vis daugiau susirgimų rotavirusine infekcija, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento epidemiologai primena, kad ši ūmi virusinė liga, pasireiškianti vėmimu, viduriavimu, pilvo skausmais, karščiavimu, gali sukelti ir pavojų gyvybei.

Anot specialistų, infekcija ypač pavojinga kūdikiams, kuriems dėl skysčių ir gyvybiškai svarbių mikroelementų netekimo vemiant ir viduriuojant neretai prireikia ir gydymo ligoninėje.

Tačiau nuo šios žarnyno infekcijos sukeliamo viduriavimo ir su tuo susijusių grėsmingų pasekmių mažuosius galima apsaugoti.

„Turime efektyvią vakciną nuo rotavirusinės infekcijos. Ji ypatinga tuo, kad yra ne leidžiama, o geriama, tai yra, įlašinama kūdikiui į burną“, – pabrėžia epidemiologai.

Šiemet Vilniaus apskrityje registruota 611 rotavirusinės infekcijos atvejų, iš kurių – per 85 proc. – vaikai.

Simptomai gali sukelti pavojingas pasekmes

Rotavirusai lengvai plinta tarp kūdikių ir mažų vaikų. Jie gali sukelti sunkų viduriavimą, vėmimą, karščiavimą, pilvo skausmus, apetito trūkumą. Be to, susirgti šia liga galima daugiau nei vieną kartą.

Vemiant ar viduriuojant netenkama daug skysčių, todėl gresia dehidratacija. Kūdikiams, ypač neišnešiotiems naujagimiams, taip pat vaikams kyla didesnė dehidratacijos rizika. Didelis vandens kiekio organizme sumažėjimas gali kelti pavojų gyvybei. Ne mažiau pavojingos yra ir kitos stipraus vėmimo ar viduriavimo pasekmės – elektrolitų apykaitos sutrikimai, acidozė arba, paprastai tariant –organizmo skysčių rūgštingumo padidėjimas, taip pat maža gliukozės koncentracija kraujyje.

Kaip sustabdyti ligą? 

Norint kontroliuoti rotavirusinės infekcijos plitimą, svarbu nepamiršti tinkamos rankų higienos bei aplinkos valymo. Specialistai primena, kad rankas reikia plauti ne tik pasinaudojus tualetu, bet ir grįžus namo, prieš valgį ar maisto gaminimą.

Kadangi rotavirusai pradedami platinti kelias dienas iki simptomų pradžios, dažnai šių priemonių infekcijos plitimui sustabdyti nepakanka. Geriausia priemonė apsisaugoti nuo rotaviruso – skiepai.

Duomenys rodo, jog maždaug 70 proc. paskiepytų vaikų nesusirgs, o didžioji dalis – 9 iš 10 – paskiepytų nuo rotavirusinės infekcijos vaikų bus apsaugoti nuo sunkios šios ligos eigos.

Kūdikiai skiepijami nemokamai

Nemokama rotavirusinės infekcijos vakcina yra įtraukta į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Vakcinos yra geriamosios, todėl išvengiama nemalonaus adatos dūrio ar su dūriu siejamų nepageidaujamų reakcijų (skausmo dūrio vietoje, patinimo ar paraudimo).

Priklausomai nuo gamintojo, skiepijimo schemą sudaro 2 ar 3 dozės. Rekomenduojama, kad pirma dozė būtų sugirdoma 2 mėn. amžiaus kūdikiui, antra – 4 mėn. amžiaus kūdikiui, o trečia (jeigu skiepijimo schemą sudaro 3 dozės) – 6 mėn. amžiaus kūdikiui. Pirmąją dozę galima sugirdyti jau nuo 6 savaičių, tarp dozių būtina daryti ne trumpesnes kaip 4 savaičių pertraukas. Priklausomai nuo gamintojo nurodytų indikacijų, vakcinacijos kursas turėtų būti baigtas, kol vaikui sukanka 24 arba 32 savaitės. Labai dažnai vyresni vaikai bei suaugę jau būna sirgę rotavirusine infekcija, todėl jie nėra skiepijami.

Visais atvejais dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Rekomenduojami video