Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Protiniai dantys – traukti ar palikti?

Apie protinius dantis visuomenėje sklando įvairios nuomonės. Svarstoma, ar išdygus juos iš karto šalinti, ar sugedus gydyti, ar tiesiog palikti ramybėje. Burnos chirurgė Ieva Gendvilienė teigia, kad kiekvienas atvejis yra individualus, todėl atsakymą, ką daryti, sužinosite tik apsilankę pas specialistą.

Jeigu protiniai dantys pilnai išdygę burnos ertmėje, yra sveiki bei kontaktuoja su priešingo žandikaulio protiniu dantimi, jie yra laikomi trečiaisiais krūminiais dantimis ir atlieka įprastinę kramtymo funkciją.

„Jei protiniai dantys atlieka kramtymo funkciją ir pacientas geba juos kokybiškai išsivalyti, tokių dantų nešaliname“, teigia gydytoja.

Pasak jos, itin svarbi gera protinių dantų priežiūra, nes jie yra silpnesni nei kiti nuolatiniai dantys. Protinių dantų užuomazgos formuojasi, kai vaikui yra 6–14 m., tad jų kokybinei sudėčiai bei anatominei sandarai įtakos turi vartojamas maistas, persirgtos ligos, vitaminų ir mineralų vartojimas. Palyginimui – visų kitų dantų užuomazgos susiformuoja vaisiaus stadijoje.

„Kitas svarbus dalykas – greta šių dantų esančios minkštųjų audinių struktūros. Protinius dantis prižiūrint netinkamai, vystosi minkštųjų audinių uždegimas, kuris gali grėsti sunkiomis komplikacijomis“, perspėja specialistė.

Protiniai dantys išdygsta ne visiems. Pasak statistikos, apie 20 proc. žmonių visai neturi protinių dantų užuomazgų. Manoma, kad evoliucijos eigoje protinių dantų neturėtų likti. Dėl pasikeitusių mitybos įpročių, daugėjant termiškai apdoroto maisto, kurio nereikia graužti ir stipriai kramtyti, mažėja žandikaulis, nes kaulinis audinys greičiau nei dantys prisitaiko prie pokyčių. Tačiau dėl vietos trūkumo vis dažniau ir protiniai dantys lieka neišdygę arba išdygsta tik dalinai.

I.Gendvilienės teigimu, protiniai dantys yra šalinami dėl įvairių priežasčių: dėl to, kad yra nepagydomai pažeisti, netaisyklingai išdygę, aplink juos kaupiasi minkštasis apnašas, formuojasi apydančio audinių uždegimai, pūlynai (kai pūlių prisirenka į minkštųjų audinių tarpraumeninius tarpus), dėl jų formuojamų cistų, gretimų dantų gadinimo, ortodontiniu tikslu, kartais net dėl navikinių procesų.

Kuo ilgiau protiniai dantys išlieka burnoje, tuo didesnė rizika atsirasti patologijai, taip pat dėl šaknų formavimosi, gretimų struktūrų bėgant laikui sudėtingėja ir jų šalinimo procedūra. Įvairiais tyrimais įrodyta, kad pašalinus protinius dantis, apie 90 proc. atvejų pagerėja gretimų dantų būklė. „Tačiau svarbu žinoti, kad protinių dantų nerekomenduojama šalinti anksčiau nei 17 metų amžiaus, nes gali būti pažeistos žandikaulio augimo zonos“, – pabrėžia gydytoja.

„Jei šalinami susiformavę, bet dėl įvairių priežasčių neišdygę protiniai dantys, tam, kad kuo mažiau būtų traumuojamos gretimos struktūros, operacijos metu atliekami pjūviai, dažnai tenka gręžti kaulą ir dalinti dalimis patį dantį, po to tuos pjūvius užsiūti. Bijoti neverta – bendraujant su gydytojais anesteziologais net labai stiprią baimę galima sėkmingai numalšinti, arba pacientą tiesiog užmigdyti ir pažadinti jau po atliktos operacijos“, – pasakoja chirurgė.

 

Rekomenduojami video