Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Priklausomybės ligas gydys moksliniais metodais

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) planuose – priklausomybės ligų centrų pertvarka. Sveikatos priežiūros reformą planuojantys pareigūnai tikina, kad pokyčiai šioje srityje reikalingi – tai paaiškėjo po priklausomybės ligų centrų veiklos analizės, kurią teko atlikti, kai jų vadovai paprašė šiemet papildomai skirti 300 tūkst. eurų. SAM planuoja sumažinti techninių darbuotojų skaičių, o vietoj jų priimti naujus gydymo metodus taikančius specialistus.

Skirtingi standartai

Atlikta analizė taip pat parodė, kad kai kurie prklausomybės ligų centrai taiko mokslu nepagrįstus, SAM neaprobuotus medicinos metodus.

Kai kuriuose priklausomybės centruose dirba tik vienas gydytojas, kituose itin daug vyresnio amžiaus gydytojų, trūksta specialistų, taikančių naujus priklausomybės ligų gydymo metodus.

Penkiuose priklausomybių ligų centruose 2016 m. gydėsi tik 10 proc. priklausomybės ligomis sergančių pacientų. Ambulatoriškai šiuose centruose pernai gydėsi 10 233 pacientai.

Trūksta specialistų

Dabar žmonės su priklausomybės ligomis gydomi penkiuose centruose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, šiuo metu kiekvienas centras teikia skirtingas paslaugas, nėra vienodo požiūrio į problemų sprendimą ir pagalbą pacientams, centrai patys nustato kokybės standartus ir jais vadovaujasi. „Pavyzdžiui, ne visuose centruose pacientams kartą per metus atliekami privalomi tyrimai dėl ŽIV, hepatito C ir sifilio“ – pripažino sveikatos apsaugos viceministrė Gintarė Šakalytė. Be to, viceministrės teigimu, priklausomybės ligų centruose trūksta skaidrumo atskiriant mokamas ir nemokamas paslaugas, nevienodai panaudojamos sutarčių su teritorinėmis ligonių kasomis sudarymo ir paslaugų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) galimybės, pateikiami nevienodi duomenys, skirtingai tvarkomos apskaitos. „Iki šiol tai buvo biudžetinės įstaigos, už gydymą buvo apmokama iš biudžeto, o ne iš PSDF lėšų. Pamatėme, kad visi penki centrai taiko skirtingas metodikas, principus, pacientams centruose teikiamos skirtingos paslaugos“, – tikino G.Šakalytė.

Nesibaigiančios eilės

Pacientams tenka gerokai palaukti ir eilėse. „Detoksikacijos tenka laukti porą savaičių, norintiesiems dalyvauti Minesotos programoje laukimo laikotarpis svyruoja. Žmogui, priklausomam nuo alkoholio, narkotikų ir kt., reikia skubios pagalbos, nes motyvacija keičiasi labai greitai. Mes turime stengtis, kad tokiems ligoniams nereikėtų laukti“, – įsitikinęs A.Veryga.

Įgyvendinant reformą Vilniaus priklausomybės ligų centras bus pertvarkytas į Priklausomybių gydymo ir reabilitacijos centrą. Iš jo bus koordinuojama Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje esančių centrų veikla. Vienas reikalavimų būsimam nacionaliniam priklausomybės ligų centrui – rengiant metodikas bendradarbiauti su universitetu. Pasak ministro A.Verygos, bus svarstomos galimybės ir dėl medikamentinio gydymo kompensavimo sergant priklausomybės ligomis, pavyzdžiui, rūkantiesiems ar piktnaudžiaujantiesiems alkoholiu.

Nebus kodų ir „torpedų“

„Teisės aktai reikalauja pacientams taikyti moksliškai pagrįstus metodus. Deja, trūkstant nacionalinių klinikinių metodikų, kiekvienas priklausomybės ligų centras rengia vidaus dokumentus, protokolus, atlieka procedūras savaip. Tai neracionalu žmogiškųjų išteklių, gydymo kokybės, inovacijų diegimo požiūriu“, – sakė viceministrė G.Šakalytė.

Bėda ir ta, kad ne visi centrai gydo priklausomybę nuo azartinių lošimų, interneto, valgymo sutrikimų. Tik kai kurie jų turi tam reikiamų metodikų ir specialistų. A.Veryga sakė, kad kartais priklausomybės gydomos ir mokslu nepagrįstais metodais, pavyzdžiui, žmonės koduojami, „torpeduojami“. Ministro nuomone, tai labiau gąsdinimas, psichinė įtaiga, o ne mediciniškai pagrįstas gydymo būdas.

„Priklausomybės liga yra psichikos sutrikimas, ir jeigu žmogus galvoja, kad ją galima pagydyti per penkiolika minučių už penkiolika eurų, jis labai klysta“, – sakė ministras A.Veryga.

Regionuose gyvenantiems pacientams kartais sudėtinga pasiekti priklausomybės ligų centrus. Ateityje galėtų atsirasti priklausomybių konsultantų – ne gydytojų, o specialistų, teikiančių paslaugas žmonėms regionuose tuo metu, kai jiems dar nereikia stacionaraus gydymo. Sujungus priklausomybės ligų centrus, tikimasi sukurti veiksmingesnę vadovavimo sistemą, padidinti paslaugų prieinamumą, pagerinti gydymo kokybę.

Teigiama, kad įgyvendinant pertvarką bus svarstoma, kaip racionaliai panaudoti jau turimas lėšas. Juolab kad šiemet priklausomybės ligų centrams skirtas papildomas finansavimas.

 

 

 

Rekomenduojami video