Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prieššventinė depresija

Prieš gražiausias metų šventes daugelį pradeda kamuoti nuovargis, liūdesys ar tuštuma. Šie jausmai užgožia geras emocijas ir tampa sunkiu išgyvenimu, kuris išnyksta, kai baigiasi šventės.

Jaučiasi nelaimingi

Respublikinės Kauno ligoninės Krizių intervencijos centro vedėja gydytoja psichiatrė Aušra Andriuškevičienė teigė, kad prieššventiniu laikotarpiu padaugėja besikreipiančiųjų dėl lėtinio nuovargio, depresijos ar panašių priežasčių. „Tokiems žmonėms šventės praranda prasmę, neteikia džiaugsmo. Jos parodo, kad jie iš tikrųjų yra nelaimingi, vieniši. Neverta slėpti liūdesio ir ilgesio, geriau įvardyti, kad taip yra. Prieštaringi jausmai – džiaugsmas dėl būsimos šventės ir liūdesys – gali būti išgyvenami kartu“, – sakė gydytoja.

Prieššventinis laikotarpis sukelia stresą, nuovargį ir todėl, kad reikia pasiruošti šventėms, nupirkti dovanas, nepamiršti artimųjų ir kitų brangių žmonių. Tokiu metu išryškėja ir tarpusavio santykių nesklandumai. Moterys jaučiasi spaudžiamos tvarkytis, valyti langus, kepti kūčiukus, organizuoti šventę, nupirkti dovanas. Ruošimasis šventei sukelia ir papildomą įtampą dėl finansų. „Negalėdamas nupirkti dovanų, žmogus lyg išsiskiria iš kitų, jaučia gėdą, – pasakojo psichiatrė A.Andriuškevičienė. – Fizinis nuovargis taip pat turi įtakos.“

Metų pabaigoje daug darbų susikaupia ir darbovietėse, todėl tokį prieššventinį stresą žmonės parsineša į namus. Pasak gydytojos psichiatrės, šiuo metu padėtų racionalus požiūris – reikėtų iš anksto pagalvoti, kokias dovanas pirkti, pasirūpinti savo dvasine sveikata, netgi vertėtų įkvėpti gryno oro, kuris suteiktų energijos kūnui. „Nebūtina laikytis senų tradicijų, jei jos kelia stresą. Ar iš tiesų verta daryti generalinę tvarką ar nukrauti stalus valgiais? Meilę artimiesiems, sau galima parodyti kitaip. Pailsėkite, darykite tai, ko iš tikrųjų norite. Kaip ir viskas gyvenime praeina, taip ir šios šventės praeis. Galvokite apie save, savo dvasines vertybes, sveikatą. Kurkite tikslus ateinantiems metams, nebūtinai sunkiai įgyvendinamus. Raskite veiklą, kuri jums teiktų malonumą“, – patarė psichiatrė.

 

Parengė Lijana Cibulskienė

Rekomenduojami video